FIA v Paříži otevřela Síň slávy za přítomnosti 9 mistrů světa F1

FIA v Paříži otevřela Síň slávy za přítomnosti 9 mistrů světa F1

V pondělí večer se konalo v Paříži slavnostní otevření Síně slávy, ve které má své místo 33 mistrů světa Formule 1, mezi které patří sedminásobný mistr světa Michael Schumacher, Alain Prost či Sir Jackie Stewart.

Jak se říká lepší později než nikdy. Už i Mezinárodní automobilová federace má konečně svou Síň slávy, jež byla slavnostně otevřena včera večer v Paříži. Prvním krokem prezidenta FIA Jeana Todta bylo, že do ní uvedl 33 šampionů královny motorismu. Příští rok budou následovat mistři Rallye a v roce 2019 legendy vytrvalostních závodů.

„Síň slávy FIA byla vytvořena, aby vyzdvihla hodnotu motorsportu a jeho šampionů, jež byli a jsou exempláři oddanosti, integrity, respektu a sportovního chování. Toto je první krok ambiciózního projektu: Síň slávy FIA brzy expanduje do Ženevy, kde budou v dalších letech v záři reflektorů další šampioni a disciplíny. Touto cestou budeme oslavovat všechny mistry světa FIA, kteří utvořili či stále tvoří historii motorsportu tak neuvěřitelně bohatou a inspirující,“ uvedl při slavnostním otevření Todt.

Do Síně slávy bylo uvedeno celkem 33 jezdců. Na ceremoniál konaný v knihovně ACF v Paříži, kde byla ve 40. letech minulého století poprvé psána pravidla Formule 1, osobně dorazili Sir Jackie Stevard, Mario Andretti, Alain Prost, Nigel Mansell, Damon Hill, Jacques Villeneuve, Fernando Alonso, Sebastian Vettel a Nico Rosberg.

Jako první byli do Síně slávy uvedeni jezdci, kteří získali jeden titul, a to počínaje prvním mistrem světa z roku 1950 Giuseppe Farinou, přes Nigela Masella a Damona Hilla, konče šampionem roku 2016 Nicem Rosbergem.

Nigel Mansell, šampion z roku 1992, řekl: „Rád bych poděkoval FIA za to, že nám všem FIA umožnila zažít takovýto večer. Je to opravdu speciální večer. Také bych chtěl pogratulovat ostatním jezdcům, kteří tu jsou. Všichni jsou úchvatní.“

Brit měl tu čest závodit po boku dalších tří velikánů. Řeč je tu o Ayrtonu Sennovi, Alainu Prostovi a Michaelu Schumacherovi. „Závodil jsem vedle tří šampionů a všichni měli jedno společné – hlad po úspěchu,“ okomentoval Mansell.

Syn dvojnásobného mistra světa Grahama Hilla Damon nemůže uvěřit tomu, že i jeho jméno je přítomné v Síni slávy. „Vždy bylo velmi těžké uvěřit tomu, že jsem se vůbec stal mistrem světa, takže vzrušení pokračuje, a je mi obrovskou ctí být toho součástí. Vidíte lidi, kteří tu jsou a byli zmínění – Mario Andretti, Nigel Mansell, Alain Prost a Sir Jackie Stewart. Jen těžko můžu uvěřit tomu, že jsem v této partě. Gratuluji FIA k vytvoření Síně slávy a děkuji, že jste vzali i mě.“

Hill si však našel i chvíli pro zavtipkování a udělal si srandu jak ze sebe, tak i ze svého otce. Těší jej také fakt, že jeho otec je vzorem pro Fernanda Alonsa.

 „Neudělal to ten starý pán pěkně pestré? Jackiemu Stewartovi pokaždé zdůrazňuji – hele, rodina Hillova má stejně titulů jako ty,“ řekl s úsměvem Hill. „Je milé, že se Fernando Alonso inspiruje výkony mého otce. Myslím si, že tehdy byli piloti vícestranní. Téměř každý víkend byli v akci se všemi možnými závodními stroji. Otec měl samozřejmě talent, jinak by úspěchy nebyly možné, ale k tomu všemu byl rovněž odhodlaný bojovník.“

Mario Andretti byl dotázán na to, co považuje za svůj největší úspěch. A překvapivě to není zisk titulu.

„Nejvíc hrdý jsem asi na to, že jsem dokázal v jednom roce vyhrát Velkou cenu USA a Itálie,“ prozradil 77 letý Američan s italskými kořeny, jehož slova cituje speedweek.com.

„Vyrůstal jsem na všech těchto legendárních jménech, sledoval jejich závody. Dokonce jsem mohl proti některým z mých dětských idolů závodit,“ Villeneuve měl na mysli závodníky jako Emerson Fittipaldi či Mario Andretti, se kterými se setkal v sérii CART.

V další části večera se dostali na řadu také vícenásobní mistři světa. Fernando Alonso, jenž triumfoval dvakrát a byl také přítomen.

„Je to fantastický večer. Je mi velkou ctí, že tu můžu být s těmito skvělými šampiony. Všichni mě inspirovali k tomu stát se jezdcem Formule 1. Inspirovali všechny děti z mé generace, proto jsem velmi hrdý,“ okomentoval Španěl, který šampionát vyhrál v letech 2005 a 2006. Mimo angažmá ve Formuli 1 se letos zúčastnil prestižního závodu v Indianapolis a příští rok si vyzkouší vytrvalostní závod, 24 hodinovku v Daytoně: „Zkouším i jiné série a snažím se imitovat některé z mých idolů, které jsem jako dítě měl. Tento rok jsem zažil Indy 500 a v budoucnu to možná bude Le Mans. Prezident Todt uvedl, že Síň slávy pro vytrvalostní závody bude otevřena v roce 2019, tudíž mám ještě dva roky čas!“

Dále následovalo ocenění pro legendu F1 Sira Jackieho Stewarta a Sira Jacka Brabhama, kteří získali tři tituly. Poté se dostalo na čtyřnásobné šampiony Alaina Prosta, Sebastiana Vettela a Lewise Hamiltona a Juana Manuela Fangia, který má na kontě pět titulů.

Slova chvály na účet FIA zněla také z úst Sira Jackieho Stewart, podle kterého je „to, co FIA postavila na nohy, grandiózní.“ Zároveň připomíná, že velkou zásluhu na tom mají i samotní jezdci.

Čtyřnásobný šampion z let 2010-2013, tehdy závodící pro rakouskou stáj Red Bull, Sebastian Vettel řekl: „Je neuvěřitelné vidět všechna tato jména a tváře. Spoustu z nich znám pouze z toho, co jsem četl nebo viděl, ale myslím si, že je to skvělý nápad. V tomto sportu je tolik historie. Je stále tak živá, a díky akcím jako je tato dnešní, ji udržíme. Miluji závodění, ale s tím, jak stárnete, se mění způsob myšlení a myslím si, že vaše úcta rozhodně skrze takovéto věci roste.“

Stejně jako Hill, ani Alain Prost nedokázal dodnes vstřebat, že je mistrem světa. A to dokonce čtyřnásobným…

„Když si uvědomím, čeho všeho jsem dosáhl a vidím se dnes v zrcadle, často si myslím – to nejsem vůbec já. Moje výchozí pozice nebyla vůbec světoborná. Pocházeli jsme ze skromných poměrů, měl jsem zlomený nos a byl jsem Francouz,“ vzpomíná na své začátky ambasador Renaultu. „Lidé se na mě dívali a říkali, že nevypadám rychle a ani můj jezdecký styl nepůsobí rychle. A přeci to stačilo na čtyři tituly! Závodil jsem proti impozantním soupeřům – Ayrtonovi, Kekemu a Nigelovi. Všichni jsme členy jedné rodiny. Jsem velmi hrdý, že můžu být její součástí.“

Nesmělo samozřejmě chybět ani jméno toho nejúspěšnějšího pilota vůbec – Michaela Schumachera. Ten však bohužel přítomen nebyl. Informace o jeho zdravotním stavu známy nejsou. Nicméně na ceremoniál se dostavila jeho dlouholetá mluvčí Sabine Kehmová.

„Všichni víme, že by tu Michael měl být a jsem si naprosto jistá, že i on sám by tu rád byl. Vždycky choval ke všem, co jsou zde v místnosti, hluboký respekt a bylo by mu ctí. To, co učinilo Michaela tak úspěšným, jako všechny ostatní tady, byla láska a vášeň k tomuto sportu,“ uvedla Kehmová.

Oficiálními partnery, kteří Síň slávy podporovali od jejího zrodu, jsou Michelin a Rolex, jejichž jména můžeme vídat ve vlajkových sériích Mezinárodní automobilové federace, Formuli 1 (Rolex) a WRC, WEC a Formuli E (Michelin). Mediálními partery jsou LAT Images a INA. 

FIA založila pro Síň slávy i speciální webové stránky, které najdete zde.

Sdílejte na:
Zavřít