Formule E

Poslední úprava:
26.2.2016 10:18
Formule E je nový šampionát formulových závodů, který spadá pod Mezinárodní automobilovou federaci (FIA). Originální je v tom, že vozy jezdí pouze na elektrický pohon. Koncept soutěže vznikl v roce 2012, první závod se pak uskutečnil 13. září 2014 v Pekingu.

Informace

Šampionát Formule E je soutěží, kde aktuálně působí devět týmů, přičemž každý z nich na startovní rošt připraví dva vozy. Závody ve většině případů probíhají na upravených městských okruzích, které jsou dlouhé 2 až 3 kilometry. Výjimkou je například zmodernizovaný okruh Autódromo Hermanos Rodríguez, kde se oproti Formuli 1 jezdí na upravené verzi.

Formát závodní události se oproti klasickým víkendovým akcím liší. Začíná se dvěma dopoledními tréninky (45 a 30 minut), během kterých mají závodníci k dispozici dva vozy. Kvalifikace obvykle probíhá v poledne a trvá jednu hodinu. Samotný odpolední závod pak trvá zhruba 50 minut a zajímavý je tím, že během povinné zastávky v boxech mění piloti celý vůz. Bodování jsou závodníci standardním systémem Mezinárodní automobilové federace, stejně jako ve Formuli 1.

2014/15

Kalendář úvodního ročníku nového šampionátu se skládal z 11 závodů v 10 různých městech. Historicky první závod se konal 13. září 2014 v Pekingu, kde zvítězil Lucas di Grassi. Hodně mu k tomu ale pomohla kolize o první místo bojujícího Nicka Heidfelda s Nicolasem Prostem. V průběhu sezony se vítězství v některém ze závodů dočkalo celkem sedm jezdců. Sébastien Buemi (3x), Sam Bird (2x), António Félix da Costa, Nicolas Prost, Jérôme d'Ambrosio a právě Lucas di Grassi.

O vítězi šampionátu se rozhodovalo až v posledních dvou závodech, které se oba konaly v Londýně. Šanci na titul měli před posledním podnikem Piquet, Buemi i di Grassi. Nakonec se z vítězství radoval prvně zmíněný pilot, který uhájil první příčku pře druhým Buemim o jediný mistrovský bod.

2015/16

Druhá sezona Formule E odstartovala v říjnu 2015. Kalendář se i tentokrát skládá z 11 závodů. Dohromady je na startovním roštu osm výrobců, kteří jsou oprávněni k vytvoření a vývoji pohonných jednotek. Součástí kalendáře je také závod přímo v centru Berlína, kam to mají čeští fanoušci nejblíže. Do hlavního města Německa je to od hranic něco málo přes 200 kilometrů.

Roborace

S třetí sezonou Formule E má odstartovat také nový projekt Roborace. Má se jednat o elektronicky poháněné vozy, které ovšem nebude nikdo řídit! Globálně se bude jednat o první šampionát, kde závodní auta nebudou pilotovat žádní jezdci.

Související články

Nico Müller: Brzdění je ve Formuli E záludné

22. ledna 2018, 20:39 | Barbora Goldmannová | Komentáře
Ilustrační fotografie - Nico Müller: Brzdění je ve Formuli E záludné
Formule E uspořádala minulý víkend po třetím podniku sezony v Marrakéši své první nováčkovské testy, jenž se zúčastnilo několik závodníků německé série cestovních vozů. Čtyři z šesti jezdců se dokonce umístili v nejlepší desítce.

Soupiska rookie testů elektrické série byla pořádně "nadupaná" a jak se zdá, tak i mezi jezdci DTM je tento šampionát stále populárnější. Testů se zúčasnilo dohromady šest jezdců, bývalý reprezentant Mercedesu Daniel Juncadella, testovací jezdec Mercedesu Maximilian Günther a ze

Formule E: Montrealský dvojzávod nahrazen nebude

18. ledna 2018, 20:14 | Dušan Bouzek | Komentáře
Ilustrační fotografie - Formule E: Montrealský dvojzávod nahrazen nebude
Sezonu tak ukončí o dva týdny dříve dvojzávod v New Yorku.

Čtvrtá sezona Formule E 2017-2018 měla původně vyvrcholit v ulicích kanadského Montrealu, kde se měly 28. a 29. července odjet poslední dva závody sezony. Do kanadské metropole měla Formule E zavítat podruhé. Součástí kalendáře elektrického šampionátu se stal Montreal v předchozí sezoně 2016

Formule E: V nováčkovských testech byl nejrychlejší Nico Müller

15. ledna 2018, 16:20 | Dušan Bouzek | Komentáře
Ilustrační fotografie - Formule E: V nováčkovských testech byl nejrychlejší Nico Müller
Švýcar dokonce překonal rekord okruhu v Marrakeši.

V sobotu se v Marrakeši odjel třetí závod aktuální sezony Formule E, ve kterém zvítězil pilot stáje Mahindra Felix Rosenqvist. Pro Švéda šlo již o druhé vítězství ve sezoně a dostalo jej do vedení v šampionátu. Den po závodě v neděli se ovšem na okruhu v Marrake&s

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »

Komentáře

Žádné příspěvky nenalezeny.