Russell požaduje, aby bylo omezeno cestování personálu

Russell požaduje, aby bylo omezeno cestování personálu

George Russell vyzývá k tomu, aby personál dostal zákaz absolvovat všechny plánované závodní víkendy sezóny 2024. Dle něj se jedná o velkou zátěž na tělo, která vyústí v nemoci a únavu.

Formuli 1 v příštím roce čeká rekordních 24 velkých cen. Stejný počet závodů byl naplánovaný i na sezónu 2023, ale Velká cena Číny byla kvůli pandemii covidu-19 zrušena a Velká cena Emilia Romagna se neuskutečnila kvůli povodním v Itálii.

Šéfové F1 ale chtějí do kalendáře zařadit co nejvíce závodů, což vedlo k nárůstu počtu takzvaných triple-headerů a obrovským posunům časových pásem, kdy se závody v USA, Mexiku a v Brazílii konaly hned po sobě, zatímco finále sezóny v Abú Zabí se odjelo týden po závodu v Las Vegas.

Velká cena Las Vegas je pro evropské televizní diváky nepřívětivá, takže časy závodů nebyly pro piloty ani týmy ideální a personál cestující na oba závody musel počítat s dvanáctihodinovým posunem.

Vzhledem k počtu závodních víkendu v příštím roce a k tomu, že pro poslední tři závody sezóny v Las Vegas, Kataru a Abú Zabí bude nutný další velký přesun, požaduje George Russell zavedení pravidel, která by zabránila cestování personálu na každou velkou cenu. Výjimku by dostali pouze piloti.

„Díky tomu, jak cestujeme, jsme ve velmi šťastné pozici, ale všichni nahoře i dole v paddocku – mám tolik mechaniků, kteří jsou nemocní, lidí v kanceláři, inženýři, prostě opravdu bojují s neustálými změnami časových pásem, tělo neví, kde jste, jíte v různou dobu, bydlíte v různých hotelech, v různých prostředích, v různém podnebí. Tělo je zmatené. Myslím, že pro příští rok se mluví o tom, že personál bude regulován, že nemůže absolvovat každý závod.“

„Myslím, že by to bylo dobré. Nemyslím si, že je udržitelné, aby 4 000 lidí absolvovalo 24 závodů za sezónu, zvlášť když vidíte, jak to geograficky stále nedává velký smysl.“

Pilot Mercedesu byl v posledních týdnech nemocný a do závodu v Las Vegas nastupoval s horečkou. Důvodem je i fakt, že formule 1 se přesouvá po celém světě a během devíti týdnů piloti absolvovali sedm závodů.

„Poslední dva týdny jsem byl opravdu nemocný. Nejprve v Las Vegas s velkou horečkou. Nemohl jsem spát a cítil jsem se prostě hrozně. Pak jsem měl příšerný kašel, který jsem měl celý týden, a to i ve voze. Kašlal jsem každé kolo, ale když jste ve voze připoutaní, nemůžete dýchat. Nemůžete se zhluboka nadechnout, abyste ten kašel dostali ven. Takže mě to prostě provázelo neustále. Bylo to dost, dost mizerné. Takže jsem byl rád, když jsem viděl šachovnicovou vlajku a závod jsem dojel.“

Jeho požadavek znovu vyvolává obavy o počtu závodních víkendů a o logistice přesunu po celém světě.

Sdílejte na:
Zavřít