Austrálie

Okruh: Melbourne Grand Prix Circuit

Název:
Melbourne Grand Prix Circuit
Země:
Austrálie
Adresa:
Poslední úprava:
29.3.2013 12:08

Městský okruh, přezdívaný Albert Park, kvůli jeho umístění v parku.

Informace

Melbourne Grand Prix Circuit je městský okruh v Melbourne v Austrálii, který se nachází v Albert Parku a vede okolo jezera Albert Park. Je vystavěn na běžných městských silnicích jedenkrát ročně a to právě kvůli velké ceně F1. Asfalt silnic byl v roce 1996 kvůli velkým cenám upraven, aby zajišťoval hladkost a rovnost povrchu, takže v porovnání k ostatním městským tratím je zde povrch nejlepší a nejvíce se přibližuje povrchu na normálním závodním okruhu. Během roku zde nejsou ani přechody přes chodce, ani tribuny, ani ploty a bariéry. Vše se začíná stavět přibližně měsíc před závodem. Okolo jezera se nachází množství restaurací a loděnic, do kterých je během závodního víkendu velice omezený vstup, což se majitelům pochopitelně nelíbí a tiše protestují proti závodu. Nicméně i díky tomu, že se na trati většinou koná úvodní velká cena, je závod velice populární. V Austrálii je obecně velký zájem o motosport a zároveň ho podporuje i tamější velká evropská populace.

První velká cena se zde jela v roce 1996, ovšem závodilo se na ní mnohem dříve, ovšem v prakticky úplně jiné konfiguraci a proti směru hodinových ručiček. Jeli se zde F1 závody v roce 1953 a v roce 1956, ale ani jeden ze závodů se nezapočítával do celkových výsledků.

Závodní rekord zde drží Michael Schumacher, který zde v roce 2004 zajel čas 1:24.125.

První zatáčka je středně rychlá pravotočivá a následuje po dlouhé cílové rovnice s DRS zónou, takže je častým místem, kde piloti vyjíždějí z tratě a končí ve štěrku. Po ní hned následuje zatáčka 2 doleva, která se projíždí s plynem na podlaze je zde důležitá dobrá akcelerace, protože následuje další rovinka z DRS zónou. Nevyplácí se tudíž předjíždět v první DRS zóně, protože by vám to soupeř mohl hned vrátit. Nejvíce předjížděcích manévru lze tudíž spatřit v zatáčkách 3 a 4. Ty jsou podobné zatáčkám 1 a 2, ale jsou o něco prudší. Za zatáčkou číslo tři je opět štěrk a také tam auta často zajíždí. Ze zatáčky číslo 4 se vyjíždí opět na plný plyn do zatáčky číslo 5, což je velmi mírná a rychlá pravotočivá zatáčka. Následuje krátká rovinka před zatáčkou číslo 6, která zatáčí doprava a je velmi těsná. K tomu přispívá i následující zatáčka 7, která je levotočivá a navazuje na šestku. Pokud jí projíždí více aut, obvykle se jedno z nich dostane mimo trať. Navíc jsou obě tyto zatáčky ve stínu stromů, takže nejsou brzdící body tak dobře vidět. Zatáčka 8 následuje hned po sedmičce a je to dlouhá pravotočivá zatáčka, která se projíždí na plný plyn a míří k zatáčce 9 a 10. Zatáčka 9 je pomalá pravotočivá, téměř pravoúhlá a ústí do zatáčky 10, která zatáčí doleva a opět se projíždí při plné akceleraci. Ta zajistí vysokou rychlost pro táhlou rovinku, která sice zatáčí doleva, ale kvůli své délce a rychlosti průjezdu není klasifikována jako zatáčka. Zatáčky 11 a 12 jsou velmi vyzývavé. Jsou to rychlé levá/pravá zatáčky, které vyžadují agresivní využívání obrubníků pro udržení rozumných otáček. 12 vede na krátkou rovinku k zatáčce 13, která také bývá využívána pro předjíždění. Mimo závodní stopu je ovšem velmi kluzká. Zatáčka 14 je středně rychlá pravotočivá zatáčka, ve které se sice sundává noha z plynu, ovšem brzdy se ani nedotkne. Zatáčka 15 je nejpomalejším místem okruhu. Je to více než pravoúhlá levoruká zatáčka a je důležitý dobrý výjezd z ní, abyste mohli rychle projet zatáčku 16, která se jede na plný plyn doleva a vede na cílovou rovinku.

 

Související články

Vettel Hamiltonovi sebral vítězství v Austrálii!

26. března 2017, 08:56 | Tadeáš Zíka | Komentáře
Ilustrační fotografie - Vettel Hamiltonovi sebral vítězství v Austrálii!
Ferrari se po loňské sezoně bez jediného vítězství znovu dostalo na nejvyšší stupínek díky Sebastianu Vettelovi a povedené strategii!

Sebastian Vettel získal své 43. vítězství v kariéře po povedeném závodu v Melbourne. Na startu se udržel před Bottasem za skvěle startujícím Hamiltonem, který si krátce po startu začal stěžovat na nedostatek přilnavosti. Do boxů zajel velmi brzo pro měkké pneumatiky, zatímco Vettel zůstal na trati je&scar

ONLINE: Velká cena Austrálie 2017

26. března 2017, 06:45 | Tadeáš Zíka | Komentáře
Ilustrační fotografie - ONLINE: Velká cena Austrálie 2017
Živý komentář k Velké ceně Austrálie 2017.

Závod začíná v 7:00

Dobré ráno! První závod letošní sezony je před námi a vypadá to slibně. Mercedes, Ferrari, Mercedes, Ferrari. Tak vypadá složení prvních dvou řad a mezi stříbrnými šípy a vzpínajíc&iac

ONLINE: Velká cena Austrálie 2017 (kvalifikace)

25. března 2017, 06:55 | Tadeáš Zíka | Komentáře
Ilustrační fotografie - ONLINE: Velká cena Austrálie 2017 (kvalifikace)
Živý komentář ke kvalifikaci na Velkou cenu Austrálie 2017.

Kvalifikace začíná v 7:00.

Formule 1 je zpět a zrovna tak i naše živé komentáře. Dnes nás čeká první kvalifikace nové sezony a poprvé tak dostaneme možnost vidět novou generaci vozů jet naplno a dostaneme větší vhled do toho, kdo se letos řadí kam.

1 2 3 4 5 6 7 8 »

Komentáře

Žádné příspěvky nenalezeny.