Ayrton Senna by dnes oslavil 60. narozeniny

Ayrton Senna by dnes oslavil 60. narozeniny

Dnes je to 60 let ode dne, co se narodil trojnásobný mistr světa Ayrton Senna. Brazilec se během svého krátkého života stal legendou, na kterou dnes vzpomínají statisíce fanoušků.

Ayrton Senna da Silva se narodil 21. března roku 1960 v brazilském São Paulu. Už od dětství se zajímal o motoristický sport. Jeho maminka tvrdí, že ve škole dával až moc velký pozor, aby se nemusel učit doma a měl tak více času na svou motokáru.

Brazilcův život je jeden velký unikátní příběh, který se snažil do jednoho celovečerního dokumentu vmísit film Senna. Povedlo se mu to ale jen zčásti, pravdou je, že některá fakta subjektivně zkresluje, a tak by se dalo říct, že z Alaina Prosta udělali tvůrci filmu „zlého padoucha“. Přesto ale doporučuji film zhlédnout, pokud jste tak ještě neučinili. K dispozici je např. na Netflixu.

Sennův celoživotní příběh tu dnes rozebírat nebudu, a to z jednoho prostého důvodu. Příběhy, které bych v jednom rozsáhlejším článku popsal, nevystihnou komplexnost osobnosti, jakou Senna byl. I v knize by je bylo těžké popsat, proto se této tvorbě mnoho motoristických spisovatelů vyhýbá. Na jednu otázku si ale odpovědět můžeme – čím byl Senna výjimečný, v jakých ohledech zastínil své soupeře a proč o něm ještě dnes, skoro 26 let po jeho smrti, slýcháme?

Jedná se o kombinaci Sennova talentu, lidskosti, pokory, ale také závodnické nevraživosti a agresivity. Dodnes slýchávám, že odkaz, který po sobě trojnásobný šampion zanechal, by nikdy nebyl tak velký, kdyby onu tragickou GP San Marina přežil. Je to pravda? Každý z vás si může udělat svůj obrázek, já ale tento názor nesdílím. Senna by byl legendou tak či tak.

Ayrton Senna před startem osudné GP San Marina 1994, © Williams Grand Prix

V roce 2014 bylo během pódiové ceremonie v Brazílii, kde vyhrál Nico Rosberg a domácí miláček Felipe Massa skončil třetí, pod pódiem slyšet skandování fanoušků. Nebylo ale ledajaké – tehdy to komentátoři nezaznamenali a nikde se o tom nemluvilo – lidé neoslavovali Rosbergovo vítězství, skandovali „Olé, Senna, Senna“. 21 let po jeho smrti. Po těle mi tehdy naskákala husí kůže, a ještě týden jsem na to myslel. Neskutečné, jak i po těch letech dokáže Ayrton Senna sjednotit své fanoušky.

Oproti jiným brazilským závodníkům se Ayrton Senna za svou zemi nestyděl. Viděl všechny nedostatky, viděl chudinské čtvrti, hlad a nejistou budoucnost milionů lidí. Místo, aby se jim vyhýbal, je oslavoval. Věnoval jim svá vítězství, mluvil o nich, navštěvoval je, podporoval je. Dokonce založil nadaci pro vzdělání chudých dětí. Jednou za ním přišla chudá žena a naříkala, že nemá žádné peníze. Senna neváhal a vypsal jí šek. Když se ho zeptala, kdy je bude chtít vrátit, jen se usmál a tiše odpověděl, že jí peníze nepůjčil, ale dal.

Co pro celou Brazílii a celý svět Ayrton Senna znamenal, bylo vidět i během jeho pohřbu. Dodnes se jedná o jednu z největších smutečních událostí v novodobé historii lidstva. V ulicích se sešlo na 3 miliony lidí, kteří truchlili nad ztrátou brazilské ikony. Další miliony jej pak sledovaly v televizi. Neskutečná čísla, když vezmeme na vědomí, že se jedná o sportovce, a ne o slavného politika.

Pohřeb Ayrtona Senny, © LAT Images

Ikonou zůstává i dnes pro stovky závodních pilotů. Martin Brundle, současný expert F1 pro televizi Sky, proti Sennovi mnohokrát závodil. Podle něj měl Senna vyvinutý šestý smysl, který mu umožňoval vychytávat i ty nejmenší chyby a přetvářet je v perfekcionismus. S inženýry trávil hodiny, jen aby přišel na to, jak zrychlit v té či oné zatáčce. Testování ve Formuli 1 nebral na lehkou váhu, a když se náhodou nemohl zúčastnit, byl přítomen jako poradce. Před sezónou 1994 naslouchal slovům Davida Coultharda jen aby se ujistil, zda může mladému Skotovi důvěřovat.

Hodně velkou stopu zanechal Ayrton Senna na Miku Häkkinenovi, budoucím dvojnásobném mistrovi světa. Létající Fin testoval v roce 1993 pro McLaren a na konci sezóny se zúčastnil tří závodů jako Brazilcům týmový kolega. Za ten rok se hodně přiučil a bedlivě Sennovi naslouchal. Po zisku prvního mistrovského titulu v roce 1998 uvedl, že měl Senna na jeho úspěch velký vliv.

Ze současných pilotů je Sennův odkaz důležitý pro Lewise Hamiltona. Šestinásobný šampion brazilského pilota obdivoval, angažmá u McLarenu pro něj bylo kvůli Sennovým úspěchům velkým snem. Po zisku třetího mistrovského titulu nedokázal Hamilton najít vhodná slova, kterými by dal najevo svou radost. V týmovém rádiu řekl: „Tohle je nejlepší den mého života.“ Vyrovnáním Ayrtona Senny se mu splnil velký sen.

Jsou zde i tací, kteří Ayrtona Sennu nemají rádi. Když na něj vzpomínají, burcuje v nich zlost a hněv, jelikož si vybaví nepříjemné momenty ze závodní trati. Prostovi fanoušci Sennovi dodnes nedokážou odpustit nehodu po startu GP Japonska 1990, kdy Senna úmyslně narazil do Prostova ferrari, aby svého protivníka vyřadil z boje o titul. Takových momentů v Sennově kariéře nebylo poskrovnu, ale nesmíme zapomínat, že tomu tak není u žádného špičkového pilota, který se stal několikanásobným šampionem Formule 1. Jak řekl žurnalista Will Buxton v seriálu F1: Drive to Survive: „Každý světový šampion má v sobě ‚vnitřního parchanta‘. Je to schopnost dělat těžká rozhodnutí, když je třeba.“ Tuhle schopnost Senna měl, i když se ne vždy jednalo o čestná rozhodnutí.

Sennu ve velkém proslavila rivalita mezi ním a Alainem Prostem. Když se mluví o Sennovi, mluví se i o Prostovi, stejné to je i naopak. Jejich vzájemný vztah se vyvíjel závod od závodu, sezónu od sezóny. Více si o vzájemné nevraživosti můžete přečíst v rozsáhlém příspěvku od redaktorky Michaely Fendrychové.

Ať už máte Sennu rádi, ať už je vaším idolem, nebo jste spíše nakloněni Alainu Prostovi, jedno je jisté. Ayrton Senna za sebou zanechal obrovskou stopu, která stále nevybledla a stále je v motoristickém sportu všudypřítomná. V dnešní mediálně rozsáhlé době F1 je dokonce ještě zvýrazňována a vytváří někdy až nepříjemný dojem, že byl Sennův odkaz teprve nedávno „vzkříšen z mrtvých“. To je ale matoucí představa, kterou vyvrací již výše popsaný moment zpod stupňů vítězů během GP Brazílie 2014.

No, a právě proto si dnes připomínáme narození legendárního Ayrtona Senny, držitele tří mistrovských titulů, 41 zlatých trofejí, který do závodu vyrazil z první pozice 65krát. Připomínáme si muže, který dokázal i přes složitou politickou situaci sjednotit všechny brazilské občany. Připomínáme si muže, který svou komplexností okouzlil statisíce a miliony lidí po celém světě.

Ayrton Senna a Alain Prost naposledy na pódiu, GP Austrálie 1993, © tercerequipo.com

Zdroje článku:

SvětFormule.cz
Sdílejte na:
Zavřít