Jak může online hraní zničit závodníkům kariéru

Jak může online hraní zničit závodníkům kariéru

Jüri Vips není prvním pilotem, který doplatil na své jednání během hraní online. Jakmile udělá závodník nějaký přestupek, tak se tým se svým svěřencem vůbec nemaže a okamžitě tvrdě trestá.

Prvním jezdcem, který přišel o angažmá kvůli svým činům během virtuálního závodu, byl Daniel Abt. K inkriminovanému okamžiku došlo před dvěma lety, když se nezávodilo na tratích kvůli restrikcím zabraňujícím šíření koronaviru. Namísto toho se závodilo virtuálně. Právě Němec se zúčastnil šampionátu, jenž pořádala formule E, „Race at Home Challenge“. Abt přišel s na první pohled nevinně vypadající myšlenkou – za volantem jej v berlínské ePrix vystřídal profesionální simracer Lörenz Hörzig.

Soupeřům bylo podezřelé, že je Abt najednou tak dobrý a posléze bylo odhaleno, že jel závod právě Rakušan. Ovšem bohužel pro Abta to bylo odhaleno dřív, než zamýšlel on sám, neboť o tom chtěl zveřejnit video na svém youtubovém kanále.

S tímto jednáním nebylo Audi vůbec spokojeno a nezachránila ho ani jeho obhajoba. Abt byl suspendován s okamžitou platností.

Suspendován byl také Vips

Nejnovějším hříšníkem je pilot formule 2 Jüri Vips. V úterý s Liamem Lawsonem a ostatními mladíky ze startovní listiny formule 2 hráli Call of Duty, přičemž hru vysílali na streamovací platformě  Twitch. Během nějž použil Vips  hanlivé slovo na „N“, jímž se označují lidé tmavé pleti. Tato rasistická narážka, která měla za následek okamžitou suspendaci jak z juniorského programu Red Bullu, tak i z týmu Hitech. Důvodem je, že „jako organizace odsuzujeme zneužívání jakéhokoli druhu a máme politiku nulové tolerance k rasistickým jazykům nebo chování v naší organizaci.“

Estonec se vzápětí omluvil na svém instagramu, kde přiznává, že použil „zcela nepřijatelný jazyk“, který nevyjadřuje jeho hodnoty a zásady. Dále zdůrazňuje, že plně spolupracuje při vyšetřování.

21letý rodák z Tallinu se poprvé posadil do vozu formule v roce 2016 v rámci německé a italské odnože formule 4, přičemž v té německé o rok později vyhrál titul. Posléze dva roky závodil ve formuli 3, kde se mu nepodařilo dosáhnout nějak oslnivých výsledků. Avšak svoji rychlost a talent opět prokázal v přestupové stanici do formule 1, formuli 2. V roce 2017 v týmu Hitech získal pět pódiových umístění, z toho dvakrát triumfoval. Letos má na kontě tři pódiová umístění a další zřejmě již nepřidá.

Otázkou zůstává, jestli dostane angažmá u jiného týmu, nebo si tímto ukončil definitivně kariéru. Rovněž si tím zatím zavřel i potenciální šanci na zisk sedačky u AlphaTauri.

Oba tresty zní velmi přísně. Jsou to sice relativně velké přestupky, ale není úplná suspendace příliš moc? Nestačilo by takové chování potrestat „pouze“ finančně? Obzvlášť hraní onlinových her, které nemají se závoděním zhola nic společného, by nikterak nemělo ovlivňovat jejich závodní kariéry.

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Barbora Goldmannová)
Sdílejte na:
Zavřít