Gasly očekává, že koncepty vozů zůstanou i letos jedinečné

Gasly očekává, že koncepty vozů zůstanou i letos jedinečné

Pierre Gasly očekává, že koncepce vozů napříč startovním polem formule 1 zůstanou jedinečné i v roce 2024, přestože se předpokládá, že se většina z nich bude blížit dominantní filozofii Red Bullu.

Red Bull od změny pravidel formule 1 v roce 2022 drtivě porazil konkurenci. Vyhrál 39 ze 44 závodů a získal po sobě jdoucí mistrovský double. Šéf týmu Christian Horner předpověděl, že čím dál tím více vozů bude připomínat titulový RB19.

Technický ředitel Alpine Matt Harman však na konci minulé sezony varoval, že úřadující šampiony nelze porazit, pokud budou jejich soupeři pouze napodobovat jejich koncept. To se projevilo i při představení vozu Alpine pro rok 2024, modelu A524, na začátku tohoto týdne, kdy tým z Enstone představil přepracovaný design oproti monopostu z minulého roku.

Na otázku, zda věří, že startovní pole bude v nadcházející sezoně ještě více vyrovnané, protože rozpočtové omezení bude mít i nadále vliv, jezdec Alpine Pierre Gasly odpověděl: „Myslím, že je ještě příliš brzy na to předpovídat, jak to bude. Viděli jsme loni při pohledu na Mercedes, Ferrari, Red Bull nebo náš vůz, že všechny byly velmi odlišné. Očekáváte, že se všichni tak nějak vydají stejným směrem, ale to se neděje. Takže stále očekávám, že monoposty budou zcela jedinečné a stále zůstanou zcela odlišné. Do září se to bude měnit a pak už se všichni budou soustředit na rok 2026 a nové předpisy. Takže uvidíme, jak na tom budou všechny týmy v Bahrajnu.“

Přestože náskok Red Bullu zůstal v závodech stejný, v první části poslední kvalifikace roku 2023 dělilo 18 nejlepších vozů pouhých šest desetin. Gasly je přesvědčený, že se startovní pole formule 1 loni více sjednotilo, ale tvrdí, že výkyvy v pořadí týmů existovaly vždy.

„Věřím, že všichni máme velmi krátkou paměť. Velmi dobře si pamatujeme, co se stalo minulý týden, ale je těžké vzpomenout si, co se stalo před pěti lety. Když si sednu a projdu si zpětně jen roky 2020, 2021, 2022, tak jsme vždycky měli výkyvy v pořadí týmů. Vozy byly docela konkurenceschopné, a to je to, co od formule 1 očekáváte.“

„Loni opravdu nebyl nikdo na konci startovního pole třeba dvě sekundy mimo, jako jsme to viděli v některých letech. Takže doufejme, že letos to bude ještě těsnější. Jako jezdec si v ideálním případě přejete, aby většina vozů měla minimální výkonnostní rozdíly. Máte tak trochu větší vliv na konečný výsledek a doufejme, že to letos uvidíme,“ dodal Pierre Gasly.

Sdílejte na:
Zavřít