Hamilton založil komisi pro podporu rasové diverzity

Hamilton založil komisi pro podporu rasové diverzity

Po vraždě Afroameričana George Floyda došlo k sérii protestů, které na svých sociálních sítích podpořil i šestinásobný mistr světa Lewis Hamilton. Ten se nyní rozhodl spustit projekt, který podpoří rasovou rozmanitost napříč motorsportem.

Celosvětové protesty odstartovala policejní vražda Afroameričana George Floyda na konci května. K protestům se vyjadřuje i úřadující šampion Lewis Hamilton.

Hamilton zpražil své kolegy za „setrvání v tichosti“. Podle něj by měli jezdci protesty podpořit, nebo se k nim alespoň vyjádřit. Někteří piloti se po Hamiltonových kriticích slovech do boje proti rasové diskriminaci připojili.

Sám Lewis Hamilton byl v minulosti terčem rasistických útoků. Ať už v dětství během motokárové kariéry, tak i během prvních let ve formuli 1. Notoricky známý je případ z GP Španělska 2008, kdy si skupina fanoušků nabarvila pleť na černo a na tričkách měli nápis „Hamilton’s family“ (Hamiltonova rodina).

„Lidé, které respektuji, se rozhodli k situaci nevyjadřovat, a to mi láme srdce. Proto jsem o tom začal mluvit,“ prozradil Hamilton v rozhovoru pro britský časopis The Sunday Times. Dodává, že se naučil rasismu čelit sám, jelikož mu nikdo nepomůže.

Hamilton je jediným pilotem černé pleti, který ve formuli 1 dosud startoval. Ve svých příspěvcích na Instagramu nazval motorsport „bělošským sportem“, šestinásobný šampion se tedy rozhodl založit komisi pro podporu rasové diverzity.

Projekt se jmenuje Hamiltonova komise a úzce spolupracuje s Královskou akademií inženýrství. Komise by se měla zaměřit na vyhledávání mladých lidí z černošského etnika v řadách STEMu (akademická skupina zaměřující se na vědu, technologii, inženýrství a matematiku) a jejich následné začlenění do motoristických týmů nebo inženýrských sektorů.

„Chceme pomoci mladým lidem z odlišných skupin, aby se zapojili do závodního odvětví. Nadále pak hledáme partnery, kteří nám s vyhledáváním pomohou. Chceme do našeho projektu zapojit politické a obchodní lídry, kteří nám pomohou s doporučeními,“ dodal 35letý Brit.

Doufám, že se nám podaří dosáhnout skutečné a hmatatelné změny. Až se za 20 let ohlédnu zpět, chci vidět, jak se tento sport, který dal příležitost stydlivému černošskému klukovi ze Stevenage, stal různorodým a multikulturním stejně jako svět, ve kterém žijeme.“

Sdílejte na:
Zavřít