F3 v Monze: Vítězem derniéry se stal Jonny Edgar

F3 v Monze: Vítězem derniéry se stal Jonny Edgar

Poslední závod formule 3 sezóny 2023 vyhrál Angličan Jonny Edgar z nizozemského týmu MP. Německo-česká organizace PHM Racing by Charouz přišla na rozloučenou s tímto šampionátem o body jen těsně.

Start posledního závodu šampionátu formule 3 2023 byl v neděli nasazen již na 8:15h, výrazněji by zodpovědní ani nemohli potvrdit, jak málo jim na propagaci této třídy záleží. Hlavně, že sponzoři za snažení 30 talentů v kokpitech před prázdnými tribunami zaplatili…

Poleman Oliver Göthe (Trident) do závodu ani nevyrazil, protože se mu během zahřívacího kola rozbilo dávkování plynu. Brazilec Caio Collet (Van Amersfoort) využil tohoto dárečku a s přehledem se ujal vedení před Jonny Edgarem (MP), novým mistrem Gabrielem Bortoletem (Trident) a Paulem Aronem (Prema). Sophia Flörschová (PHM Racing by Charouz) držela slibnou 16. pozici, v průběhu dalších kol ovšem toto umístění nedokázala udržet.

Velké změny přineslo 6. kolo. Angličan Edgar vystřídal v čele Colleta, za nimi skončil pokus Bortoleta, Arona a O´Sullivana o vzájemné vybrždění před první šikanou Brazilcovým průjezdem únikovou zónou. Při návratu na trať rozpáral pneumatiku Švýcarovi Saucymu a po kolizi s Bulharem Tsolovem musel krátce do štěrku Variante Roggia.

Špičková pětice pokračovala v těsném semknutí. V polovině závodu vedl Edgar s Colletem, O´Sullivanem, Taylorem a Bortoletem v závětří. Mohli by prezentovat velký napínavý motorsport, kdyby dění na trati nemařily četné neutralizace. Po poslední z nich měl rozhodnout sprint jediného kola. Bývalý junior Red Bullu, Edgar předvedl perfektní restart a vyhrál před O´Sullivanem, který si tak zajistil titul vicemistra. Za nimi dokázal krásným manévrem v Lesmo 2 předjet Taylor Barnard Coletta. Mistr Bortoleto zopakoval svůj recept úspěchu 5. místem.

PHM Racingy by Charouz přišel o bodík jen těsně: nenápadně jedoucí Koreánec Michael Shin dojel díky odpadnutím rychlejších 11. Flörschová stačila na 14. pozici, zatímco Brazilec Faria odpadl. Chvalitebné a odvážné, většinou ale málo úspěšné působení organizace Antonína Charouze ve špičkové formuli 3 tím skončilo.

Výsledek závodu F3 v Monze:

 1. Jonny Edgar, MP
 2. Zak O´Sullivan, Prema
 3. Taylor Barnard, Jenzer
 4. Caio Collet, Van Amersfoort
 5. Gabriel Bortoleto, Trident
 6. Mari Boya, MP
 7. Pau Aron, Prema
 8. Christian Mansell, Campos
 9. Dino Beganovic, Prema
 10. Rafael Villagomez, Van Amersfoort

11. Michael Shin, PHM Racing by Charouz
14. Sophia Flörsch, PHM Racing by Charouz

Nejlepší tři šampionátu FIA F3 2023:

 1. Gabriel Bortoleto 164 b.
 2. Zak O´Sullivan 119 b.
 3. Paul Aron 112 b.

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít