Renault zpochybňuje legalitu Grosjeanova Haasu

Renault podal protest vůči svým rivalům z týmu Haas, se kterými soupeří o 4. místo v poháru konstruktérů. Podle Francouzů nebyl vůz, který pilotoval během GP Itálie Romain Grosjean, zcela legální a nesplňoval technické normy.

Romain Grosjean dojel v Monze na 6. místě. Díky 8 bodům, které získal, posunul americký tým na 4. místo v poháru jezdců. Renault dnes získal pouhé 2 body, pro které si dojel Carlos Sainz na devátém místě.

V poháru konstruktérů se sice Haas dostal na 4. místo, bodově jsou ale se svými rivaly vyrovnaní. Oba týmy mají na kontě po italské Grand Prix 84 bodů.

Na základě protestu vůči legalitě monopostu s číslem 8 (Romain Grosjean) si FIA předvolala zástupce obou týmů.

Renault se vyjádřil i na Twitteru: „Potvrzujeme, že Renault Sport Formula One Team předložil komisařům GP Itálie žádost o objasnění legality vozu VF-18 týmu Haas F1 Team.“

2 September 2018

Ředitel závodu Charlie Whiting médiím prozradil, že důvodem protestu byl malý detail na přední hraně podlahy vozu VF-18.

Haas je letos černým koněm ve středu startovního pole. Důvodem je úzká spolupráce s Ferrari, kterou umožňují pravidla Formule 1. Americký tým od Italů nakupuje díly, které může a díky zlepšující se formě Ferrari pozorujeme nárůst výkonu také u týmu sídlícího v Severní Karolíně.

Legalitu monopostu VF-18 zpochybňují také týmy Force India a McLaren. Oba si myslí, že by si FIA měla na Haas posvítit. Žádnou oficiální žádost však ani jeden ze soupeřů nepodal.

Šéf týmu Haas Gunther Steiner se nechal slyšet, že ho Renault svým požadavkem překvapil.

„Nevím,“ odpověděl Steiner novinářům, když se ho zeptali, zda ví, kvůli čemu byli předvoláni zástupci týmu před FIA.

„Viděl jsem oznámení. Je to v pohodě, půjdeme tam a vše si vyslechneme, potom uvidíme, co uděláme. Nevím, co po nás chtějí. Hodně nás to překvapilo,“ zakončil šéf Haasu.