GP2: Po Hockenheimu mají Sirotkin a Gasly stejný počet bodů!

GP2: Po Hockenheimu mají Sirotkin a Gasly stejný počet bodů!

Závody GP2 v rámci velké ceny Německa celkovou situaci v šampionátu ještě přiostřily. Velkým vítězem byl v Německu Sergej Sirotkin. Po zisku pole-position vyhrál ruský talent sobotní závod a v neděli dojel za Britem Lynnem druhý, čímž po problematickém začátku sezony definitivně dotáhl špičku tabulky.

Francouz Pierre Gasly se na Hockenheimringu předvedl hned v pátek dopoledne ve formě, kterou jaksi „objevil“ před měsícem na Red Bull Ringu. Před Markelovem a Lynnem zajel volný trénink ze všech nejrychleji.

Při odpolední kvalifikaci ovšem měli po první sérii dvou až tří rychlých kol navrch Marciello a Giovinazzi. Dobře naladěný Gasly ovšem měl rezervy. Během druhé série útoků zlepšil divokým kolem Marciellův čas a to napříč tomu, že musel projet zatáčkou Sachs při předjetí Malji  s kouřícími koly. Pneumatiky dovolily po krátkém „odpočinku“ i třetí sérii rychlých kol a byl to Sirotkin, kdo toho těsně před koncem session nejlépe využil: ve svém posledním kole zlepšil Gaslyho čas o 16 tisícin.

Do druhé řady se kvalifikovali Marciello s Giovinazzim a do třetí Rowland s Lynnem. Domácí Kirchhoefer si zajistil deváté startovní místo a „náhradník GP2“ René Binder sedmnácté. Rakušan tentokrát nahradil Canamasase v týmu Carlin.

„Je to poprvé, co zde závodím a tak dobrý výsledek jsem nečekal. Po prvním pokusu jsem měl docela dobrý čas, tak jsem se rozhodl, že mohu v posledním kole hodně riskovat a vyplatilo se,“ vysvětloval poleman Sirotkin, kterého letos štěstí zatím právě neprovázelo.

Komu veškerý hazard nic nepomohl, byl dosavadní druhý celkové tabulky, Antonio Giovinazzi: měření jeho vozu prokázalo, že je jeho Dallara-GP3 nastavena příliš nízko a musel startovat jak poslední.

Německé publikum v sobotním odpoledním vedru překvapilo a při startu hlavního závodu bylo na tribunách kolem 30.000 diváků. Zatímco jim Sirotkin předvedl bezvadný odpich, odumřel Gaslymu o vlásek motor, což Francouze stálo osm pozic. Z prvního kola se pole vrátilo v pořadí Sirotkin, Marciello, Rowland, Lynn a Nato. Nejrychlejší jezdec úvodní fáze byl jasně Raffaele Marciello. Ve třetím kole nebyl Ital udržení a převzal od Sirotkina první místo. Rychle pak Rusovi ujel, zatímco první jezdci již relativně brzy přezuli na druhou sadu pneumatik. Jedním z nich byl i Sirotkin, který zabočil do boxové uličky právě v okamžik, kdy nehoda Markelova a Kinga vyvolala „Virtuální Safery Car“. Komisaři rozhodli, že Sergejova zastávka neplatila jako „předepsaná výměna“ a jezdec týmu ART musel do boxů ještě jednou. Tato penalizace se kupodivu projevila jako „dobrý nápad“: Rus znovu nazul čerstvé pneumatiky a letěl motodromem rychleji, než všichni ostatní. V poslední čtvrtině závodu byl znovu druhý za Marciellem, který se musel vypořádat se zcela vyždímaným obutím. Ve 32. kole byl Sirotkin znovu na špičce a zcela zaslouženě vyhrál. Marciello se za to pohyboval opačným směrem. Nejdříve ztratil druhé místo vůči Ghiottovi a ve foto-finiši ho na cílové rovince předjel i Gasly! Pátý skončil Pic před Rowlandem a Maljou. Osmé místo připadlo zklamanému Lynnovi, devátý dojel Giovinazzi před Macušitou, který opět na celé čáře zklamal.

Ohromné zklamání měla přichystané pro Gaslyho technická přejímka po závodě: jeho hasící přístroj byl prázdný a z toho vyplývala diskvalifikace! Na desáté místo se tedy posunul Kirchhoefer a mohl se doma radovat alespoň z bodíku. 

Výsledek soboty a Gaslyho diskvalifikace vynesly nedělní pole-position jeho týmovému kolegovi Antoniovi Giovinazzimu. Ital ze stáje Prema-Theodore vyrazil s protáčejícími koly velmi špatně a v první zatáčce se před něj vtěsnali Alex Lynn a Oliver Rowland. Za nimi se po divokém prvním kole seřadili Malja, Sirotkin a Pic.

Úvodní fáze závodu nabídla fandům pěkný sport, který předváděla relativně těsně semknutá osmičlenná skupina na čele ve složení Lynn, Rowland, Giovinazzi, Malja, Sirotkin, Pic, Marciello a Ghiotto. Tuto osmici jako první narušila pětisekundová penalizace Giovinazziho za blokování Pica na startu a jeho pozdější nehoda s Rowlandem. Rowland poté nedokázal držet Lynnovo tempo a zdržoval ostatní za sebou, což Lynn využil k rozhodujícímu úprku. Za ním ukazoval největší tah kupředu Sirotkin. Nejdříve za sebou nechal Malju a začal atakoval druhého Rowlanda. Sirotkin, Rowland, Pic, Malja, Gasly a Ghiotto poté předvedli senzační motorsport a po sérii těsných soubojů dojeli v pořadí Sirotkin, Pic, Ghiotto, Rowland, Gasly a Malja.

Kontroverzní víkend v Hockenheimu celkovou situaci v tabulce ještě přiostřil: Gasly a Sirotkin ji vedou se stejným počtem bodů!

Výsledek sobotního závodu

1. Sergey Sirotkin, ART Grand Prix 38 kol
2. Luca Ghiotto, Trident +13.1s
3. Raffaele Marciello, RUSSIAN TIME +17.7s
4. Arthur Pic, Rapax +25.8s
5. Oliver Rowland, MP Motorsport +27.7s
6. Gustav Malja, Rapax +28.1s
7. Alex Lynn, DAMS +32.7s
8. Antonio Giovinazzi, PREMA Racing +36.0s
9. Nobuharu Matsushita, ART Grand Prix +38.8s
10. Marvin Kirchhofer, Carlin +43.7s

Výsledek nedělního sprintu

1. Alex Lynn, DAMS, 27 kol
2. Sergey Sirotkin,  ART  +2.9s
3. Arthur Pic, Rapax +4.6s
4. Luca Ghiotto, Trident +6.2s
5. Oliver Rowland, MP Motorsport +8.1s
6. Pierre Gasly, PREMA Racing +8.4s
7. Raffaele Marciello, RUSSIAN TIME +9.2s
8. Gustav Malja, Rapax +10.2s

Celkový stav šampionátu GP2

1. Pierre Gasly              113 b.
2. Sergej Sirotkin          113 b.
3. Raffaele Marciello     102 b.
4. Antonio Giovinazzi    100 b.
5. Oliver Rowland           99 b.
6. Norman Nato              81 b.
7. Jordan King                80 b.
8. Mitch Evans               77 b.  

Sdílejte na:
Zavřít