Grosjean si dělá zálusk na Räikkönenovu sedačku

Grosjean si dělá zálusk na Räikkönenovu sedačku

Ani francouzský pilot není výjimkou a jeho snem je jezdit za legendární italský tým. Ovšem o místo u Ferrari je nemalý zájem a také je v tom jeden háček – aby měl šanci na angažmá, tak musí jeden ze současných jezdců vyklidit bitevní pole. V tomto smyslu je hojně skloňováno právě Finovo jméno.

Grosjean hájí druhým rokem barvy nejmladší stáje ve startovním poli, americký tým Haas, který měl opravdu snový start v královně motorismu. Již v prvním závodě totiž dokázal dovézt vůz nováčka mezi týmy na fantastickém šestém místě. Svého bývalého týmového kolegu Estebana Gutiérreze doslova zajezdil do země. Avšak ani ten současný, Kevin Magnussen, nemá na růžích ustláno, jelikož podává Grosjean opravdu vynikající výkony.

Byť je rodák z Ženevy u týmu spokojený, tak se netají tím, že jeho snem je závodit pro ikonickou stáj Formule 1, Ferrari. Teoretická možnost, že by se mu jeho sen mohl splnit, tu však je. A dokonce by to mohlo být už příští rok.

Forma Kimiho Räikkönena se sice od loňského roku značně zlepšila, ale zvěsti o tom, že jeho účinkování ve Ferrari je na spadnutí, nevymizely. Sám Grosjean však zůstává nohami na zemi: „Valtteri čeká na Mercedes a kdo ví, co bude s Kimim? Od roku 2010 se všichni domnívají, že se k Formuli 1 otočí zády, ale máme rok 2017 a on tu pořád je. Je mu 37 a stále odvádí pozoruhodnou práci.“

„Myslím si, že jsem v dobré pozici, ve které bych mohl dostat možnost,“ nevěsí flintu do žita. Při otázce, zda je kandidátem na případné volné místo po finském závodníkovi, zdůrazňuje, že ani Räikkönenův krajan Bottas zpočátku počítal s tím, že bude pokračovat s Williamsem. „Dobrá otázka. Netuším. Ale život je plný překvapení. Kdybyste se vloni v prosinci Valtteriho zeptali, co bude dělat v roce 2017, řekl by, že bude pokračovat s Williamsem. A následně se ocitl v mistrovské stáji. K tomu je zapotřebí pouze jeden hovor, a vám coby pilotovi zbývá koneckonců jediná možnost, a sice vydat ze sebe na trati to nejlepší.“

Grosjean je ve Formuli 1 šestým rokem. S Lotusem získal osm bronzových umístění a dvě stříbrná, na triumf však stále čeká. Po přestupu k nově příchozímu Haasu dojel nejlépe na pátém místě, což je na takovýto tým opravdu parádní výsledek. „Občas jsem už frustrovaný, protože miluju bojovat o vítězství. O to mi ve Formuli 1 jde. Přijdete z juniorských sérií, ve kterých jste všechno vyhráli, a nemáte šanci na výhru. Je to, jako byste startovali ve sprintu na 100 metrů,“  vysvětluje důvody své frustrace.

Je ale rád, že může být součástí týmu, jenž začínal od nuly a během své zatím poměrně krátké existence se mu podařilo vypracovat se do středu pole a porážet i týmy s dlouholetou tradicí, jako je například Sauber. Jenže ani v balíku za nejlepší trojkou – Mercedes, Ferrari a Red Bull – to nemají zdaleka tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. O důležité body se musí totiž přetahovat se silnou Force Indií a Williamsem.

„Ale je super, že můžu zažít to, jak tým, který začínal od piky, dokázal všechny překvapit. Tehdy každý říkal: Do F1 přichází Haas – mohli se na to připravovat roky, proto jsou tak dobří. Ale my jsme se od začátku snažili, což je ve Formuli 1 normální. Celý proces sloužil k přípravě na sezonu 2017 a teď už se zaměřujeme na příští rok, ve kterém bychom chtěli dosáhnout dalších pokroků.“

„Sezóna nezačala špatně. Mercedes, Ferrari a Red Bull zaujímají prvních šest míst, takže z našeho pohledu jde o pozice od sedmého místa. Williams a Force India byli posledně velmi rychlý. Možná je ještě jedno místo v top 10, kterého můžeme dosáhnout. Tudíž to není zdaleka tak snadné,“ zdůraznil nakonec jednatřicetiletý Francouz, jemuž patří v šampionátu jezdců 12. příčka.

Sdílejte na:
Zavřít