Andy Cowell nahradí Martina Whitmarshe u Aston Martinu

Andy Cowell nahradí Martina Whitmarshe u Aston Martinu

Bývalý šéf motorového oddělení Mercedesu a strůjce dominance tohoto týmu Andy Cowell od 1. října nahradí Martina Whitmarshe ve funkci generálního ředitele týmu Aston Martin. Lawrence Stroll prozradil, že díky tomuto příchodu je britský tým na dobré cestě stát se týmem, který bude vyhrávat tituly mistrů světa.

Aston Martin oznámil, že bývalý šéf motorového oddělení Mercedesu Andy Cowell od 1. října nahradí ve funkci generálního ředitele britského týmu Martina Whitmarshe, jenž býval šéfem i McLarenu.

Cowell je známý především tím, že mezi lety 2013 až 2020 dohlížel na divizi High Performance Powertrains (motorová divize – pozn. red.) týmu Mercedes. Díky těmto motorům Stříbrné šípy dlouhou dobu dominovaly formuli 1 a získali v tomto období sedmkrát double, jezdecký titul a Pohár konstruktérů.

Bývalý inženýr Cosworthu a BMW v době svého odchodu z Mercedesu uvedl, že odchází, aby hledal novou inženýrskou obchodní výzvu.

„Jsem nadšený, že se mohu připojit k vzrušujícímu projektu Lawrence (Strolla, výkonný předseda Aston Martinu a majitel týmu Aston Martin F1 – pozn. red.), a těším se na spolupráci s talentovanou skupinou lidí, která byla vytvořena,“ uvedl Cowell v prohlášení týmu ze Silverstonu.

„Formule 1 byla vždy mou závodní vášní a k Aston Martinu se přidávám ve vzrušující době, kdy se blíží dokončení technologického kampusu AMR (Aston Martin Racing – pozn. red.) a v roce 2026 dojde k našemu přechodu na plnohodnotný tovární tým s našimi strategickými partnery, společnostmi Honda a Aramco.“

Podle prohlášení britského týmu Whitmarsh předá své kompetence před koncem roku. Tým Aston Martin Aramco F1 Team je dceřinou společností AMPT (Aston Martin Performance Technologies – pozn. red.), ale Cowellova pozice nezahrnuje odkaz na tuto společnost.

Koncem roku 2021 nastoupil na pozici generálního ředitele Aston Martin Performance Technologies s úkolem diverzifikovat technologie britského výrobce sportovních vozů F1 a silničních vozů v klíčových průmyslových odvětvích.

„Andyho (Cowella – pozn. red.) znám již mnoho let a v roce 2004 jsem ho přivedl do společnosti Mercedes HPP (High Performance Powertrains – pozn. red.), kde se v letech 2013 až 2020 stal jejím generálním ředitelem a dosáhl obrovských úspěchů v podnikání i ve sportu. Pro Aston Martin bude neuvěřitelným přínosem a významně přispěje k realizaci naší strategie do budoucna,“ uvedl Whitmarsh.

„Andyho příchod v říjnu a dokončení technologického kampusu AMR mi umožní odstoupit a soustředit se na další projekty v mém životě s vědomím, že byly vytvořeny základy s působivým týmem, inspirativní vizí a vyspělým zázemím pro dosažení úspěchu ve formuli 1.“

Lawrence Stroll prohlásil: „Chtěl bych poděkovat Martinovi (Whitmarshovi – pozn. red.), který se zasloužil o růst naší firmy. V posledních třech letech rozvíjel tým a pomohl nám dosáhnout několika významných milníků, včetně podpory našeho vztahu se společností Honda a vybudování našeho nejmodernějšího technologického kampusu AMR v Silverstone.“

„Jsem rád, že mohu Andyho přivítat v našem týmu v klíčové době. Společně s naším partnerstvím se společností Honda (od roku 2026 – pozn. red.), závazkem našeho titulárního partnera Aramco a Andyho vedením jsme na dobré cestě stát se týmem, který bude vyhrávat tituly mistrů světa. Andy má mou plnou podporu a bude mít k dispozici všechny zdroje, aby mohl zvítězit.“

Sdílejte na:
Zavřít