Hamilton: Vyhrávat tituly snadno je méně naplňující

Hamilton: Vyhrávat tituly snadno je méně naplňující

Lewis Hamilton upevnil svůj postoj vůči tomu, že by F1 měla změnit svá pravidla, aby týmy mezi sebou mohly více soupeřit a trvá na tom, že je méně zábavné vyhrávat, když konkurence není dost silná na to, aby mohla vyzvat soupeře.

Pilot Stříbrných šípů sledoval, jak Max Verstappen kraloval formuli 1 během sezóny 2022 a zatím to vypadá, že mladý Holanďan s lehkostí míří ke třetímu titulu mistra světa i v sezóně 2023. Tato skutečnost je na míle vzdálená jejich boji do posledního závodu sezóny 2021. Před tím byl Mercedes dominantní a sám Lewis Hamilton mezi lety 2014 a 2020 získal šest titulů mistra světa. Ví, jaké to je se shora dívat na všechny ostatní, zatímco řídí dominantní vůz. Britský pilot tento víkend závodí na domácí půdě a trvá na tom, že je méně naplňující vyhrávat, když je váš vůz schopen bleskově předjet konkurenci každý víkend.

Sedminásobný mistr světa také přiznává, že jeden tým, který dominuje zbytku, není ve formuli 1 zdaleka neobvyklým fenoménem. „To je v našem sportu dlouhodobý problém, vždy tu byla něčí dominance. Měl jsem ji a měl jsem opravdu velké štěstí ji mít s tímhle týmem. Michael (Schumacher – pozn. red.) ji měl, Seb (Sebastian Vettel – pozn. red.) ji měl, teď je to Maxovo (Verstappenovo – pozn. red.) období. Nedá se říct, jak dlouho to bude trvat,“ řekl v podcastu pro BBC Radio 5Live.

„Když jsme byli dominantní, nejlepší léta byla ta, když jsme bojovali, když jsme měli těsnou bitvu s Red Bullem a Ferrari. Ty časy, kdy mezera byla trochu větší, nebyly nejvíce naplňujícím obdobím. Tam je teď i Max (Verstappen – pozn. red.) Nakonec on a jeho tým prostě odvedli lepší práci než všichni ostatní. Nemůžeme jim to vzít,“ doplnil.

Lewis Hamilton již navrhl, že by FIA měla zavést limity na termíny, od kdy mohou týmy F1 začít pracovat na vozech pro příští sezónu, aby se pokusili zabránit tomu, že by jeden tým získal nebo si udržel velkou výhodu. Tyto návrhy odmítl jak Max Verstappen, tak i šéf Red Bullu Christian Horner. Lewis Hamilton se domnívá, že je třeba vážně diskutovat o tom, jak formuli 1 učinit konkurenceschopnější.

„Jako sport musíme vést rozhovor o tom, jak to můžeme nastavit tak, aby to bylo do budoucnosti lepší, ať máme těsnější závody. Pokud to bude možné, vozy k sobě budou blíže a budou těsně bitvy mezi Red Bullem, Ferrari, Mercedesem a Aston Martinem. To by bylo epické. Je to můj sen, protože jsem vyrostl na závodních motokárách a tam to bylo kolo na kolo. Mým snem není to, abych měl dominantní období, kdy bych vyhrával další tituly po sobě. Doufám jen v to, abychom byli v boji po nějakou dobu. Tohle jsou roky, které nás opravdu budují. Loni a letos to bylo budování charakteru. Teď se připravuji na to, až konečně dají dohromady vůz. Až toto uděláme, budu připraven. Na to se snažím připravit.“

Sdílejte na:
Zavřít