Italská F4 v Imole: Dvakrát zlato pro Yamakoshiho, jednou pro Slatera

Italská F4 v Imole: Dvakrát zlato pro Yamakoshiho, jednou pro Slatera

Tři závody silného italského šampionátu F4 ovládli v Imole dva jezdci: Japonec Hiyu Yamakoshi a Angličan Freddie Slater. Jediný Čech v poli, Jan Koller, si domů vezl zkušenost dvou nehod a jednoho umístění v top 20. Zajímavé bylo, jak si vedli i ostatní jezdci, kteří se již zapojili i do českého šampionátu?

V Imole absolvoval našlapaný italský šampionát formule 4 teprve druhý podnik sezóny 2024. Kvalifikace 38 (!) vozů poněkud uvedla do správné míry výsledky českého šampionátu ze Spielbergu: piloti týmu PHM, kteří v Rakousku naprosto dominovali, patří v silnějším italském mistrovství jen do středu pole. Jsou to jezdci špičkových týmů Prema, Van Amersfoort a US Racing, kteří v tomoto – de facto – mistrovství světa udávají tempo.

První závod –sobota:

Do prvního závodu víkendu v sobotu večer startoval z pole position 17letý Japonec Hiyu Yamakoshi (Van Amersfoort) před Angličanem Freddie Slaterem (Prema), Američanem Akshayem Bohrou (US), Indem Dionem Goedou (Prema), Litevcem Tomassem Stolcermanisem (Prema) a Nizozemcem Renoem Francotem (Jenzer). Z jezdců, kteří nedávno hostovali v českém šampionátu, byl nejlepší Švýcar Enea Frey (Jenzer) na 19. místě. Jediný Čech, který se letos postaví špičkové mezinárodní konkurenci je Jan Koller (BVM). Vůz malé italské scuderie BVM kvalifikoval jako 35.

První kolo skončilo – jak jinak- než za Safety Carem: Postaraly se o to tři (!) na sobě nezávislé nehody v prvních dvou šikanách. Jedna z nich vyřadila jak smolaře Kollera, tak i jediného Slováka v poli, Matúše Rybu (Jenzer).

Na restart reagoval Slater lépe než Yamakoshi a převzal první místo. Dobře udělal, protože se již o dvě kola později kvůli další nehodě neutralizovalo znovu. Druhá polovina závodu se kupodivu obešla bez přerušení. Slater v závětří za sebou kontroloval Yamakoshiho s Bohrou a zaslouženě vyhrál po svých třech triumfech v Misanu i čtvrtý závod ročníku. Večer krátce před desátou hodinou však pro Angličana přišla studená sprcha: přední spoiler jeho vozu neodpovídal předpisům, což znamenalo diskvalifikaci…

Nejlepším z pilotů, kteří se před dvěma týdny objevili v českém šampionátu byl Davide Larini na 13. místě.

Výsledek:

(diskvalifikován) Freddie Slater, Prema

 1. Hiyu Yamakoshi, Van Amersfoort
 2. Akshay Bohra, US
 3. Dion Gowda, Prema
 4. Jack Beeton, US
 5. Tomass Stolcermanis, Prema
 6. Maxim Rehm, US

 

Druhý závod – neděle ráno

Hiyu Yamakoshi měl i pro druhý závod víkendu poleposition, zatímco se musel doposud dominantní Freddie Slater spokojit s P5 za Jackem Beetonem, Akshayem Bohrou a Alexem Powellem. Jan Koller a nejmladší jezdec mistrovství Matúš Ryba startovali z bezvýhledných míst 33 a 35.

Z prvního kola, které kupodivu nevyvolalo zásah ředitelství, se Yamakoshi vrátil před Beetonem, Bohrou a Slaterem. Výborně naladěný Japonec poté Beetonovi lehce ujel a jeho tah směrem vítězství zlehčila i skutečnost, že Slater nebyl schopen předjet pomalejšího Bohru.

10 minut před koncem se v první šikaně po lehké vzájemné kolizi posunul Bohra před týmového kolegu Beetona na druhé místo. O kolo později došla Slaterovi v zatáčce Tosa trpělivost a jeho zle připravený útok na Beetona skončil nehodou. Málo později havarovali Koller s Ukrajincem Savinkovem a na trať vyjel Safety Car.

Poté se závodilo již jen jediné kolo a Yamakoshi slavil druhé vítězství víkendu – tentokrát na asfaltu. Na stupínek vítězů s ním směli Bohra a Ind Dion Gowda, zatímco Slater zachránil malé body za 9. místo. Nejlepším z jezdců, kteří již bodovali i v CZ-F4 byl Larini na 10. pozici, Ryba skončil 27.

Výsledek:

 1. Hiyu Yamakoshi, Van Amersfoort
 2. Akshay Bohra, US
 3. Dion Gowda, Prema
 4. Tomass Stolcermanis, Prema
 5. Kean Nakamura-Berta, Prema
 6. Rashid Al Dhaheri, Prema

 

Třetí závod – neděle odpoledne

Italský svaz ACI chce sportovcům, týmům, sponzorům a fandům nabídnout především spravedlivý sport, než show – a tak zanevírá na rozdíl od F2 a F3 na umělé zásahy jako otáčení gridu: i tentokrát startoval z pole position zaslouženě Yamakoshi. Za ním se seřadili Beeton, Slater, Němec Rehm, krajan Nakamura-Berta a Powell z Jamaiky. Koller s Rybou museli opět vyrazit z chvostu pole, kde hrozily strkanice a zlomené závěsy.

Japonský poleman na startu nezaváhal, zatímco se za ním Slater prodral před Beetona na druhé místo. Kdo se nyní těšil na zábavný showdown obou nejrychlejších jezdců víkendu, toho průběh závodu zklamal. Yamakoshi si držel Slatera natolik od těla, že Brit neměl šanci zaútočit. 11 minut před koncem se po nehodě kolegů od PHM Lariniho a Popova ovšem neutralizovalo. Opakování páteční šance pro Slatera? Yamakoshi se u re-startu tentokrát sice nenechal překvapit, přesto vše ztratil: 3 kola před cílem si na obrubníku Varianty Alta utrhl spoiler! Freddie Slater tedy slavil 4. triumf roku před Beetonem a Rehmen, pro které to znamenalo nejlepší výsledek roku.

Relativně uspokojivým 20, místem zakončil víkend v Emilii i Koller, Ryba dojel na 22. pozici. Nejlepším z jezdců s účtem v F4 CEZ byl tentokrát 12. Andrej Petrovic.

Výsledek:

 1. Freddie Slater, Prema
 2. Jack Beeton, US
 3. Maxim Rehm, US
 4. Alex Powell, Prema
 5. Akshay Bohra, US
 6. Kean Nakamura-Berta, Prema

Zdroje článku:

Reklama SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít