Proč ve Formuli 1 nezávodí ženy?

Proč ve Formuli 1 nezávodí ženy?

Za 62 let historie Formule 1 se do kokpitu posadilo celkem 822 mužů, zatímco zástupců něžnějšího pohlaví bylo jen pět. Kde je tedy hlavní problém?

Proč jsme ve Formuli 1 zatím stále neviděli úspěšnou závodnici? Je to kvůli tomu, že nemají zájem? Kvůli tomu, že nejsou dost dobré? Nebo stále jen nedostali tu správnou příležitost?

„Většina lidí se domnívá, že je pro ženy neuvěřitelně těžké se do Formule 1 dostat, protože je tu tisíce talentovaných mladých chlapců, ale ani ti se tam s největší pravděpodobností nikdy nedostanou,“ řekla Susie Wolffová, vývojová závodnice stáje Williams.

V tomto ohledu má jednoznačně pravdu. Na startovním roštu je stále jen 24 míst, takže dostat se mezi ně se podaří jen vyvoleným. Navíc ne každý rok se na startovním roštu uvolní nějaké místo a pokud ano, musíte mít dostatek finančních prostředků pro zajištění si závodní sedačky.

„Jedním z hlavních problémů je to, že dospívající dívky nemají žádný velký vzor, který by je v závodnické kariéře inspiroval. To chlapci jich mají spoustu, všichni chtějí být například jako Sebastian Vettel,“ domnívá se Wolffová. „Působit navíc jako žena ve světě plném můžu je neuvěřitelně náročné, musíte se o to více snažit.“

Víte, že jedinou ženou, která kdy v historii Formule 1 bodovala, byla Lella Lombardi? Obsadila šesté místo ve VC Španělska roku 1975.

— Race-F1 (@Race_F1) June 12, 2012

„Nesmím se příliš soustředit na to, co lidé na závodní dráze říkají. Vždycky jsem si říkala, že závodím kvůli tomu, že mám závody ráda a protože mě to naplňuje. Nikdy jsme nezávodila proto, abych někomu dokázala, že žena je schopna porazit muže ve sportu, kde je dominantní,“ řekla dále.

Na adresu talentované závodnice se vyjádřil také boss Formule 1 Bernie Ecclestone. „Pokud bude ve voze Formule 1 Susie stejně rychlá, jako krásná, jistě bude brzy velmi žádaným zbožím,“ poznamenal na adresu britské závodnice Ecclestone.

Devětadvacetiletá závodnice se tomu zatím jen směje. „Bernie je Bernie,“ tvrdí s úsměvem. „Ve Formuli 1 budu prezentovat svou vlastní značku, tudíž je tu i vzhled součástí mé práce, samozřejmě že v tomto sportu budou ženy vždy přitahovat mnohem více pozornosti, protože nejsou tak obvyklé.“

„V civilu jsem obyčejná žena, co se ráda stará sama o sebe, čte módní časopisy, kupuje si kabelky a užívá si života,“ poukazuje na svůj soukromý život Wolffová. „Ale když usednu do závodního vozu, je to něco úplně jiného, musím být dostatečně agresivní, abych se v tvrdé konkurenci prosadila, ale zároveň nesmím dělat hloupé chyby, zvolit správnou strategii s pneumatikami, to vše je nesmírně důležité.“

Mnozí tvrdí, že ženy se do Formule 1 nemohou dostat především kvůli omezeným fyzickým schopnostem, toto tvrzení ale Wolffová vyvrací. „Máme asi o 30% méně svalů, než-li muži, takže musíme tvrdě pracovat, ale není to nic, co by se nedalo dohnat, neznamená to, že žena nemůže řídit vůz Formule 1,“ dodává.

Který tým tedy jako první dá příležitost ženě, aby okusila dnešní Formuli 1?

Sdílejte na:
Zavřít