Živě: Velká cena Brazílie

Živě: Velká cena Brazílie

Živý komentář k Velké ceně Brazílie 2014.

Závod začíná v 17:00

Vítejte u dnešního živého komentáře k Velké ceně Brazílie, kde budeme kolo po kole sledovat průběh závodu, který by dost dobře mohl být ovlivněn deštěm, v což doufá například Sebastian Vettel startující ze šestého místa.

K favoritům na vítězství jako obvykle patří duo Mercedesu Nico Rosberg a Lewis Hamilton. Rosberg získal další pole-position a zajistil si tak letošní cenu za nejvíce pole-position v sezoně, avšak Lewis Hamilton opět startuje z druhého místa a většinou si v závodě s Rosbergem dokáže poradit.

Moc daleko za Mercedesy však není ani Williams, který během celé kvalifikace stříbrné šípy ohrožoval. Domácí Felipe Massa startující ze třetího navíc má motivaci v podobně domácích fanoušků. Za ním startuje jeho kolega Bottas.

Kompletní výsledky kvalifikace a její průběh.

Okruh Interlagos je druhým nejkratším závodem sezony po Monaku, avšak jedno kolo na něm je ještě rychlejší. Proto je závod vypsán na 71 jedna kol.

Pirelli sem přivezlo kombinaci žluté měkké a bílé středně tvrdé směsi. Většina týmu pravděpodobně zvolí strategii tří zastávek v boxech s prvním stintem na měkké směsi a dalšími třemi na středně tvrdé směsi. Ale předpovědi odhadují, že s dvouzastávkovou strategií by se piloti mohli vyhnout provozu a riskem, že se za někým zaseknou.

Ještě půl hodinu před závodem je nad okruhem mezi mraky prosvítá Slunce a kousky modré oblohy. Ačkoliv již dnes pršelo, nyní je okruh úplně suchý. Další déšť je navíc nyní velmi nepravděpodobný. Teplota vzduchu je kolem 23°C a teplota tratě dokonce 45°C.

Závod

ZK – Zahřívací kolo začalo a Rosberg vede všech 17 vozů za sebou na prohlídku Interlagosu.

ZK – Krom Adriana Sutila v Sauberu, který bude startovat z boxové uličky kvůli technickému problému, který tým před závodem objevil a musel opravit.

ZK – Na měkkých pneu budou startovat všichni krom Grosjeana, Kvyata, Hülkenberga a Sutila.

ZK – Piloti už se nám řadí na startovní rovinku.

1/71 – A předposlední závod je odstartován! Nico Rosberg si dokázal udržet první místo, Sebastian Vettel se propadl za Alonsa a Magnussena. Nyní je za ním Ricciardo. Räikkönen se po startu z desátého propadl za Gutierreze.

2/71 – První kolo závodu je za námi, na prvních pěti místech je to po startu beze změny. Massa dostal varování, že v prvních dvou zatáčkách je možná nějaký olej na trati.

3/71 – Rosberg v druhém kole zajel nejrychlejší kolo, má náskok o něco málo přes sekundu na Hamiltona. Systém DRS je nyní povolen. Alonso za sebou vytvořil menší vláček s Vettelem a Ricciardem za sebou. Valtteri Bottas už si stěžuje na drolení zadních pneumatik. Pirelli varovalo, že v případě vyšších teplot budou tři zastávky nutností.

4/71 – Ve třetím kole byl nejrychlejší Hamilton, ztráta na Rosberga je přibližně stejná. K vláčku za Alonsem už se pohodlně připojil i Gutierrez s Räikkönenem v zádech.

5/71 – Teplota tratě už přesáhla 50°C, což k degradaci pneumatik pouze přispěje. Do boxů zajel na konci čtvrtého kola Pastor Maldonado, přezul na středně tvrdou směs.

6/71 – Na konci pátého kola do boxů zamířil i Felipe Massa ve Williamsu, velmi brzké zastávky.

7/71 – Vettel, Bottas a Button v boxech. Všichni přezouvají na středně tvrdou směs a vrací se na trať ve stejném pořadí. Vrátili se na trať až za Massou, který je velmi rychlý na nových středně tvrdých pneumatikách.

8/71 – Nico Rosberg na konci sedmého kola zajíždí do boxů, objevili se tam i Magnussen, Alonso a Ricciardo. Hamilton na to má nyní šlápnout. Felipe Massa obdržel penalizaci za překročení maximální rychlosti v boxech, příště až tam bude se tam ještě pět sekund zdrží za trest.

9/71 – Vedoucí Hamilton zajíždí do boxů na pitstop. Na výjezdu to bylo velmi těsné, Rosberg se jen tak tak dostal před něj. Nyní však jezdci Mercedesu dojeli některé vozy, které ještě nestavěli, nyní jsou zdržováni Grosjeanem.

10/71 – Před první zatáčkou se oba Mercedesy přes Grosjeana dostali, ale pořadí mezi nimi je nezměněno. Jsou však velmi blízko za sebou.

11/71 – V čele je nyní Nico Hülkenberg ve Force Indii. Rosberg zajel nové nejrychlejší kolo, jede na třetím místě za Kvyatem, který ještě nestavěl. Krom Hülkenberga a Kvyata ještě nestavěli Sutil a Grosjean.

12/71 – Mercedesy už nyní dostali pokyn hlídat stav svých pneumatik. Celé pole je nyní na středně tvrdé směsi pneumatik.

13/71 – Rosberg s Hamiltonem už se dostali i před Kvyata.

14/71 – A v první zatáčce se Rosberg dostává i před Nica Hülkenberga, Hamilton je stále za ním. Bottas na cílové rovince se dostal na šesté místo před Grosjeana, který stále jede na středně tvrdých pneumatikách, na kterých začínal.

15/71 – Hamilton není se svým vozem moc spokojen, má problémy s přehříváním zadní pravé pneumatiky, stále se ještě nedostal před Hülkenberga. Massa je nyní na pátém místě zaseklý za Daniilem Kvyatem.

16/71 – Alonso, Vettel, Ricciardo a Räikkönen jsou nyní všichni mimo TOP10. Hülkenberg v boxech, vrací se až na patnáctém místě za Gutierrezem.

17/71 – Felipe Massa v první zatáčce předjel Kvyata a je zpět na třetím místě za Mercedesy.

18/71 – Alonso se dokázal dostat na deváté místo po předjetí Adriana Sutila, který stále ještě nestavěl po startu z boxu. Na konci osmnáctého kola staví v boxech Daniil Kvyat a Sutil nakonec také.

19/71 – Jediným, kdo ještě nestavěl, je Romain Grosjean na šestém místě za Buttonem. Rosberg zajel nové nejrychlejší kolo s hodnotou 1:15.203.

20/71 – Rosberg má už dvě a půl sekundy náskok na Hamiltona. Z opakovaného záběru lze vidět, že Sutil měl při pitstopu problémy a dost se tam zdržel.

21/71 – Ze zpomalených záběrů na Hamiltona lze vidět, že jeho pneumatiky, především pravá přední je velmi opotřebovaná. Ricciardo dostává zprávu, že u všech lze na této pneumatice vidět vysoká degradace, ještě vyšší, než týmy předpokládaly.

22/71 – Hamilton přes vysokou degradaci zajel nové nejrychlejší kolo a stáhl Rosbergovo náskok na dvě sekundy. Magnussen je nyní za Grosjeanem, který stále nestavěl. Z předních kol Jensona Buttona se občas při brzdění černě zakouří, že by problém s přehříváním brzd?

23/71 – Magnussen se před Grosjeana na cílové rovince dostává, za ním je však nyní Fernando Alonso, který se před něj také bude chtít co nejrychleji dostat.

24/71 – Alonso na cílové rovince na Grosjeana zaútočil, ten se však velmi pěkně ubránil. Alonsovi se přes Francouze úspěšně dostal až na druhé rovince před čtvrtou zatáčkou. Za čtvrtou zatáčkou se přes Grosjeana přehnal i Vettel, nyní je za ním Grosjean a Räikkönen.

25/71 – Na konci tohoto kola zajeli Sebastian Vettel a Romain Grosjean do boxů, Grosjean už to opravdu potřeboval. Oba přezouvají na středně tvrdou směs.

26/71 – Domácí Felipe Massa je v boxech, odbývá si svou pětisekundovou penalizaci a až poté mechanici začali přezouvat, Perez je také v boxech. Oba samozřejmě přezouvají na středně tvrdou směs.

27/71 – Nico Rosberg v boxech, slušná zastávka bez chyb. Staví i Bottas s Magnussenem. Bottas však zůstává stát v boxech a mechanik pracuje na něčem v jeho kokpitu, vypadala to, že mu upravuje připoutání k sedačce. Bottas se propadl za Magnussena.

28/71 – Lewis Hamilton ještě zůstává na trati a zajel nejrychlejší kolo závodu. Druhý Button nyní zajel do boxů, ale ještě před tím trošku zdržel Rosberga. Lewis Hamilton však vyrobil velkou chybu ve čtvrté zatáčce, vyjel mimo po velkém smyku a usnadnil to tak Rosbergovi, který se nemusí tolik snažit, aby se vrátil zpět na prvním místě.

29/71 – Vypadá to, že Hamiltonova chyba Rosbergovi ještě pomohla zvýšit jeho náskok, který je nyní přes sedm sekund. Na třetím místě nyní jede Kimi Räikkönen, který však ještě po druhé nestavěl. Alonso zajel na konci kola do boxů.

30/71 – Sergio Perez dostal podobně jako Massa penalizaci pěti sekund za překročení maximální rychlosti v boxech. Jenson Button po svém pitstopu bojuje s Daniilem Kvyatem o šesté místo.

31/71 – Button se před Kvyata dostává před první zatáčkou. Hamilton na to šlápl a jeho ztráta na Rosberga už je na šesti a půl sekundách.

32/71 – Vettelovi se druhý pitstop povedl, udělal ho tak chytře, že se díky němu dostal před Alonsa i před Magnussena. Nyní jede na osmém místě za Kvyatem. 

33/71 – Celé pole je stále na středně tvrdých pneumatikách. Grosjean, Kvyat, Hülkenberg i Sutil, kteří startovali na středně tvrdých pneu, ještě musí v tomto závodě použít měkkou směs.

34/71 – Fernando Alonso se nyní usilovně brání útokům Daniela Ricciarda. Je to souboj o desáté místo.

35/71 – Hamilton už ztrátu na Rosberga zmenšil už na pět a půl sekundy.

36/71 – Na konci pětatřicátého kola zajíždí Kimi Räikkönen do boxů, jeho mechanici však vyrobili chybu a jeho zastávka se velmi prodloužila.

37/71 – Nico Hülkenberg na konci šestatřicátého kola také zajíždí do boxů. Sebastian Vettel se dostal před Daniila Kvyata na páté místo. Kimi Räikkönen se vrátil na dvanáctém místě za Bottasem.

39/71 – Hamilton už je pouze čtyři sekundy za Rosbergem, jejich tempo je však nyní celkem vyrovnané. Oba šetří pneumatiky.

40/71 – Daniel Ricciardo má problémy! Selhala mu levá přední brzda a nyní se propadá pořadím a míří do boxů, kde pravděpodobně odstoupí. Už před sebe opatrně pouští ostatní. Při svém pitstopu stojí opravdu dlouho na svém místě a mechanici kontrolují jeho vůz. Vypadá to však špatně.

42/71 – Nico Hülkenberg zaútočil na Bottase před sebou v první zatáčce, zablokoval ovšem kola a vytlačil Bottase mimo trať, avšak už před ním zůstal. Bottasovo výletu využil i Kimi Räikkönen, který Bottase po menším souboji zkušeně předjel. Bottas na konci kola zajel do boxů. A byla to pro Fina další dlouhá zastávka, mechanici měli problémy.

43/71 – Ricciardo během toho už definitivně odstoupil. Zatím jediné dnešní odstoupení. Fernando Alonso je velmi blízko za Magnussenem a schyluje se nám k souboji.

45/71 – Dánský pilot však dělá chybu a Alonso se dostává před něj na šesté místo.

47/71 – Lewis Hamilton už je pouze něco přes dvě sekundy za Rosbergem, jeho pneumatiky na tom však už nejsou moc dobře.

48/71 – Daniil Kvyat se před čtvrtou zatáčkou dostal před Sergia Pereze na jedenácté místo, moc pěkné od mladého Rusa. Kevin Magnussen zajíždí pro další pitstop, dnes jeho třetí a nejspíše poslední. Do boxů zamířil i Sebastian Vettel.

49/71 – Gutierrez a Perez v boxech.

50/71 – Nico Rosberg z prvního místa zajíždí na konci kola do boxů pro poslední pitstop, byl to dost rychlý pitstop, pod tři sekundy. O kolo zpět Adrian Sutil je v boxech také. Massa a Button je tam také.

51/71 – Lewis Hamilton na to teď šlape. Na konci kola také zajíždí do boxů, velmi rychlý pitstop. Stihne to Rosberg?

52/71 – A Nico Rosberg se udržel na prvním místě! Ve svém out-lapu na to šlápl a navzdory rychlejšímu pitstopu se udržel na prvním místě. Z opakovaného záběru vidíme, že Massa si spletl garáže a omylem nejdříve zajel k McLarenu, který má garáž hned vedle Williamsu. A shodou náhod mají i mechanici McLarenu bílé kombinézy, stejně jako ti od Williamsu.

53/71 – Duo Mercedesu nyní shodilo rukavice, Hamilton je sotva půl sekundy za Rosbergem.

54/71 – Rosberg nyní ale zajel nové nejrychlejší kolo, pod 1:14, a stále se drží před Hamiltonem. Mezitím Felipe Massa k nadšení domácích fanoušků předjel Hülkenberga a je zpět na třetím místě.

55/71 – Hamilton dostává zprávu, že se mu přehřívá zadní pravá pneumatika a má si na to dávat pozor. Hamilton však asi moc rady nedbá, zajel absolutně nejrychlejší první sektor.

56/71 – Nico Rosberg však i bez DRS, které má k dispozici Hamilton, zajíždí nové nejrychlejší kolo. Mezitím Jenson Button je těsně za Kimi Räikkönenem, který jede na patnáct kol starých pneumatikách. Tohle bude mít pátý Fin asi těžké.

57/71 – Duo Rosberg Hamilton nyní dojeli piloty o kolo pozadu. Maldonado se velmi pěkně klidil z cesty.

58/71 – Nico Rosberg je pod obrovským tlakem Lewise Hamiltona, ale zatím se drží perfektně, Rosberg opravdu odvádí skvělou práci.

59/71 – Před Mercedesy nyní jede vláček tří pilotů o kolo pozadu. Räikkönen mezitím stejně urputně brání své páté místo před dotírající Buttonem.

60/71 – Oba Mercedesy se nyní procpali kolem Bottase. Oba piloti stříbrných šípů hledají čas kde se dá a například obrubník v osmé zatáčce to hodně řežou přes obrubníky.

61/71 – Button stále dotírá na Räikkönena, ten se ale i navzdory pomalejšímu motoru a mnohem starším pneumatikám drží.

62/71 – Avšak před čtvrtou zatáčkou se propadá za Button i za Vettela, který se zničeho nic za bojujícími piloty objevil. Räikkönenovi pneumatiky jsou opravdu velmi ojeté a navíc má za sebou nyní Fernanda Alonsa.

63/71 – Mercedesy jsou stále oba přímo za sebou. Hamilton nyní zajel nejrychlejší kolo závodu, Rosbergovy nervy ale stále odolávají.

64/71 – Souboj Alonsa a Räikkönena, ten ale pokračuje v dobré obraně. Upřímně se divím, že Räikkönen na těch pneumatikách ještě drží na trati. Alonsovy pneumatiky jsou o sedmnáct kol novější. Finovy pneumatiky jsou staré 28 kol.

65/71 – Rosberg zajel nové nejrychlejší kolo. Räikkönen stále odolává útokům Alonsa.

66/71 – Žluté vlajky, Grosjean dostal zprávu, aby zastavil svůj vůz. Zastavil ho, ale bohužel přímo vedle trati a ještě k tomu v kopci, takže jeho formule trošku couvá z kopce. Grosjeanův vůz nyní odtlačují a hodně se z něho kouří.

67/71 – Piloti Ferrari stále bojují a Kimi se stále drží před Alonsem. Oba piloti Ferrari mezi sebou velmi agresivně soupeří o každý centimetr.

68/71 – Mezitím se piloti Mercedesu neustále přetahují o nejrychlejší sektory a časy. A Kimi Räikkönen už to na přestárlých pneumatikách neudržel a radši bez dalších velkých soubojů se nechal Alonsem předjet. Ale Finova obrana byla vskutku skvělá, výborný souboj.

70/71 – Oba piloti Mercedesu jedou naplno a jejich pneumatiky už jsou na tom opravdu zle, Hamilton už i párkrát probrzdil. Oběma už to klouže.

71/71 – Poslední kolo! Ještě jedna DRS zóna, ale Rosberg drží defenzivní stopu a Hamilton má smůlu.

KONEC! Velkou cenu Brazílie vyhrává Nico Rosberg! Na druhém místě Lewis Hamilton! O mistrovi světa se ale rozhodne až v Abu Dhabí. Na třetím místě dojíždí domácí Felipe Massa!

KONEČNÉ POŘADÍ: Rosberg, Hamilton, Massa, Button, Vettel, Alonso, Räikkönen, Hülkenberg, Magnussen, Bottas, Kvyat, Maldonado, Vergne, Gutierrez, Perez a Sutil. Odstoupili Grosjean a Ricciardo.

Velmi těsné to v cíli ještě bylo mezi sedmým Räikkönenem a osmým Hülkenbergem – pouze 0,2 sekundy. Räikkönen dneska odjel skvělý závod na strategii pouhých dvou zastávek, přičemž šetrnost není na vozech Ferrari zrovna nejlepší. Räikkönen navíc byl jediným pilotem, který dokázal na strategii dvou zastávek dojet až do cíle, nikomu dalšímu se to nepodařilo. Na střední směsi vydržel 35 kol.

Výborný závod zajel i Felipe Massa, který dojel na trošku opuštěném třetím místě ve své domácí Velké ceně. Navíc dokázal porazit Bottase, který se po problémech ocitl až na desátém místě.

Měli jsme dnes spousta skvělých soubojů, od dua Mercedesu, přes souboj Räikkönena s Buttonem a pak Alonsem, až po souboje na chvostu pole. Brazílie jako obvykle doručila nádherný závod nabitý akcí a napětím.

Před závěrečným závodem v Abu Dhabi s dvojitými body se Rosbergovi povedlo zmenšit náskok Lewise Hamiltona a o něco málo zvýšil svou šanci na zisk mistrovského poháru.

Sdílejte na:
Zavřít