V Rakousku vítězí po stíhací jízdě Verstappen

Ve Velké ceně Rakouska si dojel pro vítězství Max Verstappen, který se na nejvyšší stupeň vítězů probojoval po vynikající stíhací jízdě.

Se sobotním bojem o startovní pozice se na Red Bull Ringu dokázal vypořádat nejlépe Charles Leclerc. Formu si pilot Ferrari dokázal přenést také do závodu, kterému zprvu dominoval a vše nasvědčovalo tomu, že po smolném závěru Velké ceny Bahrajnu jej již tentokrát premiérový triumf nemine.

Realizace tohoto scénáře ale přeci jen narazila i nyní a to na překážku jménem Max Verstappen. Nizozemskému závodníkovi se sice vstup do závodu nevydařil, když na startu „zaspal“ a ze 2. příčky se propadl až na osmou. Ještě před pitstopy se ale pilot Red Bullu dokázal propracovat na 5. pozici a během nich navíc povyskočil ještě o místo výše. 21letý závodník využil časové ztráty Lewise Hamiltona, který byl nucen vyměnit přední přítlačné křídlo.

Ani tím ale Verstappenův vzestup neskončil. V 50. kole se totiž dokázal posunout na 3. místo před Sebastiana Vettela, následně pokořil o 6 kol později do té doby druhého Valtteriho Bottase a jeho tažení pak vyvrcholilo dvě kola před cílem, když si v zatáčce Remus smlsnul i na Leclercovi.

Ve zbývajících okruzích si pak již pilot Red Bullu nenechal vedoucí pozici od nikoho vzít a vybojoval nejen první letošní vítězství pro sebe a Red Bull, ale také premiérový triumf pro Hondu od jejího návratu do královny motorsportu v roce 2015.

Leclerc si tak i tentokrát musel nechat na premiérové prvenství zajít chuť, když proťal cílovou pásku jako druhý se ztrátou 2,7 desetin sekundy. Stále ovšem existuje šance, že by výsledky ještě mohly doznat změn. V rozhodujícím souboji mezi Verstappenem a Leclercem totiž došlo ke kontaktu, který je nyní předmětem šetření sportovních komisařů.

„Mladou krev“ doprovodil na stupně vítězů Valtteri Bottas, jemuž se podařilo udržet svou startovní pozici a projel pod šachovnicovým praporkem na 3. místě.

Až na 9. pozici začínal závod pro Sebastiana Vettela. Němec se ale ještě před první sérií zastávek v boxech dokázal posunout na 4. místo a po ní se i navzdory zdržení při výměně pneumatik vyskočil dokonce na 3. příčku, když i on využil Hamiltonových potíží.

Po předjetí Maxem Verstappenem se ale čtyřnásobný šampion rozhodl navštívit mechaniky ještě jednou, což pro něj znamenalo propad na 5. pozici.

Z tohoto místa se ale nakonec ještě dokázal „odlepit“, když se v předposledním okruhu posunul na 4. místo před Lewise Hamiltona.

Úřadující šampion tak zažil z hlediska výsledků svou nejhorší letošní velkou cenu, když pod šachovnicovým praporkem projel na 5. příčce. Brit se ovšem i nadále může těšit ze solidního náskoku 31 bodů na čele průběžného pořadí, když jeho týmový kolega Bottas stáhl pouze 5 bodů.

Šestou příčkou v cíli zajistil McLarenu další slušný bodový příděl Lando Norris. Britský nováček zazářil zejména při startu, když se na moment dokázal posunout dokonce i před svého krajana Hamiltona na 3. pozici.

Sedmý dojel Pierre Gasly následovaný druhým pilotem McLarenu Carlosem Sainzem Jr., který se dokázal na 8. místo prodrat i navzdory startu ze zadních pozic.

Bodovanou desítku uzavřela dvojice jezdců Alfy Romeo. Devátý dojel Kimi Räikkönen, jenž v úvodu figuroval dokonce na 4. místě, a desáté místo obsadil Finův týmový kolega Antonio Giovinazzi. Ital se tak může radovat ze svého premiérového bodu ve Formuli 1.

Ani podnik ve Štýrsku se neobešel bez penalizací. Průjezdem boxy byl totiž potrestán pilot týmu Haas Kevin Magnussen, který na startovním roštu stál mimo svůj slot.