Red Bull příští rok bude jezdit s motory TAG Heuer!

Red Bull příští rok bude jezdit s motory TAG Heuer!

Red Bull konečně vyřešil svou budoucnost ve Formuli 1 potvrzením, že bude závodit s motory Renaultu, ale pod názvem značky nového sponzora Red Bullu – TAG Heuer.

Red Bull s Renaultem během letošní sezony měli bouřlivý vztah. Po loňské sezoně, kdy už i tak měl Renault nejhorší motor v poli, byl bývalý mistrovský tým se svou pohonnou jednotkou nespokojen. Ani letos se ale Renault nedokázal patřičně zlepšit a Red Bull i přes platnou smlouvu začal vyhrožovat jak odchodem od Renaultu, tak odchodem z Formule 1.

Nejdříve se rakouský tým ponořil do přemlouvání Mercedesu, aby jim poskytl své motory. Kvůli tomuto vyjednávání dokonce Red Bull začal ukončovat své kontrakty s Renaultem. Nakonec si to ale Mercedes rozmyslel s tím, že Red Bull by s jejich motorem představoval příliš velkou výzvu pro jejich tovární tým. Takže Red Bull přišel jak o Renault, tak o Mercedes.

Dalším na řadě bylo logicky Ferrari, které ovšem týmu pro příští sezonu nabídlo pouze letošní motory, což Red Bull uraženě odmítl a šel k Hondě. Ta ovšem má smlouvu o exkluzivitě s McLarenem a šéf McLarenu Ron Dennis jakoukoliv dohodu s Red Bullem vetoval.

Takže se Red Bull ocitl na kraji existenční krize, jelikož pro příští sezonu neměl kde sehnat motor. Po opakovaných výhružkách z vedení týmu i jeho majitelů se stala velmi reálnou možnost, že ze sportu doopravdy odejde. To by jim ale způsobilo velké problémy, neboť tým má smlouvu s FOM, ve které se k účasti zavazuje a v případě odchodu by musel vysolit nemalý obnos peněz.

Red Bullu tak nakonec nezbylo nic jiného, než jít zpátky k Renaultu s prosíkem. Ten si ale mezitím začal námluvy s Lotusem s plánem, že si znovu vybuduje vlastní tovární tým s vlastním motorem (ten by nikdo jiný nepoužíval, neboť po rozchodu s Red Bullem přirozeně odešel i jeho sesterský tým Toro Rosso, jediný další tým současně poháněný Renaultem).

Tudíž Renault o Red Bull už nestál. Nakonec ale přeci jen povolil a s Red Bullem se dohodl na tom, že jim poskytne své motory, ale tým s nimi nebude moci jezdit pod značkou Renault a musí je tedy přejmenovat.

Red Bullu se nedávno podařilo přetáhnout od McLarenu jejich dlouholetého majoritního sponzora – švýcarského výrobce hodinek TAG Heuer. Jméno pro motor je na světě. A vskutku, včera Red Bull prostřednictvím sociální sítě twitter svého nového sponzora přivítal a potvrdil, že bude závodit s motorem, který se bude jmenovat TAG Heuer. Oficiální celé jméno nového vozu Red Bullu pak bude Red Bull Racing-TAG Heuer RB12.

Na tuto skutečnost už narážel šéf týmu Christian Horner během závodního víkendu v Abú Dhabí, kde médiím slíbil „novinku, která Ronu Dennisovi neudělá moc velkou radost“. Dalo by se říci, že Red Bull se tak trošku McLarenu pomstil za to, že je nenechal dohodnout se s Hondou. Přetáhl jim sponzora a pojmenoval po něm svou pohonnou jednotku pro příští rok.

Horner také prozradil, že s Renaultem má Red Bull smlouvu na dodávání motorů za těchto podmínek pouze na jeden rok, takže nejasnosti kolem pohonných jednotek tým bude muset řešit i příští rok.

Sdílejte na:
Zavřít