Brazilský masakr motorovou pilou! Verstappen první, Gasly druhý!

Šílený závod v Brazílii ovládl po skvělém výkonu Max Verstappen. Druhý dojel Pierre Gasly na Toro Rosso, který profitoval z několika nehod a získal své první pódium v kariéře. Třetí dojel Lewis Hamilton, který ale bude vyšetřován a o svou pozici může přijít.

Do závodu odstartoval z prvního místa Max Verstappen, který si v sobotu vyjel svou druhou pole position v kariéře. V první řadě jej doplnil Sebastian Vettel, za nimi z druhé řady odstartovala dvojice stříbrných šípů ve formaci Hamilton – Bottas. Do třetí řady se postavil Alexander Albon a Pierre Gasly na Toro Rosso. Leclerc odstartoval až čtrnáctý po penalizaci za výměnu pohonných komponent.

Verstappen si po startu vedení udržel, Vettel se propadl za Hamiltona, který měl perfektní start. První kolo se obešlo bez kolizí.

Po prvním kole vedl Verstappen před Hamiltonem, Vettelem, Bottasem a Albonem. Úžasný souboj o 12. místo spolu svedli Lando Norris a Daniel Ricciardo. Leclerc se dokázal probojovat těsně za body na 11. příčku.

Po třech kolech měl vedoucí Holanďan dvousekundový náskok před čerstvým šestinásobným šampionem. Perfektní manévr v první zatáčce předvedl Carlos Sainz, který se díky tvrdým brzdám dostal před Péreze na 15. místo.

Charles Leclerc byl po šesti kolech již na sedmé příčce poté, co předjel Kimiho Räikkönena.

Ke kolizi došlo mezi Kevinem Magnussenem a Danielem Ricciardem v boji o 10. příčku. Dánský pilot dostal ránu na levé zadní kolo a roztočil se. Ricciardo si dojel do boxů pro nové křídlo.

Komisaři rozhodli Ricciarda potrestat pětisekundovým trestem. Shodli se, že mu jezdec Haasu nechal dostatek místa a ke kolizi dojít nemuselo.

Pořadí v nájezdu do 20. kola: Verstappen, Hamilton, Vettel, Bottas, Albon, Leclerc, Gasly, Räikkönen, Grosjean, Giovinazzi.

Lewis Hamilton začal Verstappena postupně stahovat a na konci 20. kola zajel do boxů pro nejměkčí sadu pneumatik, Mercedes se tak rozhodl pro dvě zastávky.

O kolo později zajel do boxů i Max Verstappen, kterému při výjezdu od mechaniků vjel do cesty Robert Kubica. Hamilton zajel velmi rychlé kolo a dostal se před svého soupeře.

Oba dva vyjeli za Leclercem, který dvojici na čerstvých pneumatikách brzdil. Oběma se povedlo před Monačana dostat v poslední zatáčce. Díky DRS se pak na cílové rovince dostal Verstappen zpět před Hamiltona.

Na konci 25. kola zajel do boxů vedoucí Sebastian Vettel, který vyjel na 5. místě za Leclercem.

Vedení se tak ujal Valtteri Bottas, který měl za sebou v jedné sekundě Maxe Verstappena. Fin ale velmi brzy zajel do boxů. Hamilton mezitím hlásil problémy s pohonnou jednotkou, tým je během komunikace se svým pilotem vyvrátil.

Šestinásobný šampion zpochybňoval strategii týmu, podle něj měl tým obout na střední směs pneumatik, ne na měkké.

V 29. kole zajel do boxů Charles Leclerc ze 4. příčky. Nasadil tvrdou směs pneumatik, na které měl vydržet až do konce závodu.

Pořadí po prvních zastávkách v boxech: Verstappen, Hamilton, Vettel, Bottas, Albon, Leclerc, Gasly, Räikkönen, Giovinazzi, Pérez.

Komisaři udělili pětisekundový trest Robertu Kubicovi za nebezpečný výjezd z boxového stání.

Na konci 42. kola zajel do boxů Valtteri Bottas, který svůj druhý stint zajel na nejtvrdší směsi pneumatik. Na trať se vrátil před sedmým Gaslym.

O kolo později zajel do boxů úřadující šampion, který vyjel na střední směsi pneumatik. Tým mu do rádia oznámil, že výjezdové kolo bude kritické. Na konci 44. kola do boxů zajel také Verstappen, tentokrát se však Holanďan dokázal před Hamiltonem udržet.

O páté místo spolu sváděli souboj Charles Leclerc a Valtteri Bottas, Monačan se ale své pozice nechtěl vzdát.

V 50. kole zajel ke svým mechanikům Sebastian Vettel, který vyjel na čtvrté příčce za Alexem Albonem. Do vedení se tak vrátil Verstappen, jehož náskok na druhého Hamiltona činil 1,7 sekundy. Souboj mezi Leclercem a Bottasem mezitím pokračoval.

O kolo později zajel ke svým mechanikům Alex Albon. Hamilton mezitím stahoval Verstappenův náskok.

Z monopostu se začalo kouřit Valtterimu Bottasovi, který byl nakonec donucen odstoupit. Na trať vyjel safety car.

Ke svým mechanikům celkem překvapivě zajel vedoucí Verstappen, před kterého se tak dostal Lewis Hamilton. Pro čerstvou sadu pneumatik zajel také Charles Leclerc.

Za safety carem se jezdci seřadili v pořadí: Hamilton, Verstappen, Vettel, Albon, Leclerc, Gasly, Grosjean, Sainz, Räikkönen, Giovinazzi.

Závod byl restartován na konci 59. kola, ihned v první zatáčce se Verstappen dostal zpět do vedení, Vettel pak ztratil třetí pozici ve prospěch Alexandera Albona. Thajec se okamžitě vydal na stíhací jízdu za letošním šampionem.

Albon se musel kromě útoku na Hamiltona soustředit také na Sebastiana Vettela, který se pokusil svou ztracenou pozici získat zpět, avšak neúspěšně.

K tvrdým soubojům došlo mezi jezdci Ferrari, kteří se navzájem trefili na rovince za Sennovými esíčky. Oba dva byli donuceni odstoupit. Na trať vyjel bezprostředně po incidentu safety car.

Během safety caru zajel do boxu Lewis Hamilton, který vyjel na čtvrté příčce. Na pódiu se tak objevili tři jezdci Red Bullu – Verstappen, Albon, Gasly.

Na konci 69. kola zajel safety car do boxů. Hamilton se okamžitě dostal na třetí příčku před Gaslyho a začal stíhat druhého Albona. V souboji o druhou příčku se nakonec střetli, Albon skončil v hodinách.

Závod vyhrál Max Verstappen před Pierrem Gaslym, který s těsným náskokem porazil třetího Hamiltona. Ten ale o svou třetí příčku může kvůli penalizaci přijít. Na pódium by se tak dostal Carlos Sainz na McLarenu. Pro McLaren by to bylo první pódium od GP Austrálie 2014.

Pátý dojel Kimi Räikkönen před Antoniem Giovinazzim. Sedmou příčku obsadil Daniel Ricciardo, osmý dojel Lando Norris před Sergiem Pérezem a top 10 doplnil Daniil Kvjat.

EDIT: Sportovní komisaři udělili Hamiltonovi po závodě pětisekundovou penalizaci, na třetí místo se tak poprvé v kariéře dostal Carlos Sainz na McLarenu.