Bottas získává ve čtvrtém závodě pro Mercedes své první vítězství ve Formuli 1!

Bottas získává ve čtvrtém závodě pro Mercedes své první vítězství ve Formuli 1!

Valtteri Bottas si po fantastickém startu dojel pro první vítězství v královně motorismu. Jeho týmový kolega Hamilton se očividně s okruhem v Soči příliš nekamarádí a cílem projel na až na čtvrtém místě. Pro Fernanda Alonsa skončil závod ještě dřív, než vůbec začal.

Pro McLaren začal závod v Rusku stejně jako ten před dvěma týdny v Číně. Ale s jedním rozdílem – tentokrát to nebyl Stoffel Vandoorne, který neodstartoval, nýbrž Fernando Alonso. Španěl musel svůj MCL32 na konci zaváděcího kola odstavit. Vedení závodu se rozhodlo start odsunout a jezdci tedy jeli ještě jedno zaváděcí kolo navíc a délka závodu byla zkrácena z 53 kol na 52.

Sauber a McLaren s Vandoornem zvolili odlišnou strategii než ostatní, a sice pro start měli nasazené super-měkké pneumatiky. Zbytek pole odstartoval na nejměkčí, fialově označené, sadě.

Pilotům Ferrari, kteří startovali z první řady, se start příliš nepovedl, čehož využil finský závodník na Mercedesu a ujal se vedení. Zatímco se Hamilton zůstal i nadále na čtvrtém místě.

Ve druhé zatáčce došlo k incidentu mezi Grosjeanem a Palmerem, který znamenal pro oba konec v závodě a na trať vyjel safety car. O pár zatáček dále se roztočil také Lance Stoll na Williamsu. Belgičan ale na rozdíl od Grosjeana s Palmerem mohl pokračovat dál.

Po restartu ve čtvrtém kole začal vedoucí Bottas jezdcům Ferrari rychle odjíždět. O kolo později skončil závod také pro Daniela Ricciarda na Red Bullu. Vždy usměvavému Australanovi vypověděly službu brzdy.

Magnussen s Vandoornem obdrželi od závodních komisařů pěti vteřinovou penalizaci za nedodržení traťových limitů. Hamilton, který nedokázal najít správný recept, jak držet tempo s čelem, si opakovaně stěžoval, že se mu něco na jeho monopostu nezdá.

Bottas si během několika následujících kol vybudoval 4,5 vteřinový náskok na druhého Vettela. Také Räikkönen ujížděl čtvrtému Hamiltonovi.

Povinné zastávky v boxech pro super-měkkou specifikaci pneumatik odstartoval Pascal Wehrlein, kterého následovali Massa a další. Po absolvovaných zastávkách se pořadí vrátilo do podoby před pitstopy. Jediným pilotem, který zůstal na ultra-softech, byl šestý Nico Hülkenberg.

Bottas dostal z boxové zídky pokyn, že může použít tlačítko na předjíždění, které navyšuje výkon. Ačkoliv se zdálo, že si Fin jede svoji vlastní ligu, tak si mezitím pro nás Vettel připravoval na poslední kola parádní podívanou. Svoji ztrátu kolo co kolo ukrajoval, až se v předposledním kole dostal pod jednu vteřinu, což mu umožnilo využít systému DRS. Však ani to mu nepomohlo Bottase překonat.

V posledním kole se schylovalo k fantastickému souboji o vítězství v GP Ruska, jenže o kolo zpět jedoucí Massa Vettelovi poslední naděje na triumf vzal, když jej zpomalil. Brazilec svým počinem tedy dopomohl Bottasovi k zisku prvního vítězství v kariéře.

Na podiu jej doplnili jezdci Ferrari v čele s Vettelem. Nepopulární bramborovou příčku obsadil Finův týmový kolega Hamilton, pátý Verstappen.

Velmi sympatický výkon podala opět Force India, která dovezla své vozy na šestém, respektive sedmém místě. Tím lepším byl znovu Pérez. Renault si připsal další cenné body díky solidnímu osmému místu Hülkenberga. Devátý Massa a nejlepší desítku uzavřel Carlos Sainz na Toro Rosso.

Pohár konstruktérů je letos opravdu vyrovnaný. Aktuálně je po čtyřech závodech mezi prvním Mercedesem a druhým Ferrari rozdíl jediného bodu. Šampionát jezdců vede Sebastian Vettel s 13 bodovým náskokem na Hamiltona.

Sdílejte na:
Zavřít