F3 v Monze: Vítězem derniéry se stal Jonny Edgar

Poslední závod formule 3 sezóny 2023 vyhrál Angličan Jonny Edgar z nizozemského týmu MP. Německo-česká organizace PHM Racing by Charouz přišla na rozloučenou s tímto šampionátem o body jen těsně.

Start posledního závodu šampionátu formule 3 2023 byl v neděli nasazen již na 8:15h, výrazněji by zodpovědní ani nemohli potvrdit, jak málo jim na propagaci této třídy záleží. Hlavně, že sponzoři za snažení 30 talentů v kokpitech před prázdnými tribunami zaplatili…

Poleman Oliver Göthe (Trident) do závodu ani nevyrazil, protože se mu během zahřívacího kola rozbilo dávkování plynu. Brazilec Caio Collet (Van Amersfoort) využil tohoto dárečku a s přehledem se ujal vedení před Jonny Edgarem (MP), novým mistrem Gabrielem Bortoletem (Trident) a Paulem Aronem (Prema). Sophia Flörschová (PHM Racing by Charouz) držela slibnou 16. pozici, v průběhu dalších kol ovšem toto umístění nedokázala udržet.

Velké změny přineslo 6. kolo. Angličan Edgar vystřídal v čele Colleta, za nimi skončil pokus Bortoleta, Arona a O´Sullivana o vzájemné vybrždění před první šikanou Brazilcovým průjezdem únikovou zónou. Při návratu na trať rozpáral pneumatiku Švýcarovi Saucymu a po kolizi s Bulharem Tsolovem musel krátce do štěrku Variante Roggia.

Špičková pětice pokračovala v těsném semknutí. V polovině závodu vedl Edgar s Colletem, O´Sullivanem, Taylorem a Bortoletem v závětří. Mohli by prezentovat velký napínavý motorsport, kdyby dění na trati nemařily četné neutralizace. Po poslední z nich měl rozhodnout sprint jediného kola. Bývalý junior Red Bullu, Edgar předvedl perfektní restart a vyhrál před O´Sullivanem, který si tak zajistil titul vicemistra. Za nimi dokázal krásným manévrem v Lesmo 2 předjet Taylor Barnard Coletta. Mistr Bortoleto zopakoval svůj recept úspěchu 5. místem.

PHM Racingy by Charouz přišel o bodík jen těsně: nenápadně jedoucí Koreánec Michael Shin dojel díky odpadnutím rychlejších 11. Flörschová stačila na 14. pozici, zatímco Brazilec Faria odpadl. Chvalitebné a odvážné, většinou ale málo úspěšné působení organizace Antonína Charouze ve špičkové formuli 3 tím skončilo.