GP2 v Bahrainu: v anonymitě pouště nic nového…

GP2 v Bahrainu: v anonymitě pouště nic nového…

Po odřeknutí velké ceny Německa se musela FIA poohlédnout po náhradním podniku pro šampionáty GP2 a GP3 a co ji mohlo lepšího napadnout, než poslat týmy do opuštěné bahrajnské pouště společně s mistrovstvím World Endurance Series. Araby sotva nadchne F1, o WEC, GP2 a GP3 ani nemluvě…

Účastníci GP2 se tedy letos podruhé vydali na okruh Sakhir a nebyly to jen prázdné ochozy, které doprovázely jejich jaksi bezcenné snažení. O mistrovi je rozhodnuto a i totožnost vícemistra byla již po podniku v Soči velmi pravděpodobná. Stoffel Vandoorne věděl, že je jedenáctým šampionem histore GP2 a stejně tak věděl, že příští rok bude putovat do anonymity trojky McLarenu. Bodový náskok druhého Rossiho na jeho pronásledovatele byl velmi uspokojivý a tak „se jelo“ především o třetí místo, na které si dělali nároky Haryanto, Sirotkin a Lynn.

Poli jezdců se v Bahrajnu dostalo tří, pro dění na špičce zcela bezvýznamných, změn. Daniel de Jong se po své těžké nehodě ve Spa vrátil do kokpitu, překvapilo jen, že nenastoupil za tým svého otce, ale za italskou stáj Trident. Sponzoři Roberta Visoiu už letos viděli dost neuspokojivých výsledků svého chráněnce a rumunův kokpit v týmu Rapax si koupil Švéd Gustav Malja. Asi nejnadanějším z trojice „nových“ jezdců byl k nalezení ve voze týmu Status: čerstvý mistr WSbR, Oliver Rowland tam směl nahradit monackého vítěze Richieho Stanawaye, jehož kariéra v monopostech tímto pravděpodobně nadobro skončila.   

Pierre Gasly vyhrál těsně kvalifikaci

Motivován svými relativně dobrými výkony ve formuli 1 zajel Alex Rossi (Racing Engineering) nejrychlejší čas volného tréninku. Dobře připraveni na kvalifikaci se předvedli i Vandoorne, Gasly, Matsušita a Sirotkin na pozicích za ním.

Ta se jela v poledne středoevropského času a nejlepší závěr se v ní podařil náhradníkovi Red Bullu-F1, Pierre Gaslymu. Francouz si svou druhou pole-position vyjel s náskokem pouhých 4 setin na Vandoorneho. Jezdci druhé startovní řady, Marciello a Lynn ztrácely jen desetinu sekundy. Rossi, Haryanto a Sirotkin, tedy piloti ležící v celkovém hodnocení hned za Vandoornem, opět demonstrovali, proč se roku 2015 mistrem stal Belgičan a ne oni: prostě nebyli schopni pravidelných špičkových výsledků. V Bahrajnu na ně zbyla jen startovní místa 9, 11 a 14. 

Páteční závod: Vandoornem je králem pouště a GP2

Vandoorne svou převahu dokázal znovu demosntrovat i v pátečním hlavním závodě. Poleman Gasly nedokázal svou výhodu patřičně využít a musel před sebe nechat jak senzačního Belgičana, tak i Marciella, jehož vyhlídky na setrvání v juniorském programu Scuderie Ferrari nevypadají nejlépe. Francouz se pak několik kol snažil vybojovat nazpět alespoň druhé místo – ovšem jen s tím „úspěchem“, že se před něj po jeho uklouznutí dostali i  Nato a Matsušita.

Do poloviny závodu si Vandoorne vyjel na v těsném semknutí jedoucí skupinu Marciello-Nato-Matsušita-Gasly třísekundový náskok. Ohledně celkového hodnocení byla zajímavá i  skupinka za nimi ve složení Haryanto-Sirotkin-Lynn, bojující o osmé místo.

Pořadím ovšem zamíchala strategie a zastávky v boxech, které měli všichni nejpozději 10 kol před cílem za sebou. Ohledně neochvějné dominace Vandoorneho nebylo co řešit, na druhém místě se ale na pár kol objevil Nathanael Berthon, který měnil pneumatiky poněkud dříve. Rychlejší jezdce za sebou ale dlouho neudržel. Pět kol před cílem byl druhý Mitch Evans. Novozélanďan krátce před tím kolidoval s Rossim, přičemž si Američan zničil špičku vozu a závod. Na Evanse se tlačil Vandoorneho týmový kolega Matsušita se Sirotkinem a Marciellem za sebou. Dvě kola před cílem se Japonec posunul na druhou pozici a tým ART si vítězstvím stylu 1-2 předčasně zajistil prvensví v hodnocení konstruktérů. Čtvrtý dojel Marciello před dobrým Sirotkinem, zklamaným Gaslym a Haryantem. Pole position si osmým místem za zapadjícího slunce zajistil Alex Lynn.

Sobotní sprint: Mitch Evans překvapivě před Vandoornem

Trojka Williamsu Alex Lynn nepředvedl v sobotu moc dobrý start. Vandoorne se kolem něj přehnal jako velká voda a i Matsušita s Haryantem se snažili hájit první zatáčku před Britem. Indonésan při tom Japonce otočil a zničil tak oboum slibný závod. V následujícím tohuwabohu ustanovil Rowland snad nový rekord GP2 ve „výšce přeletu přes soupeře“, když narazil do Bindera.

Po následující neutralizaci se Lynn dokázal dostat před Vandoorneho do vedení, nejlepším nastavením ovšem očividně oplýval jezdec stáje Russian Time Mitch Evans: Novozélanďan dokázal ryhle předjet nového mistra a obřími kroky dotahoval i náskok Lynna. Po zábavném souboji Evans dokázal ovládnout špičku a pádil poté směrem svého druhého vítězství sezony. Lynn pak za sebou nedokázal udržet ani Vandoorneho.

Evans, který pro sezonu 2016 s podporou Marka Webbera pošilhává směrem přestupu do WEC, se tímto vítězstvím aktivně zapojil do souboje o třetí pozici celkového hodnocení, kterou po Bahrajnu díky čtvrté pozici v závodě získal Sirotkin.

Poslední závod šampionátu se uskuteční příští víkend v rámci velké ceny Emirátů.

 

Výsledek pátečního závodu GP2:

1

Stoffel Vandoorne

ART Grand Prix

57m15.184s

2

Nobuharu Matsushita

ART Grand Prix

13.526s

3

Mitch Evans

RUSSIAN TIME

17.617s

4

Raffaele Marciello

Trident

20.494s

5

Sergey Sirotkin

Rapax

21.924s

6

Pierre Gasly

DAMS

22.622s

7

Rio Haryanto

Campos Racing

26.972s

8

Alex Lynn

DAMS

30.590s

9

Jordan King

Racing Engineering

31.312s

10

Arthur Pic

Campos Racing

41.514s

 

Výsledek sobotního sprintu GP2:

1

Mitch Evans

RUSSIAN TIME

42m51.663s

2

Stoffel Vandoorne

ART Grand Prix

1.863s

3

Alex Lynn

DAMS

17.489s

4

Sergey Sirotkin

Rapax

20.154s

5

Raffaele Marciello

Trident

21.026s

6

Jordan King

Racing Engineering

21.661s

7

Pierre Gasly

DAMS

22.857s

8

Artem Markelov

RUSSIAN TIME

26.686s

9

Alexander Rossi

Racing Engineering

27.295s

10

Norman Nato

Arden International

34.387s

 

Celkový stav šampionátu GP2 jeden podnik před koncem:

1

Stoffel Vandoorne

316.5

2

Alexander Rossi

169.5

3

Sergey Sirotkin

139

4

Rio Haryanto

132

5

Mitch Evans

120

6

Alex Lynn

106

7

Pierre Gasly

96

8

Raffaele Marciello

92

9

Nobuharu Matsushita

68.5

10

Richie Stanaway

60

Sdílejte na:
Zavřít