George Russell: Jeden trénink za víkend týmům stačí

George Russell: Jeden trénink za víkend týmům stačí

Pilot Mercedesu George Russell prohlásil, že než se přejde na kvalifikaci a závod, postačil by pro piloty formule 1 jeden trénink, aby se dostali do rytmu, a pro týmy, aby otestovaly nové věci.

Od roku 2021 byl zaveden alternativní víkendový formát, kdy se během některých víkendů v sobotu před hlavním závodem jede krátký sprint. Tato struktura se v poslední době stala probíraným tématem poté, co šéf formule 1 Stefano Domenicali prohlásil, že podporuje myšlenku menšího počtu tréninků. Nově navrhnuté změny by ale znamenaly dvě kvalifikace, na sprint a hlavní závod, a jen jeden páteční trénink.

George Russell si myslí, že juniorské kategorie by měly mít více času na trati. Formule 2 a formule 3 mají před kvalifikací pouze 45 minut tréninku.

Samozřejmě, že čím více budete trénovat, tím budete rychlejší a tím lépe se budete cítit v autě. Nemyslím si, že je správné, aby ve formuli 1 bylo třikrát více času na trénink než v juniorských kategoriích. Zrovna oni by měli mít na trénink více času, a protože mají méně závodů, nedostanou se k tréninkům tak často,“ řekl Russell.

George Russell přiznává, že se mu líbí formát sprintů, a říká, že je nezbytné, aby pátky poskytovaly více zábavy než nudné tréninky.

Nemít žádný trénink už by bylo moc. Prvně se mi sprinty nelíbily, ale když už jsme jich jeli – kolik už jsme jich jeli? Možná šest, devět, za ty dva roky? Opravdu si je užívám a když máme v pátek nějakou akci, myslím, že je to důležité pro nás všechny a pro zábavu,“ prohlásil Russell.

Mít méně tréninků se Russellovi zamlouvá, a zachování jednoho tréninku by podle něho týmům i pilotům stačilo. Na otázku, zda by měl být trénink hodnocen nebo ponechán k testování, odpověděl: „Myslím, že jen jako trénink na nastavení auta a otestování věcí do budoucnosti.“

‚‚My samozřejmě nemáme žádné testování. Myslím, že jeden trénink by nám všem stačil, abychom udělali vše potřebné a pomohl nám se rozvíjet. Tohle je vrchol sportu a nechcete, aby vám zůstalo auto, které jste vytvořili na začátku roku a neměli možnost vyzkoušet nové věci. A v tom je občas ta krása; máte těch 60 minut, během kterých můžete zkoušet nové věci, vyvíjet a dále se zlepšovat. Ale pokud bychom měli jít rovnou do hodnocených tréninků, nebo pokud by za ně byla odměna, je méně pravděpodobné, že budeme zkoušet nové věci,“ vysvětluje Russell.

Max Verstappen naopak kritizoval tlak na zavedení nových změn během závodního víkendu, a prohlásil, že odejde, pokud se „DNA“ sportu příliš změní.

Sdílejte na:
Zavřít