VC Itálie: Tisková konference po kvalifikaci

VC Itálie: Tisková konference po kvalifikaci

O dosavadním průběhu víkendu. O problémech Alonsa v poslední části kvalifikace. O důležitosti nedělního závodu, zvláště pro Felipeho Massu.

Q: Lewisi, v první a druhé části kvalifikace byl Fernando na ferrari nejrychlejší, vám se ale podařilo nechat si to nejlepší na poslední část.
Lewis Hamilton: Jo, byl to náročný víkend, ale zapracovali jsme na nastavení a kluci odvedli skvělou práci. Takže gratuluji týmu, je to skvělé, že já a Jenson jsme na předních pozicích.

Q: Jensone, celý víkend jste byl velmi blízko. Jak vidíte závod z místa, z kterého startujete?
Jenson Button: V první řadě bych jen zopakoval, co už řekl Lewis. Pro tým je fantastické mít oba jezdce v první řadě. Myslím, že poslední závody prokázali naši sílu a kvalifikovat se do první řady je skvělé – nejsem si jist, jestli se to již někomu letos podařilo. Přestože startujeme z první řady, tak to rozhodně nebude jednoduché, ale je to nejlepší umístění na roštu.

Q: Felipe, dnes jsme v tréninku viděli vaši spolupráci s Fernandem a poté i v kvalifikaci. Vám se to vyplatilo, ale co Fernando?
Felipe Massa:
Upřímně si myslím, že měl potíže. Chci říct, že kvalifikaci měl dobře rozjetou, takže nevím, co se přihodilo, ale v poslední části měl problém a nebyl tak schopen dokončit kolo. Stejně jsem ale spokojen s tím, jak se mi vedlo. Nejlepší kolo jsem zajel při svém posledním výjezdu. Toto je pro nás vždy ten nejdůležitější závod, takže se již těším.

Q: Zpátky k vám Lewisi, zmínil jste, že je to náročný víkend a mimo okruh je mnoho rozptýlení. Bude pro vás snadné soustředit se pouze na zítřejší závod?
LH:
Je pozitivní, že tento víkend jsem moc rozptýlení neměl. Podpora mojí rodiny a přátel je vždy neuvěřitelná, takže si to užívám. Zatím jde vše hladce.

Q: Lewisi, dobrá práce, zatím to vypadá na perfektní víkend, ale dnes jste to nazval slušnou polovinou kola – na pole position to ale stačilo…
LH:
Myslím, že trénink byl lepší. Zajížděl jsem v něm mnohem lepší kola, ale nemůžu si stěžovat. Obecně si ale nemyslím, že kterékoli kolo bylo dostatečně dobré. V mém druhém kole jsem byl o pár desetin rychlejší, ale dostal jsem se do kolony, takže jsem nebyl schopen se zlepšit, ale nicméně jsem šťastný a také jsem šťastný za tým, protože odvádí fantastickou práci.

Q: Statistiky říkají, že za posledních deset let se mnoho vítězů zrodilo z pole position, nějak devět z deseti. Takže to vám též může dodat odvahu.
LH:
Nijak zvlášť – myslím, že ten jeden, co nevyhrál, jsem byl právě já! Nejspíš v roce 2009, kdy jsem také získal pole position.

Q: Zdá se, že do začátku víkendu jste vykročit pravou nohou a včera jste řekl, že to potřebuje doladit. Pokračuje to i nadále?
LH:
Jo, jo, je třeba si zvyknout na nastavení. Je to nádherná trať a myslím, že čím více na ní jezdíte, tak si toho více vážíte. Rozhodně musíte tento okruh respektovat. Fanoušci jsou též úžasní.

Q: Určitě je skvělé mít oba jezdce McLarenu v přední řadě, ale je lepší mít vedle sebe týmového kolegu nebo byste preferoval někoho jiného?
LH:
Není to ani špatné ani dobré. Dobré je to pro tým, zítra můžeme získat maximální počet bodů. Tak to vidím já.

Q: Jensone, minulý týden jste vyhrál a dnes jste získal první řadu. Jaké jsou vaše pocity?
JB:
Relativně jsem šťastný. Víkend jsem docela dobře odstartoval. V pátek jsme zkoušeli pár věcí, o kterých si myslím, že ne zrovna dobře fungovaly, takže odpoledne jsme se trochu trápili. Dnes bylo auto mnohem lepší.

Q: Felipe, toto je vaše letošní nejlepší umístění, závodíte před domácím publikem, takže musíte být velmi spokojen.
FM:
Jo, s tímto místem jsem hodně spokojený. Zítra to bude pro mě důležitý závod.

Q: (Andrea Cremonesi – La Gazzetta dello Sport) Lewisi, řekla vám boxová zídka, že má Fernando problém? A když jste to zjistil, byla to pro vás úleva? V kvalifikaci to vypadalo na boj mezi vámi a Fernandem.
LH:
O žádném problému jsem neslyšel. Během svého prvního kola jsem to viděl v televizi.

Q: (Vladimir Rogovets – Znymya Ynosty) Felipe, Monza je pro vás obvykle dobrým okruhem. Můžeme našim čtenářům říci, že Massa znovu objevil svůj talent?
FM:
Jo. S autem jsem spokojen. Byli jsme schopni zajet dobré kolo, takže míříme správným směrem. Bohužel jsem zde zatím ještě ve Formuli 1 nevyhrál, ale pár dobrých závodů jsem měl. Před vstupem do Formule 1 jsem zde vyhrál všechny závody, co jsem odjel, takže je to pěkná trať.

Q: (Vincent Marre – Sport Zeitung) Lewisi, jak jste se na dnešek psychicky připravoval? V porovnání s ostatními závody, změnilo se něco? Jaké jsou vaše rituály?
LH:
V podstatě je to pořád stejné. V pár závodech jsem se již kvalifikoval do první řady, takže pokračuji ve stejných věcech. Myslím, že letos jsem v první řadě stál devětkrát nebo nějak tak, takže to pro nás byla dobrá kvalifikace.

Q: (Livio Oricchio – O Estado de Sao Paulo) Felipe, v porovnání jak jste si vedl v pátek a dnes ráno, je reálné věřit, že v 53 kolech můžete McLaren porazit?
FM:
Je to směr, kterým se vždy musíme vydat. Na start jdeme s myšlenkami na vítězství, myslíme na to, jak odvést maximum, abychom zvítězili, a zítra to bude stejné. Jsou velmi silní a rychlí, ale čeká nás 53 kol. Víme, jak v porovnání s kvalifikací může být závod odlišný.

Q: (Vladimir Rogovets – Znamya Ynosty) Jensone, příští rok pravděpodobně nebudete mít stejného týmového kolegu. Dává vám to větší motivaci bojovat?
JB:
Kam se chystám? Omlouvám se, ale o tomto slyším poprvé.

Q: (Vladimir Rogovets – Znamya Ynosty) Vám to Lewisi dává větší motivaci?
JB:
Ano. Myslím, že všichni máme rádi dobrý boj a výzvy. Když máte konkurenceschopného týmového kolegu, tak si občas pomyslíte „sakra“, někdy si přejete, abyste neměli tak silného kolegu, ale většinu času je to dobré, protože vás to tlačí. Jsou tu jak pozitiva, tak i negativa, ale podle mě převažují ty klady.
FM: Jaká jsou ty negativa?

Q: (Andrea Cremonesi – La Gazzetta dello Sport) Pokud se nepletu, žádný z vás zde ve Formuli 1 nezvítězil. Můžete nám vysvětlit vaše dnešní pocity o tom, že zítra máte nejlepší šanci vyhrát? Felipe, myslím, že pro vás je důležité skončit i na podiu. Vždyť od Velké Ceny Německa 2010 jste tam chyběl, nebo od Korei?
FM:
Jo. Pro všechny je to důležité. Žádný z nás zde ještě nevyhrál, takže je to důležité pro všechny, zvláště pro mě. Vím jak moc. Jak už jsem řekl, budu se snažit vyhrát.

Q: (Sylvia Arias – Parabrisas Argentina) Felipe, cítíte nějaký extra tlak? Každý z nás ví, jak moc je to pro vás důležité a očekáváme to nejlepší, ale cítíte se pod tlakem?
FM:
Myslím, že toho tlaku jsem si vědom. Musíme se hlavně soustředit na závod. Jak pro mě, tak i pro tým to bude zítra velmi důležité. Když závodíte za Ferrari tak jste vždy pod tlakem.

Q: Bob McKenzie – Daily Express) Jensone a Lewisi, Martin v televizi řekl, že první zatáčka bude zajímavá. Jak myslíte, že to mezi vámi bude těsné? Diskutovali jste o tom nebo budete prostě závodit?
LH:
Budeme závodit.
JB: Nezáleží na tom, kdo je vedle vás. První zatáčka je vždy zajímavá, zvláště tady. Je rozumné tu zatáčku trochu přetáhnout. Nemůžete jen tak zatočit.

Q: Lewisi, v první a druhé části kvalifikace byl Fernando na ferrari nejrychlejší, vám se ale podařilo nechat si to nejlepší na poslední část.
Lewis Hamilton:
Jo, byl to náročný víkend, ale zapracovali jsme na nastavení a kluci odvedli skvělou práci. Takže gratuluji týmu, je to skvělé, že já a Jenson jsme na předních pozicích.

Q: Jensone, celý víkend jste byl velmi blízko. Jak vidíte závod z místa, z kterého startujete?
Jenson Button: V první řadě bych jen zopakoval, co už řekl Lewis. Pro tým je fantastické mít oba jezdce v první řadě. Myslím, že poslední závody prokázali naši sílu a kvalifikovat se do první řady je skvělé – nejsem si jist, jestli se to již někomu letos podařilo. Přestože startujeme z první řady, tak to rozhodně nebude jednoduché, ale je to nejlepší umístění na roštu.

Q: Felipe, dnes jsme v tréninku viděli vaši spolupráci s Fernandem a poté i v kvalifikaci. Vám se to vyplatilo, ale co Fernando?
Felipe Massa:
Upřímně si myslím, že měl potíže. Chci říct, že kvalifikaci měl dobře rozjetou, takže nevím, co se přihodilo, ale v poslední části měl problém a nebyl tak schopen dokončit kolo. Stejně jsem ale spokojen s tím, jak se mi vedlo. Nejlepší kolo jsem zajel při svém posledním výjezdu. Toto je pro nás vždy ten nejdůležitější závod, takže se již těším.

Q: Zpátky k vám Lewisi, zmínil jste, že je to náročný víkend a mimo okruh je mnoho rozptýlení. Bude pro vás snadné soustředit se pouze na zítřejší závod?
Lewis Hamilton: Je pozitivní, že tento víkend jsem moc rozptýlení neměl. Podpora mojí rodiny a přátel je vždy neuvěřitelná, takže si to užívám. Zatím jde vše hladce.

Q: Lewisi, dobrá práce, zatím to vypadá na perfektní víkend, ale dnes jste to nazval slušnou polovinou kola – na pole position to ale stačilo…
Lewis Hamilton: Myslím, že trénink byl lepší. Zajížděl jsem v něm mnohem lepší kola, ale nemůžu si stěžovat. Obecně si ale nemyslím, že kterékoli kolo bylo dostatečně dobré. V mém druhém kole jsem byl o pár desetin rychlejší, ale dostal jsem se do kolony, takže jsem nebyl schopen se zlepšit, ale nicméně jsem šťastný a také jsem šťastný za tým, protože odvádí fantastickou práci.

Q: Statistiky říkají, že za posledních deset let se mnoho vítězů zrodilo z pole position, nějak devět z deseti. Takže to vám též může dodat odvahu.
Lewis Hamilton: Nijak zvlášť – myslím, že ten jeden, co nevyhrál, jsem byl právě já! Nejspíš v roce 2009, kdy jsem také získal pole position.

Q: Zdá se, že do začátku víkendu jste vykročit pravou nohou a včera jste řekl, že to potřebuje doladit. Pokračuje to i nadále?

LH: Jo, jo, je třeba si zvyknout na nastavení. Je to nádherná trať a myslím, že čím více na ní jezdíte, tak si toho více vážíte. Rozhodně musíte tento okruh respektovat. Fanoušci jsou též úžasní.

Q: Určitě je skvělé mít oba jezdce McLarenu v přední řadě, ale je lepší mít vedle sebe týmového kolegu nebo byste preferoval někoho jiného?
LH: Není to ani špatné ani dobré. Dobré je to pro tým, zítra můžeme získat maximální počet bodů. Tak to vidím já.

Q: Jensone, minulý týden jste vyhrál a dnes jste získal první řadu. Jaké jsou vaše pocity?
JB: Relativně jsem šťastný. Víkend jsem docela dobře odstartoval. V pátek jsme zkoušeli pár věcí, o kterých si myslím, že ne zrovna dobře fungovaly, takže odpoledne jsme se trochu trápili. Dnes bylo auto mnohem lepší.

Q: Felipe, toto je vaše letošní nejlepší umístění, závodíte před domácím publikem, takže musíte být velmi spokojen.
FM: Jo, s tímto místem jsem hodně spokojený. Zítra to bude pro mě důležitý závod.

Q: (Andrea Cremonesi – La Gazzetta dello Sport) Lewisi, řekla vám boxová zídka, že má Fernando problém? A když jste to zjistil, byla to pro vás úleva? V kvalifikaci to vypadalo na boj mezi vámi a Fernandem.
LH: O žádném problému jsem neslyšel. Během svého prvního kola jsem to viděl v televizi.

Q: (Vladimir Rogovets – Znymya Ynosty) Felipe, Monza je pro vás obvykle dobrým okruhem. Můžeme našim čtenářům říci, že Massa znovu objevil svůj talent?
FM: Jo. S autem jsem spokojen. Byli jsme schopni zajet dobré kolo, takže míříme správným směrem. Bohužel jsem zde zatím ještě ve Formuli 1 nevyhrál, ale pár dobrých závodů jsem měl. Před vstupem do Formule 1 jsem zde vyhrál všechny závody, co jsem odjel, takže je to pěkná trať.

Q: (Vincent Marre – Sport Zeitung) Lewisi, jak jste se na dnešek psychicky připravoval? V porovnání s ostatními závody, změnilo se něco? Jaké jsou vaše rituály?
LH: V podstatě je to pořád stejné. V pár závodech jsem se již kvalifikoval do první řady, takže pokračuji ve stejných věcech. Myslím, že letos jsem v první řadě stál devětkrát nebo nějak tak, takže to pro nás byla dobrá kvalifikace.

Q: (Livio Oricchio – O Estado de Sao Paulo) Felipe, v porovnání jak jste si vedl v pátek a dnes ráno, je reálné věřit, že v 53 kolech můžete McLaren porazit?
FM: Je to směr, kterým se vždy musíme vydat. Na start jdeme s myšlenkami na vítězství, myslíme na to, jak odvést maximum, abychom zvítězili, a zítra to bude stejné. Jsou velmi silní a rychlí, ale čeká nás 53 kol. Víme, jak v porovnání s kvalifikací může být závod odlišný.

Q: (Vladimir Rogovets – Znamya Ynosty) Jensone, příští rok pravděpodobně nebudete mít stejného týmového kolegu. Dává vám to větší motivaci bojovat?
JB: Kam se chystám? Omlouvám se, ale o tomto slyším poprvé.

Q: (Vladimir Rogovets – Znamya Ynosty) Vám to Lewisi dává větší motivaci?
JB: Ano. Myslím, že všichni máme rádi dobrý boj a výzvy. Když máte konkurenceschopného týmového kolegu, tak si občas pomyslíte „sakra“, někdy si přejete, abyste neměli tak silného kolegu, ale většinu času je to dobré, protože vás to tlačí. Jsou tu jak pozitiva, tak i negativa, ale podle mě převažují ty klady.
FM: Jaká jsou ty negativa?

Q: (Andrea Cremonesi – La Gazzetta dello Sport) Pokud se nepletu, žádný z vás zde ve Formuli 1 nezvítězil. Můžete nám vysvětlit vaše dnešní pocity o tom, že zítra máte nejlepší šanci vyhrát? Felipe, myslím, že pro vás je důležité skončit i na podiu. Vždyť od Velké Ceny Německa 2010 jste tam chyběl, nebo od Korei?
FM:
Jo. Pro všechny je to důležité. Žádný z nás zde ještě nevyhrál, takže je to důležité pro všechny, zvláště pro mě. Vím jak moc. Jak už jsem řekl, budu se snažit vyhrát.

Q: (Sylvia Arias – Parabrisas Argentina) Felipe, cítíte nějaký extra tlak? Každý z nás ví, jak moc je to pro vás důležité a očekáváme to nejlepší, ale cítíte se pod tlakem?
FM: Myslím, že toho tlaku jsem si vědom. Musíme se hlavně soustředit na závod. Jak pro mě, tak i pro tým to bude zítra velmi důležité. Když závodíte za Ferrari tak jste vždy pod tlakem.

Q: Bob McKenzie – Daily Express) Jensone a Lewisi, Martin v televizi řekl, že první zatáčka bude zajímavá. Jak myslíte, že to mezi vámi bude těsné? Diskutovali jste o tom nebo budete prostě závodit?
LH: Budeme závodit.
JB: Nezáleží na tom, kdo je vedle vás. První zatáčka je vždy zajímavá, zvláště tady. Je rozumné tu zatáčku trochu přetáhnout. Nemůžete jen tak zatočit.

Sdílejte na:
Zavřít