Hamilton vyrovnal Räikkönena, počtvrté kraloval Spa

VC Belgie na okruhu Spa-Francorchamps ovládl Lewis Hamilton a navýšil svůj náskok v šampionátu. Druhé místo obsadil Valtteri Bottas, nejlepší trojici doplnil Max Verstappen s Red Bullem.

Kvalifikaci na trati v ardenských lesích ovládl v sobotu Lewis Hamilton, který nadělil druhému Bottasovi více než půl sekundy. Do druhé řady se postavili Max Verstappen a se skvělým čtvrtým místem Daniel Ricciardo s Renaultem. Třetí řadu si rozdělili Albon a Ocon.

Podmínky v Ardenách se mohou změnit z minuty na minutu. Půl hodiny před startem byla teplota trati 31,4 stupňů Celsia, teplota vzduchu byla 18,2 stupňů Celsia.

Při nájezdu na startovní rošt si Carlos Sainz všiml kouře vycházejícího ze zadní části svého monopostu. Místo na rošt zamířil zpět do boxů. Tým v garáži objevil problém na výfukovém potrubí, Sainz tak do závodu nenastoupil.

Jezdci před startem uctili minutou ticha památku šampiona GP3 Anthoina Huberta, který vloni během závodu formule 2 tvrdě havaroval a na následky zranění zemřel.

Start! Hamilton si po startu pohlídal vedení, Ocon se dostal na páté místo před Alexe Albona. Ricciardo se pokusil zaútočit na třetího Verstappena, ale nakonec se musel spokojit se čtvrtým místem. Souboj trval několik zatáček.

O čtyři místa si polepšil Charles Leclerc, který poskočil na devátou příčku. Hodně dobrý start předvedl Lance Stroll, jenž se objevoval na konci prvního kola na sedmém místě.

I Pierre Gasly si o několik pozic polepšil. Na cestě k Eau Rouge v druhém kole bojoval se Sergiem Pérezem, Mexičan jej málem vytlačil až do zdi. Gasly si vybojoval devátou příčku, startoval mimo top 10. O kolo později předjel osmého Leclerca.

Leclerc měl sice velmi silný start, závodní tempo ale slavné nebylo. Na rovinkách ho předjel ve 4. kole i Sergio Pérez, Monačan tak klesl na 10. příčku. Ihned ho začal stíhat i jedenáctý Norris. Mladý Brit svého soupeře z Ferrari překonal na rovince Kemmel v 6. kole.

„Sedící kačenka“ – pojem, který Briti používají pro jezdce, kteří se ocitnou na vozovce bez jakékoliv šance bránit se nebo předjíždět. V téhle pozici byl Charles Leclerc, kterého překonal i Daniil Kvjat. V tuhle chvíli bylo duo rudých monopostů na 12., respektive 13. místě.

Pierre Gasly svou stíhací jízdu neskončil. Několik kol se ukazoval ve zpětných zrcátkách Sergia Péreze na rovince Kemmel. „Růžový mercedes“ byl ale pokaždé přeci jen o krok vpředu, Gasly tak nedostal příležitost pro předjetí v nájezdu do zatáček Les Combes.

V 11. kole tvrdě havaroval Antonio Giovinazzi! Jedno kolo z Italova vozu se ulomilo a fatálně poškodilo monopost George Russella, který též skončil v bariéře. Na trať byl okamžitě povolán safety car.

Několik jezdců stihlo zajet na konci kola do boxů – Leclercův pit stop se ale mechanikům Ferrari nepovedl. O kolo později zajeli do boxů i ostatní jezdci. Jedinými jezdci, kteří zůstali na trati, byli Pierre Gasly a Sergio Pérez. Oba se pohybovali na 4., respektive 5. místě.

Všichni, kteří navštívili své mechaniky, nasadili tvrdou směs pneumatik. Jedinou výjimku tvořil Alexander Albon, který si dojel pro středně tvrdou směs.

Pořadí před restartem: 1. Hamilton, 2. Bottas, 3. Verstappen, 4. Gasly, 5. Pérez, 6. Ricciardo, 7. Albon, 8. Ocon, 9. Stroll, 10. Norris.

Safety car zajel do boxů na konci 14. kola. První desítka zůstala stabilizovaná.

Lewis Hamilton ohlásil ztrátu výkonu! Ke konci rovinky Kemmel začal zpomalovat, ale stále se udržoval ve vedení závodu. Tým šestinásobnému šampionovi ohlásil, že byla chyba v udržení energie, ale že by se vše mělo vrátit do pořádku.

Sebastian Vettel ztratil pozici vůči Kimimu Räikkönenovi. Oblíbený Fin se posunul na 12. příčku.

Daniel Ricciardo se vrátil do top 5 po předjetí Sergia Péreze. Mexičan do boxů zatím nezajel a jel na opotřebené měkké sadě pneumatik. Před Péreze se dostal i Alexander Albon.

Hamiltonova ztráta výkonu se nijak zjevně neprojevovala. Náskok na Valtteriho Bottase byl konstantní – zhruba 1 – 1,4 sekundy.

Pérez zajel do boxů v 19. kole. Tým mu nasadil nejtvrdší směs pneumatik, Mexičan se propadl na poslední 17. místo a na šestnáctého Latifiho ztrácel přes 7 sekund.

Stejně jako mnohokrát vloni si to v boji o pozici rozdali oba jezdci Ferrari. Třináctý Leclerc se na rovince Kemmel dotáhl na dvanáctého Vettela, který si ale svou pozici pohlídal. Mezi oba jezdce by se nevešel ani list papíru.

Pierre Gasly se po restartu držel na čtvrté příčce, o kterou přišel až v 21. kole. Do první čtyřky se vrátil se svým renaultem Daniel Ricciardo. Před Gaslyho se o několik kol později dostal i Alex Albon.

Podruhé zajel do boxů Charles Leclerc. Celkem jednoznačně se Monačan vrátil na posledním místě. Leclerc se okamžitě zeptal, proč zajel do boxů, tým mu ale nedokázal ihned odpovědět.

Zatímco měl Leclerc na svém kontě už 2 zastávky v boxech, Gasly stále žádnou. Francouz se ve 26. kole propadl na sedmé místo za Estebana Ocona. Na konci kola přeci jen zajel Gasly do boxů. Na trať se vrátil na předposledním místě.

Tifosi byli tempem Ferrari určitě zklamaní. Sergio Pérez se dokázal dostat před 11. Vettela. Leclerc mezitím pomalinku dojížděl předposledního Latifiho. Před Vettela se dostal i Pierre Gasly. Čtyřnásobný šampion pak probrzdil a minul šikanu Les Combes.

Sergio Pérez se dokázal dostat do top 10 po předjetí Kimiho Räikkönena.

Krásný souboj o deváté místo předvedli Kvjat s Pérezem a Gaslym. Pérez se dostal na deváté místo na rovince Kemmel, Kvjat pak v nájezdu do šikany Bus Stop přepustil rychlejšího Gaslyho.

Pierre Gasly se pak dostal i před Sergia Péreze na deváté místo. Oba mercedesy byly varovány před problémy s pravou přední pneumatikou, jejich vedení ale bylo konstantní.

Skvělou bitvu o pátou příčku svedli Alexander Albon a Esteban Ocon. Na tuto dvojici se pak dotahoval i sedmý Norris, který se v obou rakouských závodech proslavil famózními posledními koly.

Závod vyhrál s poklidným náskokem Lewis Hamilton před týmovým kolegou Valtterim Bottasem a třetím Maxem Verstappenem. Čtvrté místo si vyjel Daniel Ricciardo, který vyrovnal svůj nejlepší výsledek u Renaultu.

Páté místo nakonec vybojoval Esteban Ocon! Renault tak získal krásných 22 bodů do poháru konstruktérů. Šestý dojel Albon, do top 10 se pak vešli Norris, Gasly, Stroll a Pérez.