Formule 2: Uvidíme boj o titul budoucích mistrů světa?

Formule 2: Uvidíme boj o titul budoucích mistrů světa?

Poslední dva ročníky šampionátu FIA-Formule 2 neproběhly ohledně boje o titul příliš napínavě a oba šampioni – Felipe Drugovich a Théo Pourchaire, nezískali kokpit na startovním poli F1. Z těchto dvou pohledů nás asi letos čekají radikální změny. Mimo to, F2 poprvé nastoupí s novým monopostem Dallara-Mecachrome F2-2024.

Ať již dopadly krátké předsezonní testy jakkoliv; šampionát F2 roku 2024 bude především velkým bratrovražedným duelem obou jezdců týmu Prema, Brita Olivera Bearmana a Itala Andrei „Kimi“ Antonelliho. Je kuriózní, že oba přitom doufají, že budou následovat mistrovské šlépěje Lewise Hamiltona – ba více; oba totiž mají zájem jej nahradit. Devatenáctiletý Oliver Bearman byl několik let členem juniorského kádru Akademie Ferrari. Tuto důvěru ve svém prvním roce v F2 splnil (vyhrál tři nedělní závody) a byl odměněn pozicí testovacího jezdce a trojky týmu Haas. Když se i roku 2024 osvědčí jako „Fruntrunner“, čeká na něj kokpit jednoho ze sesterských týmů Ferrari a od roku 2026 Hamiltonova sedačka. O rok mladší Antonelli je prototypem „Verstappenova modelu“. Od předškolního věku byl hlavním tématem jeho života motorsport. Do kádru Mercedesu patří již přes 10 let a v juniorských třídách kráčel neochvějně od titulu k titulu. Manažer Toto Wolff ho dokonce nechal přeskočit formuli 3 a „Kimi“, jehož otec vlastní závodní tým, směl postoupit rovnou z F-Regional do F2. Všude zatím vyhrál hned ve svém prvním roce a nepřekvapí, když bude po krátkém „zahřátí“ bít soupeře i ve formuli 2. Jeho budoucnost je vytesána do kamene: Kdo si myslí, že Hamiltonův odchod od Mercedesu nemá s nezadržitelným progresem Antonelliho co dělat, ten si to může myslet dál.

A kdo se těmto dvou teenagerům může vyrovnat? Dle předsezonní formy Zane Maloney, dle zkušeností a zázemí Victor Martins. Dvacetiletý rodák z Barbadosu Maloney pojede za stáj Rodin (dříve Carlin) svou druhou sezonu v F2 a při zkouškách udával tempo. Právě ovšem vypadl z kádru Red Bullu a jeho budoucnost po sezoně 2024 se dá jen těžko vidět růžově. Trochu lepší karty má, coby junior Renaultu, tři a dvacetiletý Francouz Victor Martins. Po typickém postupu rázu „francouzské školy“ pojede druhý rok za francouzský tým ART a doufá, že pro něj bude koncem roku místo u Alpine-F1.

Více, než jednotlivé úspěchy se od zbývajících osmnácti chlapců ročníku 2024 očekávat nedají. Překvapit samozřejmě mohou debutanti Zak O´Sullivan (ART), Ritomo Miyata (Rodin) a Gabriele Bortoletto (Invicta), kteří přesvědčili v nižších třídách a oplývají špičkovým materiálem. Pak je tu „skupina zkušených“ rázu Jaka Crawforda, Dennise Haugera, Enza Fittipaldiho a Isacka Hadjara. Pro všechny může nový ročník znamenat hezký úspěch – ale i definitivní konec v kokpitu monopostu.

Po odchodu Antonína Charouze z mezinárodní scény (tým od něj odkoupil Němec Paul Müller a nasadí vedle velmi rychlého Brita Taylora Barnarda také Joshuu Dürksena z Paraguaye) zůstal statečný Roman Staněk jediným zástupcem České republiky ve velkém mezinárodním motorsportu. Z finančních důvodů byl nucen podepsat znovu u italské stáje Trident, kde strávil minulou – ne vždy neproblematickou – sezonu 2023. Staněk nedávno konečně našel potentního sponzora, který by se u Tridentu mohl postarat o lepší zázemí, než tomu bylo doposud.

Sezona začíná příští víkend v Bahrajnu (pozor, sprintuje se již v pátek a závodí v sobotu!) a bude co do počtu závodů, tak i do své délky rekordmanem. Na borce F2 čeká v rozmezí 9 měsíců 14 sprintů a 14 hlavních závodů.

Soupiska účastníků FIA-Formule 2 2024:

1 – Victor Martins, Francie, ART

2 – Zane O´Sullivan, Velká Británie, ART

3 – Oliver Bearman, Velká Británie, Prema

4 – Andrea Antonelli, Itálie, Prema

5 – Zane Maloney, Barbados, Rodin

6 – Rotomo Miyata, Japonsko, Rodin

7 – Jak Crawford, USA, DAMS

8 – Juan Manuel Correa, USA, DAMS

9 – Kush Maini, Indie, Invicta

10 – Gabriele Bortoleto, Brazílie, Invicta

11 – Dennis Hauger, Norsko, MP

12 – Franco Colapinto, Argentina, MP

14 – Enzo Fittipaldi, Brazílie, Van Amersfoort

15 – Rafael Villagomez, Mexiko, Van Amersfoort

16 – Amaury Cordeel, Hitech

17 – Paul Aron, Estonsko, Hitech

20 – Isack Hadjar, Francie, Camposj

21 – Josep Marti, Španělsko, Campos

22 – Richard Verschoor, Nizozemsko, Trident

23 – Roman Staněk, Čechy, Trident

24 – Joshua Dürksen, Paraguay, PHM

25 – Taylor Barnard, Velká Británie, PHM

1 Bahrajn 2. března
2 Džidda 9. března
3 Melbourne 24. března
4 Imola 19. května
5 Monako 26. května
6 Barcelona 23. června
7 Spielberg 30. června
8 Silverstone 7. července
9 Budapešť 21. července
10 Spa 28. července
11 Monza 1. září
12 Baku 15. září
13 Lusail 1. prosince
14 Yas Marina 8. prosince

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít