Domácí VC vyhrál Verstappen, tragický pitstop pro Ferrari

Domácí VC vyhrál Verstappen, tragický pitstop pro Ferrari

Velkou cenu Nizozemska na 72 kol vyhrál domácí Max Verstappen. Na druhém místě se umístil George Russell a na třetím místě skončil Charles Leclerc. Další tragický pitstop pro Ferrari a Carlos Sainz dokončil závod až na osmém místě z důvodu 5 sekundové penalizace za nebezpečný výjezd z boxů.

Šest pilotů nasadilo pro začátek závodu střední žlutou sadu pneumatik – Hamilton, Russell, Norris, Schumacher, Albon a Magnussen. Ostatní startovali na nejrychlejší červené směsi.

Max Verstappen si svůj start z prvního místa pohlídal a nechal za sebou druhého Leclerca. Proběhl i lehký kontakt mezi Carlosem Sainzem a Lewisem Hamiltonem, ale naštěstí bez žádných následků. George Russell se propadl na 7. místo. I Mick Schumacher se propadl – na 10. místo. V druhém kole Kevin Magnussen vyletěl z dráhy a narazil do bariéry, ale dokázal prozatím pokračovat a propadl se na poslední místo.

Ve čtvrtém kole se dokázal Russell dostat zpět před Norrise na šesté místo. V 6. kole začínal Hamilton dotírat na Carlose Sainze. Bitvy probíhaly i v zadnější části pole – Alonso se posunul před Pierra Gaslyho na 12. místo. O dvě kola později se dokázal dostat i přes jeho týmového kolegu Júkiho Cunodu.

Od 12. kola začali jezdci zajíždět do boxů, aby se zbavili červené sady, která měla vysokou degradaci. V 12. kole zajel do boxů Ricciardo i Gasly a vyjeli na žluté sadě pneumatik. V dalším kole zajeli i Čou a Alonso – Čou vyjel na žluté a Alonso na bílé nejtvrdší sadě. Cunoda i Schumacher také v boxech! Mick Schumacher ovšem strávil v boxech přes 10 sekund a propadl se na 16. místo.

A Carlos Sainz zajel do boxu! Ovšem tým nebyl připravený a s pneumatikami teprve dobíhal! Sainz tam tak prostál přes 12 sekund a propadl se na 11. místo. V boxu byl i Pérez. Pro něj byla jeho zastávka úspěšná, ovšem při odjezdu přejel přes pistoli mechaniků Ferrari, a vrátil se na 8. místo.

Zastávka pro Leclerca se povedla mnohem lépe a vrátil se na 4. místo. Lando Norris se celkem brzy zbavil svých žlutých pneumatik a vyměnil je za bílé.

Max Verstappen také zajel do boxů pro žluté pneumatiky a dostal se zpět před Leclerca.

Čou dostal penalizaci pěti sekund za překročení limitu rychlosti v pitlane.

Oba jezdci Mercedesu zatím nestavěli a prozatím vedou závod. Vypadá to, že Mercedes jede pouze na  jednu zastávku v boxech.

V 26. kole se Max Verstappen začal dotahovat na George Russella a v 27. kole Russella předjel a posunul se na druhé místo.

Hamilton zajel ve 30. kole pro bílé pneumatiky a vrátil se na 5. místo před Carlose Sainze. A o 2 kola později zastavil i Russell a obul také bílé pneumatiky. Mercedes se momentálně nacházel na 4. a 5. místě.

Hamilton se ve 36. kole dotáhl na Sergia Péreze a málem se mu povedlo ho i předjet, ovšem Pérez probrzdil a málem kolidovali! Na druhý pokus se už ale Hamilton dostal před Péreze, ale Vettel vyjížděl z boxů o kolo zpět a oběma závodníkům se tam připletl! Málem tak zkazil Hamiltonovo předjetí.

Neuběhly ani dvě kola a Pérez byl pod útokem dalšího Mercedesu – George Russella. Pérez se tak propadl za Russella na 5. místo.

Průběžné pořadí závodu ve 42. kole : Verstappen, Leclerc, Hamilton, Russell, Sainz

Sainz si zajel pro bílou sadu do boxů v 44. kole.

A v prvním sektoru svítí žlutá vlajka! Júki Cunoda odstavil svůj monopost po výjezdu z boxů a podle vysílačky jedno kolo nebylo dotaženo. Po chvíli se ale Cunoda opět rozjel, po tom co mu bylo sděleno, že vše je v pořádku.

Cunoda opět v boxech a kromě červených pneumatik museli mechanici opět zapnout Cunodovy pásy, které si údajně rozepl.
A opět odstavuje svůj vůz a znovu svítí žlutá vlajka v prvním sektoru!

Virtuální safety car aktivován!

Toho jezdci využili a zajeli do boxu – Norris, Alonso, Verstappen, Hamilton, Russell, Ricciardo. Jezdcům Ferrari safety car nepřišel vhod, jelikož stavěli pár kol předtím.

V 50. kole virtuální safety car skončil a opět jsme mohli naplno závodit.

Alonso s nejrychlejším kolem útočí na osmého Norrise. Oba na červených pneumatikách letí, ale Fernandovi se první pokus o předjetí nepovedl.

Sebastian Vettel dostal 5 sekundový trest za nedodržení modrých vlajek.

A další technický problém pro Valtteriho Bottase! Musel odstavit svůj vůz na konci rovinky a žluté vlajky vyvěšeny v prvním a třetím sektoru. Carlos Sainz ovšem předjížděl Estebana Ocona pod žlutými vlajkami! Z toho možná může být ještě problém.

Safety car!

A Verstappen v boxech! Opustil první místo a zařadil se až za Hamiltona a Russella na třetí místo!

Safety car projížděl boxy a Russell absolvoval pitstop a zařadil se na 3. místo za Verstappena. Další nebezpečný výjezd v podání Ferrari a proběhl lehký kontakt mezi Sainzem a Alonsem!

Průběžné pořadí v 59. kole: Hamilton, Verstappen, Russell, Leclerc, Pérez.

V 60. kole safety car končí! A čekáme na restart závodu.

Hamilton si restart na prvním místě nepohlídal a Verstappen byl už v první zatáčce na prvním místě! Na Hamiltona, který byl na starších žlutých pneumatikách, se dotahoval i jeho týmový kolega, George Russell, a na čerstvých pneumatikách Hamiltona předjel.

Hamilton musel čelit i dalšímu útoku, tentokrát ze strany Leclerca. A Leclerc se o kolo později dostal zpátky na pódium.

Carlos Sainz dostal 5 sekundový trest za nebezpečný výjezd z boxů!

Pérez se snažil dostat před Carlose Sainze , ovšem v první zatáčce vyjel do kačírku a jeho pokus se tak nezdařil. Mexičan bude mít ještě co dělat, jelikož se na jeho zadní křídlo přilepil Fernando Alonso a Lando Norris.

A vítězem se stal domácí Max Verstappen! 

Získal i další bod za nejrychlejší kolo závodu.

Po 5 sekundové penalizaci se Carlos Sainz propadl na osmé místo.

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Anna Gregarová)
Sdílejte na:
Zavřít