F1 potvrdila 6 sprintových závodů pro příští sezónu

F1 potvrdila 6 sprintových závodů pro příští sezónu

Formule 1 rozšíří počet sprintových závodů v následující sezóně 2023. Příští rok uvidíme 6 sprintů, které schválila Světová rada pro motoristický sport. Ovšem ještě není jasné, jaké okruhy budou sprinty hostit.

Sprintový formát byl poprvé představen v sezóně 2021, kde se odjel třikrát, a významně změnil strukturu tradičního závodního víkendu. Klasická kvalifikace se jede už v pátek odpoledne. Ta stanoví startovní pořadí na sobotní sprint. Výsledek sprintu pak stanoví startovní rošt na hlavní nedělní závod.

Tři sprinty jsou i na programu letošního kalendáře. Dva se již odjely na Imole a na Red Bull Ringu a poslední třetí sprint se odjede v brazilském São Paulo. F1 také letos změnila formát bodování. Od letošního roku získá body top8 jezdců, oproti loňské top3.

Což znamená, že i v tak nabitém kalendáři 24 závodů, bude od příštího roku možné získat ještě více bodů.

„Jsem potěšen, že můžeme potvrdit, že šest sprintů bude součástí šampionátu od roku 2023 a navážeme na úspěch nového formátu, který byl představen poprvé v roce 2021,“ řekl generální ředitel F1 Stefano Domenicali.

„Sprint nabízí akci během tří dnů, kdy všichni jezdci o něco bojují už od pátečního startu až po nedělní závod, což do víkendu přidává další drama a vzrušení. Zpětná vazba od fanoušků, týmů, promotérů a partnerů byla velmi pozitivní a formát dodává formuli 1 nový rozměr a my všichni chceme zajistit její úspěch i v budoucnu.“

Okruhy, které budou sprinty hostit, budou oznámeny v „pravý čas“.

Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem dodal: „Potvrzení, že od sezóny 2023 bude šest závodních víkendů hostit sprintový formát, je dalším příkladem pokračujícího růstu a prosperity na nejvyšší úrovni motoristického sportu. Díky úzké spolupráci se Stefanem Domenicalim a našimi kolegy z FOM, jsme uzavřeli důkladnou analýzu dopadu dalších sprintů, a upravili příslušné parametry naší práce, abychom zajistili, že budou i nadále regulovány na té nejvyšší úrovni.“

„Sprinty poskytují vzrušující dynamiku formátu závodního víkendu a v posledních dvou sezónách se ukázaly jako populární – jsem si jistý, že tento pozitivní trend bude pokračovat a jsem rád, že Světová rada motoristického sportu dnes schválila, aby pokračoval,“ řekl Sulayem.

Sdílejte na:
Zavřít