WRC: V Rally Monte Carlo triumfoval Sébastien Ogier

WRC: V Rally Monte Carlo triumfoval Sébastien Ogier

Radost mohli mít také čeští fanoušci. Jan Kopecký totiž dominantním způsobem zvítězil ve WRC 2 a v celkovém pořadí získal jeden bod za desáté místo.

Kromě závodu 24 hodin Daytona se během tohoto víkendu konala také jiná významná motristická akce. Tou byl již 86.ročník slavné Rally Monte Carlo, která, jak už je zvykem, zahajovala novou sezonu WRC. Soutěž se skládala celkem ze sedmnácti rychlostních zkoušek a byla rozložena do čtyřech dnů.

čtvrtek

Soutěž začala již ve čtvrtek, kdy byly na programu úvodní dvě rychlostní zkoušky, které se konaly ve večerních hodinách. V té první zvítězil pilot stáje M-Sport Ford WRT Sébastien Ogier. Pětinásobný šampion z let 2013,2014.2015,2016 a 2017 tak ukázal, že ani v letošní sezoně nebude pro soupeře snadným soustem a bude se ucházet o svůj již šestý titul v řadě. Druhý skončil norský pilot Hyundai Andreas Mikkelsen, který za Ogierem zaostal o 7,7 desetin sekundy. Na třetím místě skončila Toyota Esapekky Lappiho. V Monte Carlu se představil také ostřílený matador Stéphane Sarrazin, který má kromě rally zkušenosti mimo jiné také s vytrvalostními závody anebo i s Formulí 1, kde ovšem bylo jeho účinkování pouze epizodní. V první rychlostní zkoušce si Francouz rozhodně nevedl špatně a svůj Hyundai i20 R5 dovezl do jejího cíle na jedenácté příčce. Jediný Čech na startu Jan Kopecký, který hájí barvy Škody Motorsport, obsadil v první „erzetě“ dvanáctou příčku. Kdo ovšem po první rychlostní zkoušce rozhodně spokojen nebyl, byli jezdec Hyundai a loňský vicemistr světa Thierry Neuville spolu s týmovým kolegou Sébastiena Ogiera Elfynem Evansem. Belgičan se v první RZ ocitl mimo trať, čímž nabral nemalou ztrátu a umístil se až na 21.příčce. Britského závodníka zase zdržela výměna kola a v cíli skončil až devatenáctý.

Sébastien Ogier navázal na své vítězství z RZ1 také ve druhé rychlostní zkoušce, kterou vyhrál 1,4 desetin sekundy před druhým Thierrym Neuvillem a o 4,5 desetin sekundy před novou posilou Toyoty Ottem Tänakem. Po čtvrtečních úvodních dvou etapách v čele soutěže Sébastien Ogier, který program úvodního dne zvládl suverénně ze všech nejlépe. Za ním byli seřazeni dva piloti stáje Hyundai. Andreas Mikkelsen(+17,3) a Dani Sordo(+25,6). Na pozicích čtyři až šest se seřadila trojice jezdců Toyoty. Čtvrtá pozice patřila Esapekkovi Lappimu(+37,4), pátá Ottu Tänakovi(+42,4) a šestá Jari-Mattimu Latvalovi(+55,4). Na sedmém místě se nacházel jezdec Citroënu Craig Breen(+1:02,3), na osmém Bryan Bouffier(+1:51,0), na devátém Kris Meeke(+2:12,7) a nejlepší desítku uzavíral vedoucí muž kategorie WRC 2 Eric Camilli(+2:42,2). Hned za ním na jedenácté pozici byl český závodník Jan Kopecký, který byl v té době na druhém místě průběžného pořadí WRC 2 se ztrátou 19,1 desetin sekundy na Camilliho. Třetí místo patřilo v kategorii WRC 2 Teemu Suninenovi, jenž se v celkovém hodnocení nacházel na čtrnácté pozici. Elfynu Evansovi a Thierrymu Neuvillovi, kteří zaváhali v první vložce, patřilo po čtvrtku šestnácté, respektivw sedmnácté místo. V kategorii WRC 3 vedl Jean-Baptiste Franceschi s téměř minutovým náskokem před druhým Taiskem Lariem. Třetí místo bylo v držení Enrica Brazzoliho. Ten ale na první místo ztrácel již téměř čtyři hodiny.

pátek

Do druhého dne soutěže vstoupili nejlépe Toyota a Ott Tänak. Estonec totiž opanoval třetí rychlostní zkoušku před jezdci stáje M-Sport Ford WRT. Druhý skončil Sébastien Ogier a třetí Elfyn Evans. V čele průběžného pořadí se udržel šestinásobný šampion. K prohození došlo mezi jezdci Hyundai Danim Sordem a Andreasem Mikkelsenem. Španěl se posunul na druhou pozici, čímž odsunul norského závodníka na třetí příčku. Ke změně došlo také na čtvrtém místě, na které postoupil vítěz třetí rychlostní zkoušky Ott Tänak, v důsledku čehož se propadl na páté místo jeho týmový kolega Esapekka Lappi.

Ve čtvrté rychlostní zkoušce se na čelo vrátil Sébastien Ogier před druhým Thierrym Neuvillem a třetím Ottem Tänakem. Problémy s alternátorem potkaly do té doby třetího Andrease Mikkelsena, pro kterého tím páteční program skončil. Náskok Sébastiena Ogiera v čele rally narostl již na 38,5 sekundy. Druhou pozici držel i nadále Dani Sordo a na třetí místo se po Mikkelsenově výpadku posunul Ott Tänak. Do první desítky se po čtvrté etapě propracovali také Elfyn Evans s Thierrym Neuvillem. Evansovi patřila devátá příčka a vicemistrovi světa 2017 desáté místo. Do vedení kategorie WRC 2 před Erica Camilliho se posunul český závodník Jan Kopecký.

Pátá rychlostní zkouška přinesla vítězství Elfynu Evansovi. Na druhé pozici se umístil Ott Tänak a třetí skončil Thierry Neuville. Sébastien Ogier navýšil svůj nások na 40,4 desetin sekundy. Dani Sordo ztratil po této RZ druhou pozici ve prospěch Otta Tänaka. Španěl poklesnul o jedno místo dozadu na bronzovou příčku. Craig Breen se po problémech s brzdami propadl ze sedmého místa až na chvost první desítky. Sedmá pozice po této rychlostní zkoušce patřila Bryanu Bouffierovi, osmá Elfynu Evansovi a devátá Thierrymu Neuvillovi. 

V šesté rychlostní zkoušce si druhý páteční triumf připsal Ott Tänak. Na druhém místě skončil Sébastien Ogier a třetí pozici obsadil Thierry Neuville. V čele i nadále zůstával pětinásobný šampion Ogier. Jeho bývalý týmový kolega Ott Tänak ale z jeho náskoku ukrojil 6,5 sekundy a jeho ztráta se ztenčila na 33,9 desetin sekundy. Třetím místě zůstal Dani Sordo, nicméně na záda mu po šesté RZ pořádně dýchal jezdec Toyoty Esapekka Lappi, který na čtvrté pozici ztrácel 1,6 desetin sekundy. Ze soutěže pro tento den odstoupil Kopeckého největší soupeř v kategorii WRC 2 Eric Camilli. Odstoupení francouzského jezdce vytvořilo obří rozestup mezi prvním a druhým místem, který nyní činil šest a půl minuty.

Sedmá rychlostní zkouška patřila Elfynu Evansovi. Za ním skončil se ztrátou pouhé jedné vteřiny Thierry Neuville a třetí čas si připsal Ott Tänak. Dalším odstoupivším se stal Stéphane Sarrazin. Dvaačtyřicetiletý Francouz urazil kolo u svého Hyundai. První pozice stále patřila Sébastienu Ogierovi. Jeho náskok na Otta Tänaka se ale po této etapě výrazně smrsknul a nyní činil pouze 19,3 desetin sekundy. Třetí Dani Sordo ztrácel na vedoucího Ogiera již minutu.

Poslední vložku dne si podmanil Thierry Neuville. Na druhém místě se umístil Jari-Matti Latvala a na třetím místě skončil Ott Tänak, který opět stáhl náskok Ogiera, který tak po pátku vedl před estonským jezdcem Toyoty už jen o 14,9 desetin sekundy. Třetí pozice patřila stále Danimu Sordovi(+59,7). Čtvrtý byl Esapekka Lappi(+1:09,9), pátý Jari-Matti Latvala(+1:10,1), šestý Kris Meeke(+2:45,5), sedmý Bryan Bouffier(+3:34,6), osmý Elfyn Evans(+4:01,7), devátý Thierry Neuville(+4:04,1) a bod za desáté místo měl po pátku ve svém držení Craig Breen(+5:06,6). Na čele kategorie WRC 2 se nacházel s obřím náskokem téměř osmi a půl minut český pilot stáje Škoda Motorsport Jan Kopecký, který v celkovém pořadí držel jedenáctou pozici s více než tříhodinovou na poslední bodovanou pozici. Druhá pozice v kategorii WRC 2 patřila Belgičanovi Guillaumeovi De Meviusovi a třetí Nizozemci Kevinu Abbringovi. Kategorii WRC 3 i nadále dominoval Francouz Jean-Baptiste Franceschi. Druhou pozici držel Taisko Lario a třetí Enrico Brazzoli.

sobota

Sobota začala velmi náročnou RZ9, ve které zvítězil navrátivší se do soutěže Andreas Mikkelsen, který dokázal na druhého Sébastiena Ogiera najet 22,2 desetin sekundy. Třetí pozici obsadil Jri-Matti Latvala. O šok se postaral italský závodník Andrea Nucita, který s vozem Fiat 124 Abarth Rally RGT zajel senzační čtvrtý čas! Mezi oběti této rychlostní zkoušky se bohužel zapsal také Dani Sordo, který havaroval a musel tak odstoupit ze třetí pozice, čímž podtrhl smůlu, která jezdce jihokorejské automobilky v Monte Carlu provází. Hned v první RZ se dostal do potíží Neuville, v pátek zradil alternátor Andrease Mikkelsena a v první sobotní RZ havaroval Sordo. Po RZ9 dokázal Sébastien Ogier navýšit svůj náskok v čele na jednu minutu a osmnáct vteřin. Na průběžné stupně vítězů se posunul Jari-Matti Latvala, který předstihl svého týmového kolegu Lappiho, jenž tak i nadále zůstával na čtvrtém místě. Po Sordově havárii se do bodované desítky posunul také Jan Kopecký.

RZ10 ovládl Ott Tänak. Druhý čas zajel Andreas Mikkelsen a třetí Esapekka Lappi. V průběžném pořadí stále vedl s pohodlným náskokem Sébastien Ogier před Ottem Tänakem a Jarim-Mattim Latvalou.

Ott Tänak zůstal na čele i v RZ11. Tu vhrál rozdílem patnácti vteřin před druhým Sébastienem Ogierem. Třetí pozici obsadil Elfyn Evans. Jedenáctá rychlostní zkouška byla smolná pro Esapekku Lappiho, který musel měnit kolo a skončil až osmnáctý. V čele rally se nadále držel Sébastien Ogier, kterého v první trojici stále doplňovali jezdci týmu Toyota- druhý Ott Tänak, který snížil jeho náskok na 48,1 desetn sekundy, a třetí Jari-Matti Latvala. Lappi zaplatil za své potíže ztrátou čtvrté pozice pádem na pátou příčku. Z toho těžil Kris Meeke, který se posunul na čtvrtou pozici. Progres zaznamenal také další britský závodník Elfyn Evans, který se posunul na šestou pozici před Bryana Bouffiera. Francouz tak klesl na sedmé místo.

Ve dvanácté RZ zvítězil Thierry Neuville. Na druhém místě skončil Ott Tänak a na třetím Esapekka Lappi. V čele setrval Sébastien Ogier. Ott Tänak ale znovu dokázal jeho náskok nepatrně stáhnout, tentokrát na 39,5 desetin sekundy. Na třetím místě zůstal Jari-Matti Latvala.

Sobotní program zakončila RZ13. I vní byl nejrychlejší Thierry Neuville. Jako druhý se umístil Elfyn Evans a třetí čas zajel Craig Breen. Čtyři rychlostní zkoušky před koncem soutěže tak vedl Sébastien Ogier s náskokem 33,5 sekundy před druhým Ottem Tänakem. Na třetí pozici se nacházel Tanakův týmový kolega Jari-Matti Latvala(+1:32,7). Na čtvrtou příčku se vrátil zpět Esapekka Lappi(+4:38,5), když předstihl Krise Meeka(+4:40,1), který se vrátil zpět na páté místo. Šestá příčka patřila Elfynu Evansovi(+5:00,2), na sedmou příčku se posunul Thierry Neuville(+5:33,6), osmý byl Bryan Bouffier(+5:43,4), devátý Craig Breen(+8:49,0) a nejlepší desítku uzavíral lídr WRC 2 Jan Kopecký(+14:04,4). Druhá pozice ve WRC 2 i nadále patřila Guillaumeovi De Meviusovi a třetí Eddiemu Sciessereovi. Ve WRC 3 vedl Enrico Brazzoli před druhým Amaurym Mollem a třetím Taiskem Lariem.

neděle

Závěrečný den soutěže zahájil vítězstvím na RZ14 Sébastien Ogier. Druhou pozici ve čtrnácté rychlostní zkoušce obsadil Thierry Neuville a třetí Esapekka Lappi. V celkovém pořadí navýšil Sébastien Ogier svůj náskok na čtyřicet pět vteřin. Druhý byl stále Ott Tänak a třetí Jari-Matti Latvala.

V patnácté rychlostní zkoušce triumfoval Thierry Neuville. Druhý čas zajel Andreas Mikkelsen a třetí Kris Meeke. Ogierův náskok v čele opět nepatrně narostl na 46,2 desetin sekundy a Francouz byl k vítězství prvního podniku nové sezony již velice blízka. Druhá příčka stále patřila Ottu Tänakovi a třetí Jari-Mattimu Latvalovi.

Šestnáctá rychlostní zkouška znovu přinesla výhru belgickému pilotovi Hyundai. Na druhém místě se umístil Elfyn Evans a třetí pozici obsadil Craig Breen. Sébastien Ogier opět navýšil svůj náskok ve vedení. Nyní již vedl o 57,9 desetin sekundy před Ottem Tänakem. Třetí místo stále patřilo Tanakovu týmovému kolegovi Jari-Mattimu Latvalovi.

V závěrečné powerstage si pro pět extra bodů dojel Kris Meeke, který RZ vyhrál. Druhé místo obsadil Thierry Neuville třetí Andreas Mikkelsen. Body získali také čtvrtý Jari-Matti Latvala a pátý Sébastien Ogier. Závěrečná vložka soutěže se nepovedla Esapekkovi Lappimu, který chyboval a v cíli ztratil na vítěze přes půl minuty. Vítězem úvodního podniku letošní sezony se stal Sébastien Ogier, který ukázal, že i v letošním roce bude velice silný a že ani po pěti titulech šampiona neztratil hlad po úspěchu. Pro Ogiera je to již šestá výhra v Monte Carlu. Zatímco pětkrát(2014,2015,2016.2017 a 2018) zde vyhrál v rámci mistrovství světa, svůj první triumf si zde připsal roku 2009, kdy byla rally součástí dnes již neexistujícího šampionátu IRC. Na druhém místě dokončil rally ještě v loňském roce Ogierův týmový kolega Ott Tänak, který tak při svém debutu u Toyoty rozhodně nezklamal. Japonská automobilka zde měla na pódiu dokonce dvojí zastoupení, neboť třetí skončil Jari-Matti Latvala. Čtvrtý končí nakonec Kris Meeke, pátý Thierry Neuville, šestý Elfyn Evans, až sedmý Esapekka Lappi, který po chybě v závěrečné RZ ztratil hned tři pozice, osmý Bryan Bouffier, devátý Craig Breen a jeden bod za desáté místo si z Monte Carla odváží Jan Kopecký, který navíc suverénně ovládl hodnocení WRC 2. Dobrý výkon podal také osmnáctiletý mladíček Kalle Rovanperä, který při svém druhém startu v MS obsadil jedenácté místo. V Monte Carlu sice Rovanperä v továrním týmu nestartoval, v dalších podnicích jej ale uvidíme v barvách týmu Škoda Motorsport. Andreas Mikkelsen, kterého potkaly v pátek potíže s alternátorem, se nakonec v celkovém pořadí umístil na čtrnáctém místě. Hrozbu nulového bodového zisku ale odvrátil v závěrečné etapě, kde skončil třetí a získal tak tři body do šampionátu. Jak již bylo uvedeno, v kategorii WRC 2 zvítězil dominantním způsobem Jan Kopecký. Na druhé pozici skončil Eddie Sciessere a na třetí Teemu Suninen. Ve WRC 3 zvítězil Enrico Brazzoli před druhým Amaurym Mollem a před třetím Taiskem Lariem.

Po prvním podniku vede šampionát Sébastien Ogier(26 bodů). Druhý je Ott Tänak(18), třetí Jari-Matti Latvala(17), čtvrtý Kris Meeke(17), pátý Thierry Neuville(14), šestý Elfyn Evans(8), sedmý Esapekka Lappi(6), osmý Bryan Bouffier(4), devátý Andreas Mikkelsen(3), desátý Craig Breen(2) a jedenáctý Jan Kopecký(1). V hodnocení týmů je na čele M-Sport Ford WRT(33). Shodný počet bodů jako M-Sport má také druhá Toyota Gazoo Racing WRT. Třetí pozice patří Citroënu Total Abu Dhabi WRT(12) a čtvrtá Hyundai Shell Mobis WRT(10). Ve WRC 2 je na čele šampionátu Jan Kopecký(25) před Eddiem Sciesserem(18), Teemu Suninenem(15) a Guillaumem De Meviusem(12). Ve WRC 3 vede Enrico Brazzoli(25). Druhá pozice patří Amaurymu Molleovi(18) a na třetím místě je po první rally sezony Taisko Lario(15).

Šampionát bude pokračovat již za tři týdny Švédskou rally, která se uskuteční 15.-18.února.

 

Sdílejte na:
Zavřít