Živě: Velká cena Japonska

Živě: Velká cena Japonska

Živý komentář k Velké ceně Japonska 2013.

Závod začíná v 7:00.

Vítejte u živého komentáře k Velké ceně Japonska.

Dnešní velká otázka zní, udrží Mark Webber i po startu, které nebývají jeho silnou stránkou, vedení před svým týmovým kolegou Sebastianem Vettelem?

V prvním tréninku v pátek v noci nám vyhrál Lewis Hamilton a chvilku to vypadalo, že Mercedes bude před Red Bullem, ale pak už tradičně nadvládu převzal Red Bull Sebastiana Vettela, který však ve třetím tréninku boural a nejrychlejším se stal Mark Webber, který poté vyhrál i v kvalifikaci, díky problémům Sebastiana Vettela s KERSem. Kompletní výsledky z kvalifikace zde.

Pojďme se podívat na okruh Suzuka, na kterém se dnes bude závodit. První sektor je sekce středně rychlých zatáček, takzvaných esíček, které následuje jedna za druhou a důležitý je zde dobrý přítlak a stabilita. Druhý sektor obsahuje jednu vlásenku, dlouhou velmi rychlou zatáčku, pár středně rychlých. Poslední sektor se z velké části skládá z velké rovince před zatáčkou 130R a poté šikanu před cílovou rovinkou. Okruh je společně s Monakem jediným s pouze jednou DRS zónou, a to na cílové rovince.

Pirelli nám na Suzuku přivezlo to nejtvrdší ze své nabídky: středně tvrdou (bílou) a tvrdou (oranžovou) směs pneumatik. Týmy odhadují, že při závodě uvidíme především dvou zastávkové strategie. Díky tvrdším směsím bychom se neměli dočkat velkých problémů s odcházením pneumatik, jako v Koreji.

Už se nám blíží zahřívací kolo a start, vozy stojí na poli a mají za sebou instalační kola.

Závod

Na Suzuce je krásně, svítí sluníčko, je sucho, teplota tratě je 37°C, teplota vzduchu 25°C.

ZK – Zahřívací kolo začalo a Mark Webber vede celé pole na pomalou prohlídku krásné Suzuky.

ZK – Jedinými piloty, kteří budou startovat na tvrdé směsi pneumatik bude Ricciardo a Pic.

ZK – První vozy se už řadí na svá startovní místa.

ZK – A už jsou tam všechny.

1/53 – Červená světla zhasla a je odstartováno!

1/53 – Mark Webber špatně odstartoval a na první místo se dostal Romain Grosjean! Webber je druhý, Vettel je třetí, Hamilton si poškodil přední křídlo! Vettel také podezřívá, že při souboji s Hamiltonem utrpěl nějaké poškození. Máme žluté vlajky, protože v první zatáčce vylétli možná v důsledku kontaktu Giedo van der Garde a Jules Bianchi. Na Safety Car to nevypadá.

1/53 – Lewis Hamilton je bez zadní pravé pneumatiky! Pravděpodobně je to také následek kontaktu s Vettelem v první zatáčce! Je v boxech.

2/53 – Špatně odstartoval Kimi Räikkönen, který se propadl na jedenácté místo. Naopak si polepšil Fernando Alonso, který jede na šestém místě za Massou. Vypadá to tedy, že Vettel dnes titul slavit nebude.

3/53 – Z opakovaných záběrů vidíme, že Hamilton si pneumatiku prořízl o přední křídlo Sebastiana Vettela, Němcovo křídlo je však v pořádku. 

4/53 – Incident mezi van der Gardem a Bianchim bude vyšetřován po závodě. Jejich vozy jsou odstraněny z únikové zóny a DRS bylo povoleno.

5/53 – Romain Grosjean stále vede, Red Bully jsou však stále za ním. Nyní však zajel nejrychlejší kolo.

5/53 – Výborně odstartoval Gutierrez, který se ze čtrnáctého místa dostal na deváté místo. Hülkenberg je sedmý.

6/53 – Räikkönen útočí na McLaren desátého Jensona Buttona. Lewis Hamilton má problémy, poškozená pneumatika pravděpodobně jeho vozu neudělala dobře, stěžuje si, že vůz se hodně těžko ovládá a tým mu to potvrzuje slovy, že je o sekundu pomalejší, než vedoucí vozy.

6/53 – Vettel na chvíli vyjel mimo trať, avšak stejně zajel nejrychlejší kolo závodu. Tým mu říká, aby se držel zpátky a šetřil pneumatiky. Webber je stále těsně za Grosjeanem, tým mu říká, aby šetřil zadní pneu.

7/53 – Räikkönen se dostal před Buttona na cílové rovince. Alonso se chystá na Massu.

8/53 – Nyní je ale na cílové rovince Alonso příliš daleko za Massou.

9/53 – Alonso před cílovou rovinkou velmi blízko za Massou. A Lewis Hamilton končí ve Velké ceně Japonska! Na začátku víkendu byl Brit velmi optimistický a nyní odstupuje z posledního místa.

9/53 – Button, Bottas a Sutil zajeli do boxů pro tvrdé pneumatiky.

10/53 – Mercedes na twitteru říká, že Hamilton odstoupil kvůli abnormalitám v telemetrii a přehřívajícím se zadním brzdám.

10/53 – Rosberg na okamžik vyjel mimo trať v první zatáčce. Grosjean pomalu zvyšuje vedení na Webbera. Zajímavé. Vloni spolu tito dva kolidovali v první zatáčce, nyní bojují o vítězství.

11/53 – Vettel se moc nedaří dohnat Webbera. Sice se mu pomalu přibližuje, ale stále je mezi nimi rozdíl před tři sekundy.

12/53 – Mark Webber z druhého místa zajíždí do boxů pro tvrdou směs pneu. V boxech je také Räikkönen, Massa a další. Všichni jdou na tvrdou směs. Button zajel nejrychlejší kolo, Räikkönen je však stále před ním.

13/53 – Romain Grosjean z prvníha místo do boxů. Vedení se ujímá Vettel, který ještě nestavěl. Grosjean se vrátil před Webberem.

13/53 – V boxech téměř došlo ke kolizi mezi Rosbergem a Perezem. Mercedes svého pilota nebezpečně vypustil. Perez si stěžuje. To bude tučná pokuta od FIA pro Mercedes.

14/53 – Fernando Alonso z druhého místa do boxů.

15/53 – Vettel z prvního místa zajíždí do boxů, vyjel zpátky za Grosjeanem a Webberem.

15/53 – Romain Grosjean zajel nejrychlejší kolo závodu.

15/53 – Nico Rosberg obdržel penalizaci průjezd boxy za nebezpečné vypuštění z boxů. Moc to nechápu, protože Rosberg sám za to moc nemůže, ale když to říkají komisaři…

16/53 – Výborně je na tom Nico Hülkenberg, který jede na šesté místě před oběma Ferrari – Massou a Alonsem.

17/53 – Nico Rosberg zajíždí do boxů pro vykonání penalizace průjezdu boxy. Vettel zajíždí nejrychlejší kolo závodu. Vrací se na dvanáctém místě.

18/53 – Jediným, kdo ještě nestavěl byl Ricciardo, který startoval na tvrdé směsi. Nyní je na čtvrtém místě před Hülkenbergem.

18/53 – Za Ricciardem je pěkný vláček: Hülkenberg, Massa, Alonso. Alonso si drží odstup, protože ví, jak to vypadalo s jeho pneumatikami, když v Koreji jel většinu závodu za Hülkenbergem a Hamiltonem.

19/53 – Mercedes nemá moc povedený závod. Nejdříve odstup Hamiltona, pak průjezd pro Rosberga. Německý tým nebude nadšen.

20/53 – Hülkenberg útočil na Ricciarda, avšak Ricciardo skvěle brání.

20/53 – Na cílové rovince Massa trošku nedával pozor a Fernando Alonso ho předjel! Ricciardo si stále drží svou pozici před Hülkenbergem. Tuto skupinu už dojeli i Gutierrez a Räikkönen. Perez také není daleko.

21/53 – Nico Hülkenberg se konečně dostal před Ricciarda před zatáčkou 130R. Alonso se před něj dostal na cílové rovince.

22/53 – Nyní má Hülkenberg a Alonso těžkou práci dohánění Vettela, který díky Ricciardovi nabíral náskok přes dvě až tři sekundy na kolo.

22/53 – Esteban Gutierrez chtěl využít chyby Massy a předjet ho, nepovedlo se to však a využil toho Räikkönen. Gutierrez poté alespoň udržel místo před Perezem.

23/53 – A jak to vypadá na čele pole? Grosjean má náskok dvě sekundy na Webbera, který má náskok dvě sekundy a půl na Vettela, který má náskok 22 sekund na Hülkenberga.

23/53 – Alonso zkouší útočit na Hülkenberga, avšak ten se zkušeně brání.

Takhle těsné to bylo mezi Massou a Gutierrezem na výjezdu z vlásenky.

24/53 – Webber zrychlil, zajel nejrychlejší kolo a Grosjeanův náskok je nyní pod sekundy a půl.

24/53 – Button znovu v boxech pro nové tvrdé pneumatiky, to je hodně brzo. Mechanici však měli potíže s pravým zadním kolem a tak to byla velmi pomalá zastávka.

25/53 – Webber v boxech, vrací se za Vettela, který už několikrát probrzdil svá kola, je vidět, že se hodně snaží.

26/53 – Schyluje se nám k souboji mezi Räikkönenem a Massou.

27/53 – Nejrychlejší kolo pro Vettela, o sekundu rychlejší, než Grosjean.

27/53 – Vettel už jenom dvě a půl sekundy za Grosjeanem.

27/53 – Vettel je nyní neuvěřitelně rychlý. Tým mu říká, že nezávodí s Webberem, který už byl v boxech, ale s Grosjeanem.

28/53 – Ricciardo nebezpečně předjel Sutila v zatáčce 130R, avšak vyjel mimo trať a pozici si udržel.

28/53 – Vettel na Grosjeana získává čím dál více. Už skoro je Vettel v dostřelu DRS. Tým říká Vettelovi, aby na něj začal vyvíjet tlak.

29/53 – Ricciardo předjel velmi pěkně Maldonada v první zatáčce.

30/63 – Grosjean v boxech, propadl se za Marka Webbera. Vettel ještě musí do boxů. Hülkenberg v boxech.

31/53 – Ricciardo vyšetřován za získání výhody kvůli opuštění trati při předjetí Sutila. Pokud by komisaři byli konzistentní, dostal by Australan penalizaci průjezd boxy, podobně jako Grosjean za předjetí Massy v Maďarsku.

32/53 – A vskutku! Ricciardo musí projet boxy za opuštění trati a získání nefér výhody.

32/53 – Räikkönen ze čtvrtého místo do boxů a vrací se na sedmé místo před Ricciarda a Rosberga.

34/53 – Felipe Massa dostává penalizaci průjezd boxy za překročení povolené rychlosti v boxech.

35/53 – Grosjean je dosti rychlý, až Vettel bude stavět v boxech, Grosjean se dostane zcela jistě na druhé místo za Webbera.

36/53 – Massa si odpykal penalizaci průjezd boxy.

36/53 – Webber má tlačit na pilu, ale vypadá to, že Räikkönen tlačí ještě víc, zajel nejrychlejší kolo. Zábavná je komunikace Lotusu právě s Kimim, jeho inženýr mu řekl, že před ním jedoucí Felipe Massa má penalizaci a Räikkönen se zděsil, že penalizaci má on, tak ho musel inženýr opět uklidňovat. Příliš mnoho informací pro Icemana.

37/53 – Sebastian Vettel zajíždí z prvního místa do boxů! Vedení přejímá Mark Webber a za ním Romain Grosjean, vypadá to však, že Vettel už nebude stavět, na rozdíl od Webbera a Grosjeana.

38/53 – Velmi pěkné předjetí Vergneho od Gutierreze, Mexičan dnes jede velmi pěkný závod a je na devátém místě.

39/53 – Schyluje se nám k souboji mezi Räikkönenem a Alonsem. Zajímavé to také bude na čele závodu mezi Vettelem, Grosjeanem a Webberem.

40/53 – Vettel už je na Grosjeana nalepený. Vettel dostává od Red Bullu zprávu, že ke konci závodu na něj bude tlačit Webber, který tedy ještě bude stavět. Grosjean se už do tohoto souboje asi nedostane.

41/53 – Sebastian Vettel se dostal před Grosjeana na cílové rovince díky DRS. Smutné, Grosjean měl nakročeno ke svému prvnímu vítězství. Nyní to vypadá na souboj Red Bullů.

42/53 – Webber a Vettel jsou nyní skoro stejně rychlí, Vettel jenom o trošičku rychlejší, avšak za Grosjeanem dal co proto svým pneumatikám, proto závěr závodu bude velmi zajímavý. Na obrázku vidíte, že souboj mezi Räikkönenem a Alonsem už je na spadnutí.

42/53 – Mark Webber zajíždí z prvního místa do boxů! Předjíždí ho Vettel i Grosjean, nyní však Australan dá ze sebe všechno, má na to deset kol, šetřit pneu nemusí.

43/53 – Mezitím kdesi vzadu Button předjel Sutila. Mluví se o třináctém místě.

43/53 – Kontakt mezi Perezem a Rosbergem! Perez si opět poškodil pneumatiku, nešťastné.

43/53 – S tím soubojem mezi Räikkönenem a Alonsem to nakonec možná nebude tak horké. Alonso je totiž zaseklý za Nicem Hülkenbergem. Deja vu?

45/53 – Webber zajíždí jedno nejrychlejší kolo za druhým.

45/53 – Grosjean asi už stavět nebude, ale stále ztrácí neuvěřitelná kvanta času na Vettela. Možná měl zajet do boxů.

46/53 – Fernando Alonso se dostal před Nica Hülkenberga a jde na čtvrté místo.

47/53 – Romain Grosjean se velmi pěkně útoku Webbera ubránil na cílové rovince, je to krásný souboj.

47/53 – Rosberg předjel Massu a je na osmém místě.

47/53 – Grosjean Webbera trošku zdržuje.

48/53 – A Grosjean se opět ubránil jeho útoku. Ani rychlejší vůz, ani DRS, ani měkčí pneu Webberovi nestačí. Vettel zatím má důvod slavit.

49/53 – Posledních pět kol. I kdyby Webber Grosjeana už předjel, tak se mu rozhodně nepodaří stáhnout sedm sekund na Vettela a ještě ho předjet. Škoda.

50/53 – Poslední čtyři kola. Rosberg se podobně nemůže dostat před Gutierreze.

51/53 – Poslední tři kola. Räikkönen se snaží dostat před Hülkenberga. V Japonsku už zapadá Slunce a na trati máme velmi pěkné stíny. Nice.

52/53 – Poslední dvě kola. Mark Webber se konečně dostal před Grosjeana! Kimi Räikkönen se dostal před Hülkenberga, poněkud netradičně po vnější stopě v šikaně před cílovou rovinkou. Velmi pěkné.

53/53 – Poslední kolo. Souboje dobojovány.

KONEC! Sebastian Vettel vyhrává Velkou cenu Japonska 2013! Druhý je Mark Webber a třetí Romain Grosjean!

Romain Grosjean odstavil svůj vůz ihned na výjezdu z boxové uličky, podobně činí Nico Rosberg, který svůj Mercedes odstavuje taktéž.

Sdílejte na:
Zavřít