Hamilton zvítězil na třech kolech! Bottas mimo body

Hamilton zvítězil na třech kolech! Bottas mimo body

Po divokém závěru zvítězil na třech kolech v Británii Lewis Hamilton. Druhý dojel do cíle Max Verstappen a třetí Charles Leclerc. Valtteri Bottas musel kvůli defektu do boxů a dojel mimo body.

Kvalifikační klání opět ovládly černé šípy Lewise Hamiltona a Valtteriho Bottase. Do druhé řady se postavil Max Verstappen a Charles Leclerc, ze třetí řady odstartoval na mclarenu Lando Norris a na racing pointu Lance Stroll.

Pro Maxe Verstappena to byl 106. start do závodu F1, vyrovnal tím počet startů svého otce Jose Verstappena.

Nico Hülkenberg, který nahradil nakaženého Sergia Péreze a kvalifikoval se jako třináctý, nakonec po technických problémech do závodu vůbec nevystartoval.

Teplota trati se blížila 40 stupňům Celsia, vzduch měl 20,5 stupňů. Mračna nad Silverstonem varovala před případným deštěm.

Bottas se po startu snažil prohnat před Hamiltona, ale nepodařilo se mu to. Repete z loňského roku si dali Verstappen a Leclerc v souboji o třetí místo, Holanďan si pozici nakonec udržel. Carlos Sainz poskočil na pátou příčku.

O první safety car se postarali Alexander Albon a Kevin Magnussen. Albon se v poslední zatáčce pokusil protlačit přes vnitřek skrz svého dánského soupeře, kterého poslal ven z trati. Magnussenovi se po nárazu do bariéry urvalo levé přední kolo, což znamená, že ocelová lana neodvedla svou práci.

Závod vedl po prvních dvou kolech Lewis Hamilton před druhým Bottasem a třetím Verstappenem. Na čtvrtém místě se pohyboval Charles Leclerc, za ním byl Carlos Sainz na mclarenu. V top 10 byli i Ricciardo, Norris, Stroll, Ocon a Vettel.

Safety car zajel do boxů na konci pátého kola. Esteban Ocon se pokusil zaútočit na Lance Strolla, ale neúspěšně. Alexander Albon si zajel do boxů pro nejtvrdší směs pneumatik a propadl se na chvost startovního pole.

V 11. kole předjel Daniil Kvjat Antonia Giovinazziho. Po startu z předposledního místa se pohyboval už na dvanáctém místě. Stíhací jízda mu ale dlouho nevydržela – v zatáčce Maggots ztratil kontrolu nad vozem a vrazil do bariéry. Na trať opět vyjel safety car.

Většina jezdců zajela během pomalé fáze do boxů. První čtveřice musela počkat o kolo déle, jelikož do boxů najet nestihli.

Po sérii zastávek v boxech vedl Hamilton před Bottasem, Verstappenem a Leclercem. Na páté místo vyskočil Romain Grosjean, který jako jediný své mechaniky nenavštívil. Carlos Sainz klesl na šesté místo, za ním jeli Ricciardo, Norris, Stroll a Vettel. Všichni nasadili nejtvrdší směs pneumatik.

Jezdci si stěžovali na pomalu jedoucí safety car, nedokázali pořádně zahřát své pneumatiky. Závod byl restartován na konci 18. kola.

V krásném souboji se potkaly oba mclareny a Daniel Ricciardo. Australan byl pod útokem svého budoucího týmového kolegy, nakonec se ale dokázal vzdálit a zaútočit na šestého Sainze, což se mu nepovedlo a otevřel tak opět Norrisovi dveře. Tentokrát mladý Brit zaútočil a úspěšně se před Ricciarda dostal.

Norris se pokusil předjet i Carlose Sainze, což se mu nepovedlo. Oba na chvíli vyjeli mimo trať. O dvě kola později Sainz zaútočil na Grosjeana, což se mu prozatím nepovedlo. Romain Grosjean údajně změnil při brzdění dvakrát směr jízdy. O další dvě kola později se Sainz konečně před Grosjeana dostal.

Alexander Albon dostal za nehodu s Kevinem Magnussenem pětisekundový trest. Ve 23. kole byl hluboko v poli na 14. příčce.

Romain Grosjean přišel ve 24. kole o další příčku, tentokrát jej předjel Lando Norris. Mclareny se nyní pohybovaly na pátém a šestém místě. Grosjean byl za svůj manévr při souboji s Carlosem Sainzem pokárán, dostal černobílou vlajku.

Alexander Albon si zajel znovu do boxů. Nejdříve si odpykal pětisekundový trest, poté mu mechanici obuli středně tvrdou směs pneumatik. V souboji o patnácté místo se potkali Kimi Räikkönen a nováček Nicholas Latifi. Kanaďan neměl s předjetím mistra světa z roku 2007 žádný problém.

Během safety car fáze nedodržel Antonio Giovinazzi předepsané odstupy a byl potrestán pětisekundovým trestem.

Romain Grosjean se propadl i za Daniela Ricciarda a nyní střežil svou osmou příčku před Lancem Strollem. Ten měl ale k dispozici systém DRS a tak se před Francouze bezproblémově dostal. Grosjean nakonec zajel do boxů a vyjel na posledním místě.

Pierre Gasly se mezitím propracoval na body, když předjel v tvrdém souboji čtyřnásobného šampiona Sebastiana Vettela. Němec se ocitl na nebodovaném jedenáctém místě.

Po 42. kole vypadalo pořadí takto: Hamilton, Bottas, Verstappen, Leclerc, Sainz, Norris, Ricciardo, Stroll, Ocon a Gasly.

Alexander Albon se dokázal dostat před George Russella a Antonia Giovinazziho na dvanáctou příčku. Esteban Ocon se po několika kolech trápení za Strollem dokázal dostat vpřed na osmé místo.

Kimimu Räikkönenovi, který se trápil na posledním místě, odletěla část předního křídla.

Pierre Gasly se dostal v první zatáčce agresivním manévrem před Lance Strolla, který se propadl na desátou příčku.

Valtteri Bottas se dlouhodobě trápil s levou přední pneumatikou, v 50. kole dostal defekt pneumatiky. Z bezpečnostních důvodů si pro čerstvou sadu dojel i nyní druhý Max Verstappen.

Valtteri Bottas musel objet celé jedno kolo a klesl až na dvanáctou příčku za Sebastiana Vettela, kterého předjel několik chvil předtím Alexander Albon. Thajec předjel i Lance Strolla a dostal se na devátou pozici.

Defekt dostal i Carlos Sainz a v posledním kole potkal stejný osud také lídra Lewise Hamiltona! Druhý Max Verstappen jej ale nedokázal dostihnout, ačkoliv musel Brit objet více než polovinu okruhu na pouhých třech kolech.

S velkou dávkou štěstí zvítězil Lewis Hamilton, pódiovou příčku pro sebe vybojovali Max Verstappen a opět překvapivě Charles Leclerc. Čtvrtý dojel do cíle Daniel Ricciardo před Landem Norrisem, šestý skončil Esteban Ocon.

Pierre Gasly dokončil na sedmém místě, osmý skončil Alexander Albon před devátým Strollem a desátým Vettelem. Valtteri Bottas skončil až na jedenáctém místě.

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Petr Čermák)
Sdílejte na:
Zavřít