Verstappen hrozí, že odejde z F1, pokud přibydou sprinty

Verstappen hrozí, že odejde z F1, pokud přibydou sprinty

Max Verstappen navrhl, že by odešel z formule 1, pokud by se v budoucnu do kalendáře přidalo více sprintových závodů. V letošní sezóně nás čeká už 6 sprintů. Nizozemec již dříve sdělil, že není jejich příznivcem.

Sprinty se poprvé objevily v roce 2021. Tento formát byl testován na třech podnicích. Stejný počet se uskutečnil i v loňské sezóně. Letos nás čeká dvojnásobek sprintových víkendů a jejich počet by měl v následujících letech přibývat.

Verstappen byl veřejně proti tomuto formátu už od doby, kdy byl představen. Nyní kolují návrhy na další změny, které by umožnily samostatnou kvalifikaci, jak pro sprint, tak pro hlavní závod.

Verstappen ale říká, že pokud F1 bude pokračovat v takových změnách, z formule 1 odejde.

„I když změníte formát, nemyslím si, že dělat takovéto sprintové závody je v DNA formule 1,“ řekl.

„Doufám, že nepřijde mnoho změn, jinak tu nebudu příliš dlouho.“

Každý rok přibývá v kalendáři formule 1 více a více závodů, existují tedy obavy, aby kalendář nebyl přehlcený.

Verstappen navrhl, že pokud chce F1 mít vzrušení každý den, měla by zrušit páteční tréninky a závodní víkend by byl jen ve dvou dnech.

„Nejsem toho vůbec příznivcem.  Ale také si myslím, že když budeme dělat takovéto věci, víkendy budou mnohem intenzivnější a už teď je příliš mnoho závodů,“ sdělil Max Verstappen.

„Takže si myslím, že to není správná cesta. Chápu, samozřejmě, chtějí mít v podstatě každý den vzrušující. Ale pak si myslím, že je možná lepší zkrátit víkend, závodit pouze v sobotu a neděli a udělat ty dva dny vzrušujícími.“

„Míříme do sezón, kdy máte v jednu chvíli 24/25 závodů, a pokud začneme přidávat ještě více věcí, nemá to pro mě cenu.“

„To mě nebaví. A pro mě je sprint především o přežití, není to závodění.“

Formule 1 závodila s dvoudenním programem na VC Emilia Romagna v roce 2020. Verstappen také řekl, že by se F1 měla soustředit na zaplnění pole a mít více týmů, které bojují vpředu, než se soustředit na sprinty.

„Pro mě, když máte rychlé auto, není co riskovat. Raději udržuji své auto naživu a ujistím se, že mám na neděli dobré závodní auto.“

„A když změníte formát, nevidím v DNA F1 dělat tyto sprintové závody. Formule 1 je o tom, dostat z toho maximum v kvalifikaci, a pak si užít výbornou neděli, dobré dlouhé závody. To je v DNA tohoto sportu a nerozumím nebo nevím, proč bychom to měli měnit, protože si myslím, že akce byla dobrá.“

„A jak získáte ještě více akce, je o přiblížení vozů, získání více týmů schopných bojovat o vítězství. A myslím, že ta show bude samozřejmě skvělá. Pokud máte šest, sedm týmů, které už bojují o vítězství, bude to úžasné. Pak nemusíte ani nic měnit.“

Sdílejte na:
Zavřít