F-Regional v Zandvoortu: Antonelli šampionem F-Regional

Italský junior Mercedesu, Andrea Kimi Antionelli, se v Zandvoortu předčasně korunoval mistrem evropského šampionátu Formule Regional. Před poslední podnikem v Hockenheimu má po nedělním nizozemském vítězství nedosažitelný bodový náskok a jeho postupu do formule 2 nestojí nic v cestě.

Ne, sezóna 2023 ve Formuli-Regional nebyla pro italský supertalent Andreu Kimiho Antonelliho onou očekávanou demonstrací převahy, tak ja tomu bylo ve formuli 4 před rokem. Přesto měl junior Mercedesu již v 9. z 10 podniků šampionátu v Zandvoortu příležitost, rozhodnout otázku mistra ve svůj prospěch. Do Nizozemí přijel s náskokem 43 bodů na Nora Martiniuse Stenshorna a 63 bodů na novopečeného juniora Red Bullu z Německa, Tima Tramnitze. Stačilo tedy dojet dvakrát před těmito soupeři a Toto Wolff mohl začít pro svého chráněnce s výběrem slíbeného kokpitu ve formuli 2…

Sobota: Haverkort v čele husího pochodu od startu až do cíle

Sobotní pole position si zajistil domácí jezdec Kas Haverkort z týmu Van Amersfoort před dalším lokálním matadorem Laurensem van Hoepenem (ART), Antonellim (Prema), Polákem Romanem Bilinskim (Trident) a Tramnitzem (R-ace).

Na startu udělal poleman Haverkort vše správně. Stejně tak Antonelli, který první kolo zakončil na druhém místě  před van Hoepenem, Stenshornem, Bilinskim a Tramnitzem. Na trati, kde umí předjíždět asi jen Gábina Jílková, se úvodní dvě třetiny závodu pořadí na špičce neměnilo. K tomu dění narušila trapně dlouhá neutralizace kvůli uklouznutí Maschia ve vracečce za boxy. Ani závěr neznamenal změnu pořadí prvních tří. Haverkort vyhrál na domácí trati pro domácí tým, Antonelli bral body za jisté druhé místo.

Emerson Fittipaldi junior opětně nedokázal přesvědčit a dojel jen 23. Charlie Wurz šampionát již opustil, aniž by jedinkrát uspěl.

Neděle: Antonelli jel ve vlastní lize

V severní a střední Evropě v neděli definitivně skončilo léto a pršelo. Borci F-Regional si tedy při kvalifikaci užili mokra. S těmito podmínkami se nejlépe vypořádal Franko-Fin Marcus Amand. Jezdec týmu ART si dojel pro svou první pole-position před Haverkortem, van Hoepenem, Bedrinem, Camarou, Tramnitzem, Giustim, Antonellim a Stenshornem.

Favorizovaný Kimi Antonelli šel do závodu s vědomím, že musí pouze „udělat 2 body na Stenshorna“ a stane se předčasně mistrem. Před startem sice pršet přestalo, trať ale byla mokrá. Amand vyrazil výborně a vedl před van Hoepenem, Bedrinem, Antonellim a Tramnitzem, zatímco sobotní vítěz Haverkort v Tarzanově zatáčce uklouzl mimo. Antonelli již ve 2. kole předjel Bedrina (Rus debutoval v F-Regional za tým Monolite) a již ve druhém kole se dostal jak před van Hoepena, tak i před Amanda. Ital letěl mezi písečnými dunami jakoby ve vlastní lize, na což neměl zbytek pole se Stenshornem odpověď. Za Antonellim se vedlo především Tramnitzovi, který byl po 4 kolech čtvrtý – právě, když se kvůli nehodě Camary s Bedrinem neutralizovalo. Za neutralizace se otočil van Hoepen a v zadním poli šel do smyku Fittipaldi, kterého zle torpédovala Weugová a vrazila do Bohry. Závod byl přerušen.

Po restartu Antonelli opět demonstroval svou převahu a vyhrál s náskokem 12 sekund na Amanda, van Hoepena a Tramnitze, kteří předvedli zábavný boj o druhé místo.

S napětím se nyní čeká na prohlášení Mercedesu, že svého chráněnce příští rok umístí přímo ve formuli 2. Plán Toto Wolffa je asi jasný: Výjimečný Antonelli má roku 2026 zaujmout kokpit Lewise Hamiltona ve formuli 1.