Williamsův testman Valtteri Bottas mistrem formule GP3

Williamsův testman Valtteri Bottas mistrem formule GP3

Monza – Formuli 1 nedoprovází od roku 2010 po evropských velkých cenách jen GP2, ale i její „menší sestra“ formule GP3. Prvním mistrem tohoto silného šampionátu se minulý rok stala Sauberova trojka Esteban Gutierrez, letos byl úspěšný Valtteri Bottas. 22letý Fin se hned po posledním závodě v Monze vydal do Vairana, kde testoval Williams-F1.

Třicet mladých talentů se letos smělo předvést statisícovému publiku formule 1 při osmi podnicích. Pohled do depa jezdců pozorovateli rychle prozradí, že právě zde nalezne s velkou pravděpodobností velká jména budoucnosti – oproti skomírajícím evropským šampionátům formule 3 je GP3 totiž velmi vitálně obsazena. Deset špičkových týmů nasazuje po třech vozech Dallara a na trati je od prvního volného tréninku zaručeně rušno. Kdo se zde dostane mezi prvních pět, ten skutečně musí něco umět.

To, že „něco umí“ se o Valtteri Bottasovi ví již déle. Zdá se ovšem, že tichý, usměvavý Fin není zrovna miláčkem sponzorů. Po několika sezonách ve formuli 3 by již vlastně dávno měl jezdit GP2, kvůli nedostatku peněz byl ovšem nakonec rád, že dostal příležitost v GP3 u týmu ART-Lotus. „Tahle autíčka mne toho již příliš nenaučí. Šlo jen o to, vyhrát titul a doporučit se pro GP2,“ přiznává Bottas, který svou šanci naplno využil. Po poněkud zdrženlivém nástupu do sezony se projevil jako s odstupem nejvyzrálejší jezdec pole, čtyřikrát vyhrál a v sobotu večer mohl v Monze slavit předčasný zisk titulu. Valtteri je již třetím rokem testovacím jezdcem Williamsu a hned po Monze směl znovu usednout do vozu F1 při zkouškách ve Vairanu. Bottasovi lze jen přát, že si jeho talentu letos všimli vedle Sira Franka i mecenáši, kteří mu umožní postup do GP2.

Jeho největším soupeřem byl týmový kolega James Calado. Angličan přišel do GP3 z britské F3. Sice pilně sbíral body, vyhrát dokázal ale jen ve Valencii. Nejlepším pilotem, který se nemohl spolehnout na přípravu vozu stáje ART, byl Nigel Melker. Finančně velmi dobře zabezpečený Nizozemec (za stáj Mücke startuje paralelně i v evropském mistrovství F3) sice dobře začal, koncem ročníku ale na nejrychlejší často nestačil.

Dalšími nadějemi, které se mohly těšit z vítězství před publikem Grand Prix, byli Švýcar Nico Müller, Britové Williamson, Quaife-Hobbs a Sims, Novozélanďané Mitch Evans a Richie Stanaway, Portugalec Felix da Costa a slibný Indonésan Rio Haryanto. Dokonce na Maďara Tamáse Kisse se jednou usmálo štěstí, když vyhrál v Barceloně.

Mnoho těchto jmen by se mělo ještě tento rok přesunout do kokpitů GP2. V zářijových testech GP2 v Jerezu a v říjnu v Barceloně mohou mladíci z GP3 ukázat, co dovedou se silnějším vozem. V polovině listopadu pak dostanou šanci zazávodit si v nemistrovském podniku GP2 v Abú Zabí v rámci velké ceny F1.

Také příští sezona GP3 slibuje dobrý sport. V Monze se depem procházel bývalý mistr světa F1 Damon Hill a hledal vhodný tým pro svého syna. Ten se může roku 2012 postavit mimo jiné potomkovi Dereka Dalyho: Connor Daly se během letošní sezony silně zlepšil a bude patřit mezi favority.

 

 

 

 

Celkový výsledek šampionátu GP3 roku 2011:

1. Valtteri Bottas (Fin.) ART                   62 b.
2. James Balado (Brit.) ART                    55 b.
3. Nigel Keller (Niz.)  Mücke                  38 b.
4. Nico Müller (Švý.)  Jezer                     36 b.
5. Adrian Quaife-Hobbs (Brit.) Manor  36 b.
6. Alexander Sims (Brit.) Status            34 b.
7. Rio Haryanto (Indo.) Manor              31 b.
8. Lewis Williamson  (Brit.) Arden         31 b.
9. Mitch Evans (N.Zél.)  Arden               29 b.
10. Andrea Caldarelli (It.)  Tech1         20 b.    

Sdílejte na:
Zavřít