Bude Force India závodit v roce 2018 jako Force One? Čeká se jen na schválení FIA

Bude Force India závodit v roce 2018 jako Force One? Čeká se jen na schválení FIA

Spekulace z posledních týdnů o pravděpodobné změně názvu týmu Force India byly ukončeny potvrzením ze strany výkonného ředitele Otmara Szafnauera, jenž uvedl, že to je z čistě marketingových důvodů.

Letos prošla Force India těsně před úvodním závodem sezóny v australském Melbourne drobnou kosmetikou úpravou, když získala nového hlavního sponzora, rakouskou společnost Best Water Technology Group (BWT), změnila své původní černo-stříbrno-oranžové zbarvení na růžové.

Nyní však projde indická stáj zásadní změnou. V sezoně 2018 už totiž nenajdeme v soupisce stáj Force India, protože ponese nové jméno – Force One. Szanfnauer to v Baku potvrdil: „Ano, změníme jméno naší stáje.“

Historie Force Indie sahá až do devadesátých let minulého století. V roce 1991 byla stáj založena Edie Jordanem a nesla jeho jméno, v roce 2006 byla přejmenovaná na Midland, abychom ji o rok později našli v soupisce jako Spyker. A nakonec v roce 2008 nastoupil tým na startovní rošt pod názvem Force India. Tehdy bylo Mallyaovým cílem přilákat indické sponzory a do Formule 1 dostat indického závodníka. Avšak od té doby se toho mnoho změnilo a jméno nepřineslo své ovoce, proto se rozhodlo vedení týmu zasáhnout. „Od vstupu se všeobecné podmínky změnily. Není Velká cena Indie a nemáme téměř žádné indické sponzory. Máme pocit, že bychom měli více finančních možností, pokud bychom vystupovali pod jiným jménem,“ prozradil Szafnauer.

Ve Velké Británii zahájili dne 31. května a 6. června činnost nové společnosti s ručením omezeným – Force One Grand Prix, Force One Racing, Force One Team, Force One Technologies, Force One Hospitality a Force One Brand. Tyto společnosti mají jediného ředitele, je jím Dr. Thiruvannamalai Laskshimi Kanthan, jenž je již řádku let blízkým důvěrníkem a finančním poradcem Vijaye Mallyae. Mimo to je také jedním z ředitelů stáje sídlící v Silverstonu.

Jednašedesátiletý Ind, žije v Anglii, kde na něj byl vydán zatykač a hrozí mu vyhoštění ze země. V padoku se šuškalo, že probíhají jednání s bývalým pilotem Davidem Brabhamem o možném odkupu stáje. To ale sám Mallya vyvrátil: „Žádná jednání  s Brabhamem neprobíhají. Ještě jsem se s ním ani nepotkal.“

Forma indické stáje měla od roku 2008 vzestupnou tendenci, přičemž se vyšvihla z chvostu pole až na parádní čtvrté místo, což bylo pro ně malým „vítězstvím“, jelikož dokázali porazit i tradiční stáj jako je Williams.

Umístění stáje v letech 2008-2017

Rok Pozice
2008 10. (0 b.)
2009 9. (13 b.)
2010 7. (68 b)
2011 6. (69 b.)
2012 7.  (109 b.)
2013 6. (77 b.)
2014 6. (155 b.)
2015 5. (136 b.)
2016 4. (173 b.)
2017 4. (79 b.) *

„Krok za krokem jsme se zlepšovali, a to nás dělá pro sponzory atraktivnějšími. Bavíme se tu o mezinárodních firmách, bohužel nikoli o indických investorech. Takže vznikla interní diskuze o tom, zda bychom neměli dát týmu mezinárodnější příchuť formou změny názvu,“ prozrazuje Mallya.

Byť Szafnauer změnu již potvrdil, tak není ještě zcela jisté, jestli se tak opravdu stane. Návrh totiž musí dostat zelenou od Mezinárodní automobilové federace. Je však přesvědčený, že by nemělo potvrzení stát nic v cestě: „Cítím, že mají vůli spolupracovat. Dříve jsme také neházeli klacky pod nohy, když se měl stát z Brawn GP nový tovární tým Mercedes. Tenhle krok jsme si důkladně promysleli, abychom nenastupovali s novým jménem každý rok. Bernie Ecclestone nebyl pro změnu názvu. Bránil se tomu, protože chtěl, aby to tvořilo identitu týmu a fanoušci si jej osvojili.“

„Nyní jsme byli Force Indií deset let. Předpokládám, že nové jméno bude platit dalších deset, ne-li dvacet let. Lidé si na to zvyknou rychle. Obzvlášť, když jméno zní podobně jako to současné,“ myslí si Szafnauer.

FORCE jako taková dříve existovala. Bylo to vlastně zkratkou pro projekt Formula One Race Car Engineering. Strůjcem tohoto projektu byl Carl Haas (s Gene Haasem nemá však nic společného), avšak celý jeho počin skončil fiaskem. Jenže poté, co Haas opustil scénu Formule 1, si Bernie Ecclestone zajistil na toto jméno práva. I když mu to leží dodnes někde hluboko v šuplíku, tak jej nikdo jiný nemůže využít. Takže, aby se ve Force Indii vyhnuli kompletní změně jména, museli k „Force“ vymyslet nějaký atraktivní „dodatek“.

Sdílejte na:
Zavřít