Zemřel průkopník bezpečnosti Sid Watkins

Zemřel průkopník bezpečnosti Sid Watkins

Profesor Sid Watkins, který je průkopníkem bezpečnostních opatření, která se dodržují ve Formuli 1, zemřel ve věku 84 let. Watkins se za svoji pětadvacetiletou kariéru zasloužil o záchranu mnoha životů.

Smrt profesora Sida Watkinse zasáhla většinu lidí z Formule 1. Watkins se díky svým vynálezům postaral o záchranu několika životů. Piloti, kteří mu vděčí za záchranu jejich osudů, jsou například Ruben Barrichello, Didier Pironi, Mika Hakinen.

Watkins se narodil v roce 1928 v Liverpoolu. V šedesátých letech začal pracovat na závodních okruzích ve Velké Británii a tak odstartovala jeho úspěšná kariéra. Poté se mu ozval Bernie Ecclestone s žádostí o pomoc. V té době se bezpečnostní opatření velice lišila stáj od stáje a tak je chtěl zakladatel Formule 1 sjednotit. Od té doby Watkins pečlivě pracoval na tom, aby se podmínky a všechny možné zdravotní a bezpečnostní opatření zlepšila. Watkins byl přítomný na většině závodů a byl v posádce záchranné helikoptéry Formule 1.

Od roku 2005 působil ’Profesor’, jak mu bylo přezdíváno, v důchodu, přesto se však podílel na kampaních za propagaci bezpečnosti v motosportu. Od téhož roku také působil jako prezident v FIA institutu. Z této role odstoupil v roce 2011.

„Je to velice smutná událost pro všechny členy FIA a také každého, kdo se pohybuje v motosportu,“ řekl Jean Todt, současný prezident FIA. „Sid byl velice oblíbeným a respektovaným každým, kdo s ním měl možnost někdy pracovat. Navždy mu budeme vděčni za všechna opatření, které v našem oboru vymyslel,“ dodal Todt.

Piloti Formule 1 teď budou mít několikadenní pauzu před závodem v Singapouru. Jak tamější Grand Prix dopadne, můžou fanoušci uzavírat tipování.

Eva Liba

Sdílejte na:
Zavřít