GP2: Jen Gasly zachoval ve Spa chladnou hlavu

GP2: Jen Gasly zachoval ve Spa chladnou hlavu

Před letní přestávkou dominoval Sergej Sirotkin v Hockenheimu a společně Pierrem Gaslym nastoupili v Belgii coby lídři tabulky. Po rozpáleném víkendu v Ardenách může být spokojen jen Francouz. Rus je najednou za Giovinazzim a Marciellem jen třetí.

Za vedra, jakého belgická Grand Prix asi nepamatuje, pokračoval Sergej Sirotkin ve volném pátečním tréninku nejdříve tam, kde v Hockenheimu skončil: nejrychlejším časem před svým velkým soupeřem Pierrem Gaslym, Natem a Kingem. „Vždyť to byl jen volný trénink,“ odpovídal Rus na otázky ohledně jeho výborné formy. Asi tušil, jak se bude kvalifikace a zbytek víkendu z jeho pohledu vyvíjet. Při svém prvním pokusu o rychlý čas chyboval ve velmi rychlé sekci Blanchimont, což ho očividně polekalo natolik, že rázem ztratil sebejistotu minulých podniků. O první místo na startu si to poté rozdali především jezdci stáje Prema-Theodore, přičemž se Antonio Giovinazzi nakonec o desetinku prosadil před Gaslym. Překvapením pátku ovšem byl Švéd Gustav Malja. Outsider z týmu Rapax zajel před Natem, Kingem a týmovým kolegou Picem třetí čas! První desítku startovního roštu doplnili Marciello, Lynn, Macušita a Kirchhoefer.

„Pochopitelně jsem s mým výkonem velmi spokojen, zvláště proto, že jsem porazil mého kolegu, který mezi námi jezdci platí jako „Mr. Pole-Position““, smál se Giovinazzi. Malja vysvětloval svůj výkon takto: „Do druhé série rychlých kol jsem vyjel jako první, což byl dobrý nápad.“

Vedro nepovolilo ani v sobotu a standardní větou všech jezdců se před startem stalo: „Bude to dlouhý a namáhavý závod.“

Giovinazzi vyrazil špatně („Nevíme, čím to je – od Hockenheimu jednoduše nedovedu auto dost rychle rozjet“) a Malja a Gaslym, Natem a Kingem se posunuli před něj.

Gustav Malja ovšem nedokázal vedení dlouho udržet. V šestém kole ho Gasly čistě vybrzdil na konci rovinky Kemmel a oba jezdci Racing Engineeringu tomuto příkladu o málo kol později následovali.

Gasly, King a Nato absolvovali povinnou výměnu pneumatik již relativně brzy, zatímco Rusové Markelov se Sirotkinem, Macušita a Rowland zvolili opačnou taktiku pozdní zastávky.

Čí strategie se měla vyplatit? Těch, kteří měnili dříve. Když měli v závěrečné čtvrtině závodu vyměněno všichni, znělo pořadí Gasly, King, Nato a Lynn. Jejich odstupy ovšem byly příliš velké a o změnu tohoto pořadí se postaral pouze defekt Natova vozu. Francouz se tím nadobro rozloučil z kruhu uchazečů o titul. Čtvrtý dojel nevýrazný Marciello a v boji o páté místo se v pěkném souboji s Giovinazzim prosadil Markelov. Lídr úvodních kol, Malja, dojel za Ghiottem osmý.

Senzační šarvátku tří vozů o deváté místo vyhrál v poslední zatáčce Sirotkin před Rowlandem a Canamasasem. Rus přesto ztratil v jediném závodě 23 bodů na Gaslyho, kterému v cíli k triumfu gratuloval Dr. Helmut Marko. „Měl jsem výborný start a brzy jsem poznal, že Gustav jede skutečně nad jeho hranicemi. Na špičku jsem se dostal dobře promyšleným manévrem v okamžik, kdy mé pneumatiky pracovaly nejlépe. Pak už šlo jen o to, jak si rozhodit jejich životnost. I to se mi podařilo a mohl jsem jet naplno až do konce,“ shrnul Gasly dobře vědouc, že ho Marko za takové výsledky může odměnit jen jediným způsobem: kokpitem u Toro Rossa F1.  

Maljovo osmé místo v sobotu znamenalo pole-position v nedělním sprintu a chráněnec Ryckarda Rydella ji výborně využil: prvním kolem provedl ostatní za sebou v pořadí Giovinazzi, Ghiotto, Marciello a Markelov. Za nimi předváděl velký sport opět především Gasly, když se ve vražedné Eau Rouge prosadil vůči Rowlandovi a Sirotkinovi. Rusovo „nakažené“ sebevědomí tím dále utrpělo… Gasly později dalšími výbornými manévry předjel i Kinga, Markelova a Marciella a doslova vyzařuje ohromnou formu.

Své první místo Malja tentokrát hájil šikovněji a déle, než v sobotu. V devátém kole ale Giovinazziho v závětří neudržel. První tři udrželi své pozice v pořadí Giovinazzi, Malja a Ghiotto až do cíle, zatímco se za nimi o zábavu početného publika postaral svými výše zmíněnými heroismi čtvrtý Gasly. Zbývající bodované pozice obsadili Marciello, Lynn, King a Rowland. Sirotkin „korunoval“ svůj katastrofální víkend tím, že v poslední zatáčce vrazil do Markelova. Zůstal tak nejen bez bodů, musí mimo to počítat i s penalizací pro závod v Monze za týden. 

Výsledek sobotního závodu

1. Pierre Gasly, Prema-Theodore
2. Jordan King, Racing Engineering
3. Alex Lynn, DAMS
4. Raffale Marciello, Russian Time
5. Artem Markelov, Russian Time
6. Antonio Giovinazzi, Prema-Theodore
7. Luca Ghiotto, Trident
8. Gustav Malja, Rapax
9. Sergej Sirotkin, ART
10. Oliver Rowland, MP 

Výsledek nedělního sprintu

1. Antonio Giovinazzi, Prema-Theodore
2. Gustav Malja, Rapax
3. Luca Ghiotto, Trident
4. Pierre Gasly, Prema-Theodore
5. Raffale Marciello, Russian Time
6. Alex Lynn, DAMS
7. Jordan King, Racing Engineering
8. Oliver Rowland, MP

Celkový stav šampionátu GP2

1. Pierre Gasly                  146 b.
2. Antonio Giovinazzi      129 b.
3. Raffaele Marciello        120 b.
4. Sergej Sirotkin              115 b.
5. Oliver Rowland            101 b.
6. Jordan King                  100 b.

Sdílejte na:
Zavřít