Diskuze kolem kalendáře: Dvoudenní víkendy, žádná letní přestávka

Diskuze kolem kalendáře: Dvoudenní víkendy, žádná letní přestávka

Úvod ročníku 2020 se kvůli koronaviru výrazně odsune. Objevují se spekulace, kdy by sezóna mohla skutečně začít a jak bude kalendář nakonec vypadat.

Vedení Formule 1 se nechalo slyšet, že jednou z reálných možností, jak zachránit velkou část závodů odsunutých kvůli koronaviru, je zrušit povinnou letní přestávku.

Pandemie koronaviru přinutila F1 zrušit úvodní Velkou cenu Austrálie. Jisté je už také to, že závody v Bahrajnu, Číně a Vietnamu budou odsunuty, zatím na neurčito.

Sezóna tak nezačne dříve než v květnu, ještě realističtěji však vypadá zahájení Velkou cenou Ázerbájdžánu v Baku, která byla původně až osmým podnikem kalendáře pro rok 2020.

„Myslím, že uvolněním srpnové přestávky bychom si přidali několik víkendů, kdy bychom mohli závodit,“ řekl v rozhovoru pro Sky F1 sportovní ředitel Formule 1 Ross Brawn. „A myslím, že bychom pro zbytek roku mohli poskládat poměrně slušný kalendář.

Bude vypadat odlišně, ale pořád zachováme slušný počet závodů, a jsou to vzrušující závody. Sezóna tedy začne později, ale já myslím, že bude stejně tak zábavná.“

Odklad začátku sezóny by měl znamenat ztrátu téměř tří měsíců. Naopak závěr již není tolik kam posouvat, což znamená, že sezóna bude výrazně nabitější. Do hry se tak mohou znovu dostat „trojvíkendy“, tedy tři závodní víkendy v řadě za sebou. Ve snaze nezatížit týmy příliš přitom F1 zvažuje omezení víkendů pouze na dva dny.

„Jedna věc, o které hovoříme, jsou dvoudenní víkendy, a tudíž, pokud bychom měli tři dvoudenní víkendy za sebou, mohla by to být možnost,“ říká Brawn.

„Myslím, že letos od týmů budeme potřebovat flexibilitu, myslím, že nám budou muset poskytnout nějaký prostor, abychom tohle zvládli. Nacházíme se ve velmi neobvyklých podmínkách a musíme zajistit, abychom dali dohromady sezónu, která dá týmům dobré ekonomické příležitosti.“

Potenciální nová podoba kalendáře 2020

7. 6. – Ázerbájdžán / Baku

14. 6. – Kanada / Montréal

28. 6. – Francie / Paul Ricard

5. 7. – Rakousko / Red Bull Ring

19. 7. – Velká Británie / Silverstone

2. 8. – Maďarsko / Hungaroring

16. 8. – Nizozemsko / Zandvoort

30. 8. – Belgie / Spa-Francorchamps

6. 9. – Itálie / Monza

20. 9. – Singapur / Marina Bay

27. 9. – Rusko / Soči

11. 10. – Japonsko / Suzuka

25. 10. – USA / Austin

1. 11. – Mexiko / Circuit Hermanos Rodríguez

8. 11. – Brazílie / Interlagos

22. 11. – Čína / Šanghaj

29. 11. – Vietnam / Hanoj

6. 12. – Bahrajn / Sakhir

13. 12. – Abú Zabí / Yas Marina

Zdroje článku:

Autosport
Sdílejte na:
Zavřít