Rusové mohou závodit pod vlajkou FIA, v Anglii Mazepin nepojede

Rusové mohou závodit pod vlajkou FIA, v Anglii Mazepin nepojede

FIA potvrdila, že jezdci z Ruska a Běloruska budou moct startovat v šampionátech pod neutrální vlajkou. Na Silverstonu přesto neuvidíme závodit Nikitu Mazepina. Důvodem je rozhodnutí organizace Motorpsort UK, která nedovolí ruským a běloruským jezdcům ve Spojeném království závodit.

V úterý měla Světová rada motorsportu mimořádné zasedání kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Minulý týden FIA oznámila, že je nemožné v Rusku závodit. Včera bylo potvrzeno, že letošní VC Ruska byla formálně zrušena.

Také potvrdila, že se ruští a běloruští jezdci budou moct účastnit pod „vlajkou FIA.“ To se týká i jediného ruského jezdce na startovním roštu F1 Nikity Mazepina.

„Ruští a běloruští jezdci, jednotliví soutěžící a funkcionáři se mohou účastnit mezinárodních soutěží pouze ve své neutrální funkci a pod vlajkou FIA, s výhradou konkrétního závazku a dodržování zásad míru a politické neutrality FIA, a to až do odvolání.“ stojí v prohlášení.

Národní symboly Ruska a Běloruska, mezi které patří barvy a vlajky, nebudou vyobrazeny (na kombinézách, vybavení, vozech apod.). Také až do odvolání nezazní hymna obou těchto národů.

Mazepin se nezúčastní VC Velké Británie

Den po mimořádném zasedání Světové rady motorsportu přišla organizace Motorsport UK s oznámením, že ruské a běloruské týmy a jezdci se nebudou moci účastnit závodů ve Velké Británii.

Ředitel David Richards řekl: „Celá komunita Motorsport UK odsuzuje válečný akt Ruska a Běloruska na Ukrajině a vyjadřuje svou solidaritu a podporu všem, kteří jsou zasaženi probíhajícím konfliktem. 

Tohle je čas pro mezinárodní komunitu motorsportu, aby jednala a projevila podporu lidu Ukrajiny a našim kolegům z Ukrajinské automobilové federace.

Ve Spojeném království je pozastaveno uznávání licencí vydaných Ruskou automobilovou federací a Běloruskou automobilovou federací. V důsledku toho se žádné ruské/běloruské licencované týmy nesmějí účastnit motoristických soutěží ve Spojeném království.

Žádní závodnicí ani funkcionáři s ruskou a běloruskou licencí se nesmějí účastnit britských motoristických akcí,“ stojí v prohlášení.


									
Sdílejte na:
Zavřít