Skončila tradiční stáj GP2 a F3000 Super Nova – fotovzpomínky na tým Davida Searse

Skončila tradiční stáj GP2 a F3000 Super Nova – fotovzpomínky na tým Davida Searse

Minulý víkend ohlásil David Sears, že jeho tým Super Nova do sezony 2012 nenastoupí. GP2 tím ztratila jednu z nejtradičnějších stájí. Super Nova se může ohlédnout po pěti titulech ve formuli 3000 a sedmi vítězství v GP2.

Byl to Sears u koho směl i Josef Král absolvovat svou první sezonu v GP2. Odchod organizace z Thedfordu v anglickém Norfolku je nemalým překvapením. A to nejen proto, že byl oficiálně ohlášen až teď, dva týdny před prvnímy testy GP2 v Jerezu. Její zaladatel David Sears, syn legendy cetovních vozů Jacka Searse, platí za jednoho z nejvlivnějších činitelů motorsportu Velké Británie a účast jeho stáje byla uplynulá dvě desetiletí pevnou zárukou kvality v šampionátech bezprostředně pod formulí 1. V posledních letech Super Nova ovšem již jen zřídka slavila velké úspěchy. Přesto se dá konec Super Novy porovnat například s eventuálním odchodem Williamsu z F1.

David Sears byl nadějným pilotem Formule Ford a až do osmdesátých let pilotoval sportovní prototypy. Svou vlastní stáj založil roku 1991 za podpory skupiny financující kariéru budoucího japonského pilota F1 Taki Inoueho. Po třech sezonách v japonské F3 tým postoupil do mezinárodního šampionátu F3000 (tehdejší GP2). Vedle nezkušeného Inoueho to byl výborný Ital Vincenzo Sospiri, kdo se ihned postaral o špičkové výsledky Searsových tradičně tmavomodrých vozů. Mistrovství zakončil jako čtvrtý a o rok později jej sekundován Brazilcem Ricardem Rossetem s přehledem vyhrál. Vincenzo zůstal se Searsem spjat dodnes a vede jeho satelitní organizaci EuroNova v mistrovství AutoGP.

Searsova organizace se od té doby stala měřítkem pro celou konkurenci F3000 – často nedosažitelným: roku 1996 se budoucí vítěz Indy500 pilot Kenny Brack stal těsně vicemistrem, příští dvě sezony znamenaly v podání Ricarda Zonty a Juana-Pabla Montoyi další dva tituly. Roku 1999 dokázal Searsovu jedničku Jasona Watta porazit jen geniální Nick Heidfeld, již další rok se Britové ovšem mohli radovat z dalšího titulu, když se mistrem stal Bruno Junqueira na voze týmu Den Bla Avis, což byla na čas Searsova druhá stáj v F3000.

Příští rok byl Searsovou jedničkou Mark Webber a stal se za Justinem Wilsonem vice-mistrem. O poslední titul Super Novy se pak roku 2002 po skandální diskvalifikaci Tomáše Engeho postaral Sebastien Bourdais.

Searsova úzká spolupráce s Renaultem a později se stájí F1 Eddieho Jordana, dlouho poukazovala, na to, že David jednoho dne povede Super Novu do F1. K tomu ale nikdy nedošlo a jeho stáj se od sezony 2005 stala pevnou součástí nové vzkvétající formule GP2. Jezdci jako Giorgio Pantano, Adam Carroll, Jose-Maria Lopez, Luca Filippi, Alvaro Parente a Marcus Ericsson bojovali dále o vítězství a špičková umístění. Byl to mladý týmový kolega Josefa Krále, Marcus Ericsson, kdo se v létě roku 2010 ve Valencii postaral o poslední vítězství Super Novy v GP2.

Začátkem roku 2012 se začalo proslýchat, že Sears nehodlá pokračovat. Jako následníka jeho tradiční stáje našla organizace rychle náhradu: jedná se o italskou stáj Lazarus, kterou bude podporovat sponzor z Venezuely. Majitelem táto stáje, která byla doposud nasazena v AutoGP, je Tancredi Pagiaro. Zkušený Ital byl před lety s týmem GP-Racing aktivní v F3000 a společně se stájí Nelsona Piqueta i v GP2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Roman Klemm

Sdílejte na:
Zavřít