Button: Kapitolu závodního jezdce chci ukončit stylově

Button: Kapitolu závodního jezdce chci ukončit stylově

Mimo Felipeho Massy pojede na Yas Marině svůj poslední závod kariéry také Jenson Button, jenž nastoupil celkem do 304 závodů, získal jeden mistrovský titul, patnáct vítězství, osm pole position a dojel 50 krát na pódiu. Ale na rozdíl od kolegy z Williamsu to není pro Buttona definitivní loučení.

Button strávil ve Formuli 1 dlouhých sedmnáct let. Svoji cestu královnou motorsportu započal v roce 2000 s týmem Williams, se kterým skončil ve své debutové sezóně na solidním osmém místě, i přes osm odstoupení – tehdy se kalendář skládal z pouhých sedmnácti závodů.

O rok později přestoupil k Renaultu, se kterým vydržel dva roky, než přešel k týmu BAR Honda. Ve druhé sezóně s britskou stájí skončil na třetím místě se čtyřmi druhými a šesti třetími místy. Nejhorším umístěním bylo šesté místo. V roce 2006 získal s Hondou první vítězství, a to v Maďarsku. Následná vítězná vlna, která Buttonovi zajistila první a také jediný mistrovský titul, přišla v roce 2009 za tým Brawn GP. Poté přestoupil k McLarenu, u kterého vydržel sedm sezón. U stáje z Wokingu zajel nejlepší výsledek v roce 2011, kdy skončil na druhém místě za Sebastianem Vettelem.

Letos se forma McLarenu po obnovené spolupráci s Hodnou zlepšila a aktuálně mu patří provizorní patnáctá pozice s jednadvaceti body na kontě.

Velké finále v Abú Dhabí nám prozradí nejen to, kdo se stane mistrem světa, ale také velmi emotivní chvíle spojené s loučením dvou formulových veteránů Buttona a Massy.

Mimochodem, shodou okolností jejich místa obsadí dva nováčci Lance Stroll a Stoffel Vandoorne. I když o Belgičanovi se vlastně nedá říci, že je tak úplně nováček.

„Je to konec jedné významné životní kapitoly. Těším se na to, až budu mít v Abú Dhabi po svém boku spoustu rodinných příslušníků a přátel. Bude to velmi emotivní víkend. Doufám, že s podporou fanoušků, týmu a mých nejbližších ze sebe budu moci vydat absolutní maximum a víkend si užít,“ uvedl šestatřicetiletý pilot a připomenul, že závodem na Yas Marině jeho spolupráce s týmem z Wokingu nekončí: „Není to konec kariéry s McLarenem, ale je to začátek nové fáze. Tento závod značí vrchol obrovského množství tvrdé práce, oddání a vášně pro sport, který miluji. Jsem nesmírně hrdý na všechno, čeho jsem v uplynulých sedmnácti sezónách dosáhl. Rád bych tuto kapitolu ukončil stylově.“

K jeho odchodu se také vyjádřil jeho dvouletý týmový kolega Fernando Alonso: „V dohledné době je tato Velká cena poslední po boku Jensona. Bylo mi potěšením, že jsem s ním mohl pracovat. Bude mi chybět. Naštěstí zůstane součástí rodiny McLaren-Honda. Chtěl bych mu popřát do budoucnosti jen to nejlepší.“

„Jenson po Velké ceně Abú Dhabi vystoupí ze svého McLarenu, ale naštěstí to neznamená sbohem, protože s týmem zůstává. Ve voze nám bude chybět, ale těšíme se na novou formu naší spolupráce,“ okomentoval odchod svého svěřence, coby závodního jezdce, šéf týmu Eric Boullier.

Sdílejte na:
Zavřít