Haas žaluje Günthera Steinera kvůli jeho autobiografii

Haas žaluje Günthera Steinera kvůli jeho autobiografii

Firma Haas Automation, mateřská firma formulového týmu Haas, žaluje bývalého šéfa týmu Günthera Steinera za údajné porušení práv o ochranné známce v jeho autobiografii Přežít a závodit.

Že se Günther Steiner a Gene Haas nerozešli v dobrém není tajemství. Nedávno vyšlo najevo, že Günther Steiner zažaloval Haas kvůli nevyplacení provizí, které mu mají náležet. Firma Haas na to nyní zahájila vlastní kroky.

V soudních dokumentech Haas tvrdí, že Steiner a vydavatelství Ten Speed Press jednali nezákonně, když zveřejnili obrázky, které podle nich porušují práva o ochranné známce.

Podle nich Steiner v roce 2023 bez povolení a schválení Haas Automation napsal, uvedl na trh, propagoval, prodával, distribuoval a profitoval z knihy, která neoprávněně používá a zobrazuje ochranné známky Haas Automation za účelem osobního finančního prospěchu a nezákonného zisku společnosti. S tím společnost nikdy nesouhlasila.

Steinera údajně informovala již dříve, ale nedostala od něj uspokojivou odpověď, a proto podává žalobu.

Podle informací na internetu se k lednu 2024 prodalo více než 150 000 publikací a produkt vydělal 4 500 000 dolarů (cca 103 490 100 Czk – pozn. red.). Haas požaduje náhradu škody a žádá o soudní řízení.

Pokud bude soudní řízení opravdu pokračovat, pak se bude posuzovat, zda lze použití snímků považovat za tzv. „fair use“, typ amerického autorského práva, podle kterého lze některý materiál chráněný autorskými právy používat bez souhlasu vlastníka těchto práv, například pro komentáře, výuku, zpravodajství a parodii.

Sdílejte na:
Zavřít