FIA schválila svatozář, i přesto, že ji nikdo nechce

FIA schválila svatozář, i přesto, že ji nikdo nechce

Ve večerních hodinách se médii prohnala informace o nasazení svatozáře již v příštím roce jako kulový blesk a okamžitě se strhla horlivá diskuze. Reakce jsou více negativní než pozitivní.

Už v loňském roce se hovořilo o nasazení nějakého druhu ochrany hlavy. Nejprve byla testovaná svatozář. Tu si vyzkoušeli všichni piloti, ale příliš pozitivní ohlasy na toto řešení nebyly.

Později ještě přišel s jedním konceptem Red Bull, to bylo tzv. canopy. Na rozdíl od svatozáře nebylo u canopy sklo upřostřed předělené. Testoval jej Daniel Ricciardo, který z toho měl po pár odjetých kolech poměrně dobrý pocit.

Ačkoli se FIA snažila prosadit ochranu hlavy již pro tuto sezonu, tak byla neúspěšná a toto téma se na několik měsíců zametlo pod stůl.

Posledním návrhem byl ‚Shield‘, který testoval Sebastian Vettel o uplynulém víkendu na Silverstonu. Němec jej ale příliš dlouho netestoval, protože ani ne po dvou kolech si stěžoval, že se mu z toho motá hlava.

Autosport.com píše, že během dnešního mítinku Strategické skupiny v Ženevě dala FIA zelenou právě systému Halo, který bude „zdobit“ monoposty Formule 1 již od příští sezóny.

Rozhodnutí Mezinárodní automobilové federace je překvapivější o to, že s nasazením svatozáře nesouhlasilo podle nejmenovaných zdrojů 9 z 10 týmů. FIA ale uvedla, že bude ochrana hlavy zahrnuta do bezpečnostních předpisů pro rok 2018.

Kromě držitelů obchodních práv a FIA se dřívějších zasedání Strategické skupiny zúčastnilo jen šest z deseti týmů – jmenovitě Mercees, Ferrari, Red Bull, Williams, McLaren a Force India.

Tentokrát však byli v místnosti také přítomni zástupci zbylých čtyř týmů – Renault, Toro Rosso, Sauber a Haas, kteří tam byli coby pozorovatelé. Byť se nemohli připojit do diskuze, tak byli tu a tam vyzváni, aby vyjádřili svůj názor ohledně různých témat, a to včetně svatozáře.

Sdílejte na:
Zavřít