GP2 před sezonou 2016: kdo bude Vandoorneho následníkem?

GP2 před sezonou 2016: kdo bude Vandoorneho následníkem?

Aniž by to FIA zatím oznámila oficiálně, je jasné, že letošní ročník bude pro šampionát GP2 jeho posledním. Pro rok 2017 připravuje komise pod vedením bývalého šéfa Ferrari, Stefana Domenicaliho „znovuvzkřísení“ logického pojmu „Formule 2“. Italův recept se pravděpodobně bude držet zaběhlých pravidel GP2. Někteří insidéři se domnívají, že největší změnou ohledně této druhé nejvyšší třídy monopostů světa bude právě její přejmenování.

Tak nebo tak: GP2 vkročí za použití šest let staré kombinace šasi/motor (Dallara/Renault) do své poslední sezony a týmy dostanou již za tři týdny možnost vyzkoušet si své nové jezdce. Tohle jsou poslední novinky z „cirkusu GP2“:

– Geniální Belgičan Stoffel Vandoorne vyhrál minulý rok mistrovství krajně přesvědčivým způsobem. Je ale již smutnou tradicí GP2, že to právě její šampioni mají težké, zakotvit ve formuli 1. „Stoffelův tým“ McLaren pro něj jednoduše neměl volný kokpit a zaparkoval ho na rok v bezvýznamné japonské formuli Nippon. Tam může mladík po celý rok doufat, že Alonsa nebo Buttona přestane závodění koncem roku bavit…

Vandoorneho bývalý tým GP2, ART si tedy musel hledat novou hvězdu, se kterou znovu zaútočí na titul. A Francouzi se v tomto ohledu opět připravili výborně: jako první u nich podepsal teprve dvacetiletý Sergej Sirotkin. Mladý Rus, který již před lety laškoval s kokpitem formule 1 u Sauberu, minulý rok jasně ukázal, že má vedle nabitých měšců tatínka i dost talentu na to, aby několikrát pozlobil Vandoorneho. Může se poohlédnou na bohaté zkušenosti ve formulích a patří proto jistě do nejužšího kruhu favoritů.

 

Opravdu husarský kousek se šéfovi ART, Fredericovi Vasseurovi podařil ohledně obsazení druhého kokpitu. Zůstane v něm po druhý rok 22letý Nobuharu Matsušita. Proč „husarský kousek“? Inu sám Vasseur postupuje do formule 1, kde povede tovární tým Renaultu, zatímco je Japonec chráněncem Hondy, v jejíchž barvách ART i roku 2016 nastoupí. Rozpor zájmů zde očividně neexistuje…

 

 

 

– Jako první z týmů GP2 oznámila své nové složení stáj Campos. Dvojicí, na kterou se bývalý pilot F1, Adrian Campos letos spolehne budou dřívější šampion GP3 Mitch Evans a Indonésan Sean Gelael. Chráněnec Marka Webbera, Evans nastoupí v GP2 po krátkém flirtu ohledně přestupu do WEC již čtvrtým rokem a jeho jediným cílem musí být zisk titulu. Zámožný Gelael, jehož otci patří indonéská sít´ restaurací Kentucky Fried Chicken (Jagonya Ayam) se postará především o zdravé finanční zázemí organizace.

Po potvrzení smlouvy Ria Harynata s Manorem, se může Campos chlubit skutečností, že to byl pouze bývalý jezdec jeho týmu, kdo z „ročníku 2015“ zvládl přímý postup do F1.

– Jagonya Ayam ale nebude podporovat jen Campos Racing. Fanda motorsportu Mr. Gelael senior zaplatí sezonu v GP2 i Italovi Antonio Giovinazzimu. 22letý jezdec se v barvách KFC stal minulý rok vicemistrem evropského šampionátu F3 a s novým týmem Prema bude jistě patřit i v GP2 mezi nejrychlejší. Tradiční stáj  Angela Rosina je jednou z nejlepších organizací F3 všech dob a k postupu do GP2 zakoupila kompletní materiál rozpuštěného týmu Lazarus.

Italové jistě pojedou o titul, o to se má vedle debutanta Giovinazziho ve svém druhém roce v GP2 postarat především zkušený junior Red Bullu, Pierre Gasly.

– Týmem s velkou historií v GP2 je stáj DAMS Jeana-Paula Driota. Williamsova trojka Alex Lynn zůstane u Francouzů druhým rokem a i on přirozeně bude pravidelně patřit mezi uchazeče o první místa. Lynn pro rok 2017 pošilhává po kokpitu v týmu Sira Franka a jde mu tedy o hodně. Druhý vůz Driot obsadil Kanaďanem Nicholasem Latifim, který svůj talent zatím nedokázal potvrdit.

– Dalším jezdcem, kterému roku 2016 „půjde o hodně“ je bývalý „zlatý hoch italského sportu“, Raffaele Marciello. 21letý bývalý mistr F3 byl v minulých letech členem Ferrari Academy, tuto podporu ovšem díky bezbarvé sezoně 2015 ztratil, stejně tak jako jeho post testmana Sauberu F1. Přesto se mu podařilo sehnat finance pro další útok na GP2 společně s týmem Russian Time. Tam se jeho partnerem stane Artem Markelov. Rus se minulý rok sice silně zlepšil, těžko se ovšem dá přisoudit skupině favoritů.

– Britiská naděje Jordan King zůstane druhým rokem ve španělské stáji  Racing Engineering, kde chce bojovat o své první vítězství v GP2. Jeho kolegou se v týmu Price de Orleanse stane zatím málo úspěšný Francouz Norman Nato.

– Nejslibnějšího debutanta GP2 nejdeme v italské stáji Trident. Je jím senzační vicemistr GP3, Luca Ghiotto. Ital tedy zůstane ve stáji, se kterou minulou sezonu několikrát vyrazil konkurenci dech. Také Trident ovšem musí hledět na finanční stránku věci a druhý kokpit obsadil málo známým Indonésanem Philo Paz Armandem. 19letý jezdec zjevně „plave na vlně zájmu o motorsport“ své země a jako doporučení může poukázat na několik závodů s formulí WSbR – ovšem bez jakéhokoliv záblesku výjimečného talentu.

 

 

 

– Bývalý mistrovský tým Rapax (titul dobyl před lety s Maldonadem) se roku 2016 spolehne na jezdeckou dvojici Arthur Pic a Gustav Malja. Francouz jistě dokáže příležitostně překvapit, Švédův talent se ovšem jasně vztahuje spíše na jeho schopnost zisku sponzorů…

– Že bude 2016 jejím zatím nejsilnějším ročníkem v GP2, na to se spoléhá nizozemská organizace MP Racing. A to jen ve druhé řadě kvůli skutečnosti, že za ní bude opět startovat syn majitele týmu, Daniel de Jong. O špičkové výsledky se má postarat především Brit Oliver Rowland, úřadující mistr WSbR a oficiální junior Renaultu.

– Své plány a jezdecké složení zatím neoznámily britské týmy Arden a Carlin. S německou organizací Hilmer Motorsport se tuto sezonu pravděpodobně již nesetkáme vůbec.

Ostré přípravy na trati začnou v březnu. GP2 tentokrát zanevře na nákladný přesun do Arábie a své testy si odbude na jihu Evropy, ve Španělsku. „Vandoorneho rádoby následníci“ si své stroje vyzkouší mezi 9. a 11. březnem na Grand Prix-trati  Circuit de Catalunya u Barcelony a další tři dny koncem března v Jerezu de la Frontera.

Kalendář závodů organizace GP2 kupodivu zatím nezveřejnila, počítá se s ním ale do konce února.

Sdílejte na:
Zavřít