Ázerbájdžán bude za dva roky hostit závod F1

Ázerbájdžán bude za dva roky hostit závod F1

Plány uspořádat velkou cenu v postsovětském státě bohatém na ropu nabírají reálných kontur. Vláda devítimilionové země už je prý s Ecclestonem dokonce domluvená na VC v roce 2016.

O možnosti závodit v Baku, hlavním městě státu ležícího mezi Evropou a Asií, se spekulovalo už dříve a i šéf F1 Bernie Ecclestone se před rokem vyjádřil, že závod v zemi, která má zájem hostit také olympijské hry by byl reálný: „Na všechno hrozně spěchají, chtějí mít závod už v roce 2015, ale to se nedá zvládnout. V roce 2016 je to však o dost pravděpodobnější. Do té doby by se nám mohlo v kalendáři uvolnit nějaké místo. Závod v Ázerbájdžánu by určitě mohl být hodně zajímavý, ale musíme nejprve vyřešit finanční a byrokratickou stránku věci.“

Po tomto vyjádření se o Ázerbájdžánu příliš nemluvilo, ale jednání zřejmě probíhala, protože podle webu ázerbájdžánského olympijského výboru už má vláda podepsanou dohodu o pořádání závodu právě s Ecclestonem. Web se přitom odvolává na prohlášení ministra sportu Azada Rahimova, který prý řekl: „Dohoda už je podepsána, oficiálně závod veřejnosti oznámíme v blízké době.“

Případný závod by se měl konat na městském okruhu přímo v hlavnmí městě Baku, kde už několik let probíhají také závody GT3. Ve městě příští rok proběhnou také historicky první Evropské hry, na kterých by se měli představit špičkoví evropští sportovci v 15 ze 27 olympijských sportů. Bohatý, ale malý stát, jehož ekonomika rychle roste především díky ropnému bohatství, se tak na sebe viditelně snaží strhnout pozornost právě pořádáním sportovních událostí a vláda do nich neváhá investovat, to je pro tak velký podnik jakým je závod F1 obzvláště důležité.

Baku však ani přes velké bohatství nebude mít cestu do kalendáře F1 jednoduchou. Ecclestone totiž v posledních dnech upozornil také na možný návrat Indie, která se z kalendáře ztratila letos kvůli problémům s byrokracií a daněmi. Podle Ecclestona však stačí, aby se upravilo několik smluv a F1 se může na velký indický trh opět vrátit.

„Organizátoři VC Indie se nikdy tohoto podniku úplně nevzdali, neustále spolu jednáme a snažíme se vrátit Indii do kalendáře co nejrychleji. Myslím, že brzy můžeme překonat všechny finanční překážky a vrátit se k závodění. Indie je pro nás velmi důležitý trh a mít zde závod je pro nás velmi podstatné,“ řekl o Indii Bernie Ecclestone.

Do kalendáře se chce vrátit také Argentina, která pořádala závod naposledy v roce 1998 a vzdala se ho jen kvůli ekonomické krizi, která tuto zemi tvrdě zasáhla. Ohrožena je naopak Malajsie, která stále nemá smlouvu o pořádání závodu na rok 2016.

Sdílejte na:
Zavřít