V úvodním závodě sezóny si dojel pro vítězství Bottas

V úvodním závodě sezóny si dojel pro vítězství Bottas

V prvním závodě sezóny si dojel pro vítězství Valtteri Bottas. Se druhou pozicí se musel spokojit Lewis Hamilton, na pódium vystoupil také Max Verstappen.

Volné tréninky a kvalifikace se staly v Melbourne jasnou záležitostí Lewise Hamiltona. V závodě ale Brit o své vedení přišel již na startu, když se před něj posunul jeho týmový kolega Valtteri Bottas.

Třetí příčku si udržel Sebastian Vettel před Maxem Verstappenem a Charlesem Leclercem. Monačan se sice na okamžik dokázal před pilota Red Bullu posunout, poté však doplatil na těsný souboj se svým týmovým kolegou v první zatáčce a spadl zpátky na svou startovní pozici.

Úvodní metry nové sezony se ale bohužel nepodařilo přestát všem pilotům bez úhony. Ne zrovna šťastně totiž začalo působení u Renaultu pro Daniela Ricciarda, neboť domácí závodník hned na cílové rovince přišel po výjezdu na trávník o přední přítlačné křídlo.

Bývalý pilot Red Bullu ovšem nebyl jediným závodníkem, který o tuto komponentu přišel. Po kontaktu s Pierrem Gaslym totiž ztratil přední křídlo i Robert Kubica a jak Ricciardo, tak navrátivší se Polák museli na konci úvodního okruhu navštívit své mechaniky.

V následujících kolech závodu si hlídal Valtteri Bottas vedení a ujížděl svému týmovému kolegovi. Rozestup mezi dvojicí „stříbrných šípů“ činil v 9. kole již tři sekundy.

Ve stejném okruhu se ocitl v problémech Charles Leclerc. Nová posila Ferrari totiž vycestovala v první zatáčce mimo trať. Monačan ovšem disponoval dostatečným náskokem na šestého Magnussena a za svou chybu tak ztrátou pozice platit nemusel.

V 11. kole závodu pak došlo k prvnímu letošnímu odstoupení. Kvůli potížím s motorem totiž vedle nájezdu do boxů odstavil svůj vůz pilot McLarenu Carlos Sainz Jr. Španělský závodník, kterému nepřálo štěstí již ve včerejší kvalifikaci, si tak svůj debutový víkend v barvách wokingské stáje jistě za rámeček nedá.

Na konci následujícího okruhu pak odstartovaly zastávky v boxech, když jako první se vydal na výměnu obutí Kimi Räikkönen.

Z jezdců na čelních pozicích pak navštívil své mechaniky nejdříve Sebastian Vettel, jenž si svůj pitstop odbyl ve 14. kole.

V následujícím okruhu pak pilota Ferrari následoval ze druhého místa také Lewis Hamilton. Ve stejném kole jako úřadující šampion navštívil své mechaniky rovněž Romain Grosjean, který do té doby figuroval na sedmé příčce.

Během Francouzovy zastávky došlo tak trochu k déjá vu, když došlo k problémům s utažením levého předního kola. Pilot Haasu tak přišel o drahocenný čas, kvůli kterým se propadl za Hülkenberga, Räikkönena a také Norrise.

Ve 23. kole byl povolán k mechanikům také lídr závodu Valtteri Bottas, který ještě před návštěvou boxů dokázal zaznamenat dvě nejrychlejší kola a na závodní trať se tak vrátil s pohodlným náskokem před svým týmovým kolegou.

Svým pitstopem pustil Bottas na dvě kola do čela Maxe Verstappena, než se i pilot Red Bullu odebral ve 25. kole do boxů.

Zajímavé věci se mezi tím odehrávaly také v bitvě o pozice ve spodních patrech elitní desítky. Zde se totiž po zastávkách v boxech dokázali Lance Stroll a Daniil Kvjat posunout před Norrise s Grosjeanem. Britsko-francouzské duo ztratilo spoustu času za zády Antonia Giovinazziho, který i přes jízdu na ojetých pneumatikách statečně vzdoroval.

Italského závodníka pak navíc poté, co v 28. kole konečně zastavil, potkal stejný problém jako Romaina Grosjeana, když jeho mechanici měli potíže s utažením levého předního kola. O kolo později následoval Giovinazziho v boxech Charles Leclerc.

Ve 30. kole se začalo přiostřovat také v boji o třetí místo. K Sebastianu Vettelovi se totiž začal přibližovat Max Verstappen. O kolo později se pak Nizozemec na provizorní stupně vítězů opravdu dostal, když se před čtyřnásobného šampiona posunul ve třetí zatáčce předjížděcím manévrem po vnější straně.

Ve stejné době také vyvrcholilo trápení Verstappenova bývalého týmového kolegy Ricciarda, který u mechaniků odstavil svůj vůz a domácí velká cena tak pro něj skončila předčasně. Ve 33. kole pak doplnil listinu odstoupivších také Romain Grosjean. Pilot Haasu dal opět vzpomenout na loňský rok, když odstavil svůj vůz s uvolněným levým kolem.

Na třetí pozici pak zůstával stále při chuti Max Verstappen, který se po překonání Vettela nyní dotahoval na Lewise Hamiltona.

Bojovalo se také o poslední bodovanou desátou příčku, kde na Lance Strolla dotíral Daniil Kvjat. Ve třetí zatáčce 38. kola se pak pilot Toro Rosso odhodlal k útoku. Rusovi se ovšem útok nevydařil, když byl příliš široký a vyjel mimo trať.

Na konci tohoto okruhu absolvoval pitstop také šestý Pierre Gasly, který zůstával jediným pilotem bez zastávky v boxech. Francouzskému závodníkovi se ale v nejlepší desítce udržet nepodařilo, když se vrátil na 11. místo právě za Kvjatem.

V 50. kole utrpěly velkou ránu naděje Maxe Verstappena na zisk druhé pozice, když se 22letý pilot ocitl mimo trať a jeho ztráta na Hamiltona tak okamžitě překročila tři sekundy.

Zajímavá zápletka se nám začínala rýsovat také mezi piloty Ferrari, když se Leclerc přibližoval k Vettelovi. K souboji ale nakonec nedošlo. Monacký závodník totiž v závěru dost možná z důvodu týmového příkazu zvolnil.

Cílem závodu projel Valtteri Bottas s náskokem necelých 21 sekund před svým týmovým kolegou Lewisem Hamiltonem a po loňské sezoně bez jediného prvenství si tak v roce 2019 po dominantním výkonu připisuje triumf již v úvodním závodě. Z Melbourne navíc Fin odjíždí hned s 26 body, když v posledním okruhu uzmul nejrychlejší kolo Maxi Verstappenovi a získal tak bod navíc.

Právě pilot Red Bullu, který svou ztrátu na Hamiltona dokázal v posledních kolech stlačit ještě na 1,6 desetin sekundy, byl v cíli odmávnut na třetí příčce a hned na první pokus tak dokázal vybojovat pro spojení Red Bull-Honda pódiový výsledek. Pro japonskou značku se navíc jedná o první stupně vítězů od návratu do královny motorsportu.

Jezdci Ferrari skončili těsně pod stupni vítězů, když Sebastian Vettel obsadil čtvrtou příčku a Charles Leclerc byl při své premiéře za maranellskou stáj klasifikován jako pátý.

Nejlepším pilotem ze „zbytku světa“ byl v cíli šestý Kevin Magnussen. Sedmou pozici obsadil Nico Hülkenberg, bodovat se při premiérách v nových působištích podařilo také osmému Kimimu Räikkönenovi s devátým Lancem Strollem a bodem za desáté místo oslavil návrat do královny motorsportu Daniil Kvjat. Rus proťal cílovou pásku jen těsně za Gaslym, jenž tak z náročného premiérového víkendu v barvách Red Bullu vyšel bodově naprázdno.

 

Sdílejte na:
Zavřít