GP2: V Budapešti silný Gaslyho a Sirotkinův návrat

GP2: V Budapešti silný Gaslyho a Sirotkinův návrat

Francouz Pierre Gasly předvedl v Maďarsku velmi silný výkon, kterým se katapultoval do čela celkové tabulky. Vítězstvím v nedělním sprintu se ovšem konečně „probudil i ruský medvěd“ Sergej Sirotkin.

Na počasí je východně od Budapešti spolehnutí a i když v noci silně pršelo, mohli si jezdci na Hungaroringu od pátku tradičně „vychutnat“ letní vedro.

Juniorovi Red Bullu, Pierre Gaslymu scházelo před Maďarským podnikem na první místo v tabulce jen pět bodů a jeho vítězství v Silverstone mu dodalo nejen sebedůvěry, ale i rychlosti. Demonstroval to již ve volném tréninku. Byl o demoralizujících 0,5 sekundy nejrychlejší před Lynnem, přičemž se za Britem do stejného časového odstupu dokázali vtěsnat Sirotkin, Marciello, Macušita, Nato, Rowland, Giovinazzi a Ghiotto.

Mladý Francouz v tomto smyslu dokázal pokračovat i v odpolední kvalifikaci. Po první sérii rychlých pokusů byl o 0,6s první před Sirotkinem, Giovinazzim a Macušitou a na rozpáleném asfaltu jeho čas nikdo nedokázal zlepšit ani později na čerstvé směsi pneumatik. První dvě startovní řady zůstaly v průběhu další kvalifikace beze změny, nejrychlejší desítku doplnili Nato, Ghiotto, Pic Marciello, King a Kirchhoefer. Lídr tabulky Rowland se ztrácel pouze na osmnácté pozici. „Sám nedovedu vysvětlit, proč jsem tady o tolik rychlejší, než ostatní. Snad je to tím, že se jedná o dost technický okruh a já ho proto miluji,“ rozjímal spokojený Gasly.

V sobotu se hrozivé mraky nad Hungaroringem vypršely již během polední kvalifikace Formule 1 a do statu GP2 znovu zavládlo vedro a sucho. Gasly ovšem zůstal chladný. Start mu vyšel výborně a z prvního kola se jeho Prema-Theodore-Dallara vrátila s náskokem necelých dvou sekund na Giovinazziho a Nata. Za nimi se vytvořil zajímavý vláček sestávající ze Sirotkina, Pica. Macušity a Marciella, špička ovšem začala již od sedmého kola přezouvat – jen Marciello zvolil taktiku pozdní výměny pneumatik. Z této situace těžil především Sirotkin, který se po zastávce objevil na třetím místě, bezprostředně za Giovinazzim.

Zbytek závodu hospodařil Gasly na špičce šikovně se svým náskokem, zatímco Sirotkin nikdy nenašel příležitost, vážně zaútočit na druhého Giovnazziho. Ne, Hungaroring roku 2016 nebyl právě napínavou záležitostí… O zbývající body se podělili Pic, Macušita, Nato, King, Markelov a Evans.

Nedělní pole-position připadla potřetí za sebou Jordanovi Kingovi a s pohledem na charakteristiku tratě se mohlo stát, že by ji potřetí za sebou proměnil ve vítězství ve sprintu. Podmínkou byl perfektní odpich na startu a ten mu i tentokrát vyšel. Za Britem dosprintovali do první zatáčky Sergej Sirotkin a týmový kolega Norman Nato Ve druhé zatáčce se ovšem před rozjetým polem otočil Pic. Následovala hromadná nehoda, do která byli namočeni i Lynn, Malja, Macušita, Armand a Ghiotto.

Následovala neutralizace, po které King své třetí nedělní vítězství za sebou zahodil: chybička v poslední zatáčce umožnila Sirotkinovi, aby se na rovince před restartem přisál až pod Britův zadní spoiler. Rus poté zaútočil v první zatáčce, příští dva zákruty oba rivalové projeli bok po boku na hranici nehody, Sirotkin ale nakonec zachoval silnější nervy a převzal první pozici. Jednalo se o nejnapínavější akci GP2 celého víkendu, po které bylo o vítězi rozhodnuto – testman Renaultu-F1 slavil své první vítězství sezony. Za Sirotkinem a Kingem se ostatní brzy seřadili v pořadí Nato, Evans, Markelov, Rowland, Gasly a Marciello. Jediný, kdo na tomto stavu něco změnil, byl Markelov, který s pomocí DRS na konci rovinky předjel Evanse.

Nejvyrovnanější sezona historie GP2 hlásí na špice osm jezdců v odstupu pouhých 37 bodů. Do Hockenheimu cestuje jako lídr šampionátu Gasly – již příští víkend ovšem může všechno znovu vypadat jinak.

Výsledek sobotního závodu

1. Pierre Gasly, Prema-Theodore
2. Antonio Giovinazzi, Prema-Theodore
3. Sergej Sirotkin, ART
4. Raffaele Marciello, Russian Time
5. Arthur Pic, Rapax
6. Nobuharu Macušita, ART
7. Norman Nato, Racing Engineering
8. Jordan King, Racing Engineering
9. Artem Markelov, Russian Time
10. Mitch Evans, Campos 

Výsledek nedělního závodu

1. Sergej Sirotkin, ART
2. Jordan King, Racing Engineering
3. Norman Nato, Racing Engineering
4. Artem Markelov, Russian Time
5. Mitch Evans, Campos
6. Oliver Rowland, MP
7. Pierre Gasly, Prema-Theodore
8. Raffaele Marcielo, Russian Time 

Celkový stav šampionátu

1. Pierre Gasly                 107 b.
2. Antonio Giovinazzi         96 b.
3. Raffaele Marciello          85 b.
4. Oliver Rowland              83 b.
5. Norman Nato                 81 b.
6. Jordan King                   80 b.
7. Mitch Evans                   77 b.
8. Sergej Sirotkin               70 b. 

Sdílejte na:
Zavřít