Hamilton: Pole positon v Maďarsku nám dalo naději

Hamilton: Pole positon v Maďarsku nám dalo naději

Britský závodník, Lewis Hamilton, prozradil, že jeho letošní pole positon na Velké ceně Maďarska dodala týmu Mercedes naději, že by mohli dostihnout neporazitelný Red Bull.

Mercedes získal v letech 2014-21 osm konstruktérských titulů a během těchto osmi let silně dominovali. Pak ale s rokem 2022 přišla změna pravidel a ukončila jejich vítěznou šnůru.

Poslední dva roky nebyly pro Stříbrné šípy tak úspěšné jako ty předchozí, jelikož zaznamenaly jen jeden velký úspěch, a to vítězství George Russella v Brazílii 2021. Naopak Lewis Hamilton, který drží rekord v počtu vítězství ve formuli 1, nezískal od VC Saúdské Arábie v roce 2021 ani jediné první místo.

Britský závodník však dokázal v letošní sezóně získat pole position v Maďarsku, kde porazil Maxe Verstappena jen o pouhých 0,003 sekund. Bohužel závod dokončil těsně za stupni vítězů, tedy na čtvrté příčce a na Verstappena ztratil 33,6 sekund.

„Myslím, že Budapešť byla nejlepším momentem roku, okruh, který mám rád, a na kterém jsme nějakým způsobem dokázali sesadit Red Bull z trůnu,“ řekl Lewis Hamilton. „Dalo nám to naději a pocit, že když budeme dál tlačit, dostaneme se na jejich úroveň.“

„Když jsem v únoru řídil vůz poprvé, nikdy jsem si nemyslel, že je možné dosáhnout pole position.“

Mercedes se dlouho držel svého konceptu takzvaných nulových bočnic. Ty ale nepřinášely to, co by tým očekával a přiznal svou chybu. V Monaku tak na trať vyjeli s novým monopostem, který měl upravené bočnice. Na americkém Austinu představili další vylepšení v podobě upravené podlahy. Tam se Stříbrným šípům začalo dařit a Hamilton byl jen kousíček od nejvyššího stupínku.

„S vylepšením, které jsme provedli v Austinu, by nám stačilo pár kol navíc a mohli jsme bojovat o vítězství.“

„Ukazuje to, že z tohoto vozu postupně děláme konkurenceschopný stroj. Stává se z něj příjemnější auto na řízení a je v pozici, kdy se můžete dívat více dopředu než dozadu.“

Hamilton nicméně uznává, že i přes tato vylepšení tým nedokázal konkurovat Red Bullu. Je to tak poprvé od roku 2011, co Mercedes nezískal ani jedno vítězství v sezóně.

Mercedes bude pro následující sezónu údajně měnit mnoho komponentů a Brit doufá, že první zkušenosti s novým monopostem nebudou stejné jako s letošní W14.

„Pokrok je pozitivní, ale stále to není auto schopné vyhrávat závody, a to je to, co musíme do roku 2024 změnit,“ zdůraznil sedminásobný mistr světa.

„Snem je, aby při únorovém startu příštího roku nebylo auto replikou vozu z roku 2023 a působilo stejně, ale jsem si jistý, že tomu tak nebude.“

Sdílejte na:
Zavřít