Bottas týmovou režii nečekal, od týmu však žádnou kompenzaci nechce

Bottas týmovou režii nečekal, od týmu však žádnou kompenzaci nechce

Finský závodník musel po rozkazu týmu udělat svému parťákovi Lewisi Hamiltonovi místo a předat mu vítězství. Byť šéf stáje Toto Wolff tvrdí, že před závodem probírali různé scénáře, tak bylo očividné, že Bottas je opravdu rozladěný.

Ani ne v polovině závodu došlo u Mercedesu na týmovou režii, přesto, že měl v čele jedoucí Valtteri Bottas pohodlný náskok. Jenže pneumatiky druhého pilota Mercedesu začaly puchýřkovatět a zezadu jej ohrožoval třetí Vettel na čerstvější sadě gum. Proto se u Stříbrných šípů rozhodli pro prohození pozic s tím, že bude Bottas Hamiltona na opotřebovanějším obutí chránit a Brit si tak bude moci vyjet náskok.

Po konci závodu bylo z Bottasova výrazu vidět, jak zklamaný z průběhu závodu je. Protože vítězství bylo víceméně jeho. „Ano, bylo to trochu matoucí. Bylo to něco, co jsme neplánovali. Normálně všechno procházíme před závodem, všechny scénáře, a jak bychom na to reagovali.“

„To, co se stalo dneska, jsme nečekali, že by k tomu někdy došlo. A z nenadání jsem dostal příkaz. Rozhodně jsem to nečekal. Proto to bylo trochu nejasné.“

Nepochopil to zejména z toho důvodu, že před tím, než měl Hamiltonovi uhnout, dostal za úkol útočit na Maxe Verstappena. Nizozemec jel na starší sadě gum a ještě jej čekala zastávka v boxech.

 „Přibližoval jsem se a plánoval jsem jej o dvě kola později předjet. Stále jsem byl blíž a blíž. Z ničeho nic jsem dostal příkaz, abych Lewise pustil. Bylo to matoucí,“ popisuje vítěz loňské GP Ruska.

Strategie pokrytí Vettela před tím, než ke svým mechanikům zajel Hamilton, nepředstavovala pro Bottase žádný problém. Protože tehdy to bylo pouze o tom, aby se Brit dostal před Vettela, nikoliv aby převzal vedení.

Bottas po obětování svého vítězství ve prospěch Hamiltona tak na svůj první letošní triumf čeká. Zdůrazňuje však, že nyní to pro něj bylo mnohem jednoduší, protože už bojuje „pouze“ o třetí příčku s krajanem Kimim Räikkönenem.

„Nečekám, že mi to tým nějak vrátí,“ odpověděl na otázku Motorsportu, zda mu tým slíbil, že mu to ve zbývajících závodech nějak vykompenzuje. „Vyhraju-li, chci vítězství získat čistým závoděním. Coby pro osobu, atleta to nebylo ideální. Dneska to bylo obětování se pro tým.“

Ačkoliv Bottas zaznamenal nejrychlejší kolo závodu, poznamenal, že stále jel na šetřící mód. „Na konci závodu jsem si upřímně přišel jak na vyjížďce. K dispozici bylo ve druhém stintu za Lewisem mnohem více rychlosti.“

„Za nejrychlejší kolo nejsou žádné body, ale vím, jakou rychlost jsem měl napříč celým víkendem a mnoho lidí to rovněž ví. To je pro mě hlavní. Vím, že mohu vyhrát za stejných podmínek,“ uzavřel devětadvacetiletý pilot Mercedesu.

Sdílejte na:
Zavřít