Yas Marina: Stoffel Vandoorne se s GP2 rozloučil vítězstvím

Yas Marina: Stoffel Vandoorne se s GP2 rozloučil vítězstvím

Situace před posledním podnikem šampionátu GP2 byla jasná: Stoffel Vandoorne se již dávno korunoval mistrem a jeho zaměstnavatel McLaren/Honda mu již týdny hledá alespoň částečně smysluplnou úlohu – bohužel mimo F1. Celkově druhý Alexander Rossi šel do závodů v Yas Marina s náskokem 30 bodů na třetího Sergeje Sirotkina, také otázka vicemistra tím byla za normálních okolností již předem zodpovězena. Sportovní zájem se tedy mohl ohledně celkové tabulky soustředit na trojboj o třetí místo mezi zmíněným Rusem, Rio Haryantem a Mitchem Evansem, které dělilo před poslední kvalifikací roku jen 19 bodů.

Ta se konala za umělého osvětlení a před dokonale osiřelými ochozy – inu Arabové jsou opravdu blázni do motorsportu… Kompletní pole se hned od začátku session vrhlo na trať ve snaze využít ještě teplého afaltu (nebo se jezdci jen báli, že areál jinak brzy opustí i maršálci?) a první série útoků  na špičkový čas nejlépe vyšel juniorovi Red Bullu Pierre Gaslymu. Francouz byl o 2 desetiny rychlejší, než Vandoorne, který první ze svých rychlých kol zmařil chybičkou  v zákrutu za cílovou rovinkou. Rossi, King, Negrao a Lynn již měli strátu více než pěti desetin.

Druhou a rozhodující sérii útoků zahájil 5 minut před koncem Lynn a dokázal se za svého týmového kolegu posunout na druhé místo. Rozjetý Gasly a i Vandoorne se ovšem v zápětí také zlepšili. Francouz při tom dokázal stejně tak jako minulý týden v Bahrajnu Belgičana o setinku porazit! Oba hned na to své vozy odstavili, jejich první startovní řada přesto zůstala nenarušena. Byl to totiž již jen Mitch Evans, kdo se dokázal rozhodujícím způsobem zlepšit: Novozélanďan se posunul na třetí místo. Do druhé řady vedle něj se kvalifikoval Lynn a za nimi se seřadili Marciello, Haryanto, Rossi, King, Matsušita a Markelov. Sergej Sirotkin dosáhl jen 12. čas a jeho výchozí pozice pro boj o titul vice-vicemistra tedy nebyla v porovnání s Evansem a Haryantem nejlepší…

Stejně tak jako v kvalifikaci vítaly také při hlavním sobotním závodě polemana Gaslyho a jeho soupeře světlomety. Mladý Francouz tentokrát dokázal své první startovní pozice využít a do první zatáčky se vecpal ve vedení těsně před Vandoornem. Za nimi se nejprave sřadili Evans, Lynn, Haryanto, Rossi a Nato. Ve čtvrtém kole využil Vandoorne ve vlásence malé nepozornosti lídra Gaslaho a posunul svou ART-Dallaru do vedení. Zandelouho poté Francouze předjel i Evans. Současně se pořadím začal propadávat i Daslyho kolega u DAMSu, Lynn: Angličana nejdříve předjel Haryanto a i Marciello. Měkká směs pneumatik prostě již po 5 kolech ztratila přilnavost, jezdci, kteří na ní vyrazili ani nestačili pozorovat dění v jejich upětných zrcátkách a předjíždělo se témež v každé zatáčce. Po sedmi kolech měli uživatelé (Vandoorne, Evans, Gasly, Haryanto, Rossi…) klouzačky na této směsi dost a zavítali do boxů. Ve vedení na trati byl od té doby Marciello před Markelovem a Kingem, ve skutečnosti ovšem zase měl nejlepší karty Vandoorne, který se na čas propadl až na 14. místo, 35 sekund za vedoucím Italem.

Geniální Belgičan svou ztrátu až do poločasu stáhl na 31 sekund, pokračoval ve svém tempu a musel jen čekat na to, až piloti před ním absolvují také jejich předepsaný stop v boxech. K tomuto „urovnání situace“ došlo od 24. kola, když jezdci, kteří se doposud spoléhali na tvrdou směs začali přezouvat na měkkou.  Šest kol před cílem „fasoval“ čerstvé pneumatiky i doposud vedoucí Marciello a na trať se vrátil 6 sekund za Vandoorne a jen těsně před Evansem. Na předních místech poté již nedošlo ke změnám. Nový mistr Vandoorne triumfoval jaksepatří i v Abů Zabí a dojel si pro rekordní 11. vítězství v GP2. Marciello dojel druhý před Evansem a Rossim, King těsně uhájil páté místo před Haryantem a Lynnem. Body si připsali i Negrao a Berthon, přičemž se v případě Francouze musí vyzvednout, že vystartoval jen z 21. pozice a zároveň zajel i nejrychlejší kolo závodu.

Pro výše zmíněný trojboj o třetí místo v šampionátu tento výsledek znamenal zvýšení napětí: do posledního sprintu sezony musel Sirotkin nastoupit jen ze 13. startovního místa s náskokem pouhého bodu na Haryanta. Evansovy scházely na Indonásana jen 3 bodíky…

Pole position posledního závodu roku připadla Alexovi Lynnovi a testman Williamsu na startu zareagoval dobře. Britova radost z vedení před Haryantem ale trvala jen několik sekund: Pierre Gasly ztratil ve druhé zatáčce kontrolu nad vozem, šel do hodin a při tom ho trefili Nato, de Jong, Markelov, Latifi a Gelael. O pár metrů dále havaroval i Sirotkin. Bez problémů se neobešel ani poslední GP2-start novopečeného mistra: Stoffel Vandoorne zůstal na startu s odumřelým motorem stát.

Závod byl hned na to přerušen. Arabští experti kolem trati již během celého víkendu několikrát demonstrovali svou neschopnost a ta vyvrcholila tím, že nebyli sto včas před ceremoniemi F1 pochroumané bariéry druhé zatáčky opravit. Závod již nebyl odstartován, body se neudělovaly. Jaký to trapný konec sezony…

 

Výsledek sobotního závodu GP2, Yas Marina:

1

Stoffel Vandoorne

ART Grand Prix

31

1h03m32.405s

2

Raffaele Marciello

Trident

31

9.404s

3

Mitch Evans

RUSSIAN TIME

31

10.327s

4

Alexander Rossi

Racing Engineering

31

12.105s

5

Pierre Gasly

DAMS

31

22.621s

6

Jordan King

Racing Engineering

31

25.817s

7

Rio Haryanto

Campos Racing

31

26.406s

8

Alex Lynn

DAMS

31

26.988s

9

Andre Negrao

Arden International

31

30.412s

10

Nathanael Berthon

Daiko Team Lazarus

31

36.974s

 

Konečný stav šampionátu GP2 roku 2015:

1. Stoffel Vandoorne          341,5 b.

2. Alexander Rossi            181,5 b.

3. Sergej Sirotkin               139 b.

4. Rio Haryanto                  138 b.

5. Mitch Evans                   135 b.

6. Alex Lynn                       110 b.

7. Rafaelle Marciello          110 b.

8. Pierre Gasly                   110 b.

9. Nobuharu Matsušita        68,5 b.

10. Richie Stanaway            60 b.

 

Sdílejte na:
Zavřít